• Γιούλιαν Βέινμπεργκερ (Αυστρία)
  • 49' Τάνκοβιτς
  • 18΄ Βάρντι (πεν)
  • 39' Τσάουντρι

Μια πολύ καλοστημένη και εξαιρετικά διαβασμένη ΑΕΚ εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ. Με φορτωμένη την αριστερή της πλευρά και με Ινσούα και με Λόπες και τριπλέτα στην επίθεση τους Μάνταλο, Λιβάγια και Ανσαριφάρντ. Ο ρυθμός υπήρξε πολύ γρήγορος από το πρώτο λεπτό με την ΑΕΚ να καταφέρνει να ανταποκριθεί αλλά να πληρώνει, με το φινάλε του ημιχρόνου, αφενός την αμυντική της λειτουργία και αφετέρου την επιθετική της αστοχία. Αυτά τα δυο στοιχεία ήταν που είχαν στείλει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με ένα πλασματικό 0-2.

Συγκεκριμένα, η Λέστερ σκόραρε στο 17' όταν ο Τσιντώντας ανέτρεψε τον Βάρντι με τον τελευταίο να τον νικάει από το σημείο του πέναλτι και στο 39', όταν Τσάουντρι βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ στο πίσω δοκάρι και με δυνατό σουτ πέτυχε το 0-2. Στο ενδιάμεσο, η ΑΕΚ είχε προσπαθήσει με αξιώσεις να ισοφαρίσει και έχασε δυο τεράστιες ευκαιρίες με τον Λιβάγια που ηττήθηκε στο 26' από τον Σμάιχελ και τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Δανό αλλά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ο Καρέρα έκανε δυο αλλαγές με την έναρξη της επανάληψης όταν έβγαλε από το ματς τον Λιβάγια και τον Ανσαριφάρντ, έβαλε τον Τάνκοβιτς και τον Ολιβέιρα, γύρισε το σύστημα σε 3-5-2 βάζοντας τον Λόπες τρίτο στόπερ και η ΑΕΚ πίεσε ασύλληπτα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ένωση κατάφερε να πετύχει το γρήγορο γκολ που την έβαλε και πάλι στο παιχνίδι όταν ο Μάνταλος στο 49' βρήκε υπέροχα τον Τάνκοβιτς μέσα στην περιοχή και αυτός μείωσε για το 1-2.

Η Ένωση ήταν φουριόζα, ο Μάνταλος έκανε απίστευτα πράγματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής και η ελληνική ομάδα έφτασε μια ανάσα από το 2-2 και πάλι με τον Τάνκοβιτς που όμως στο δεύτερο σερί τετ-α-τετ του δεν κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματά του. Εφόσον η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει σε αυτά τα λεπτά της μεγάλης πίεσής της, αναμενόμενα η Λέστερ κατάφερε να ισορροπήσει και παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Καρέρα στεκόταν ως ίση προς ίση απέναντι στην αγγλική ομάδα για όλο το δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της αναμέτρησης έδειχνε, όσο κυλούσε η επανάληψη, πως το μομέντουμ για την ισοφάριση έχει χαθεί.

Η ΑΕΚ άξιζε συνολικά κάτι καλύτερο αλλά εν τέλει, η διαφορά κλάσης μέτρησε στο τελικό σκορ και η Λέστερ επικράτησε.

Η ταυτόχρονη νίκη της Μπράγκα επί της Ζόρια με το ίδιο σκορ στην Ουκρανία, διαμόρφωσε τη βαθμολογία του ομίλου ως εξής:

33 Τόμας 46’

18'

Η φάση που σε μεγάλο βαθμό έκρινε την αναμέτρηση ήταν αναμφισβήτητα το γκολ-πέναλτι του Βάρντι στο 19'. Όλο το παιχνίδι ενδέχεται να ήταν διαφορετικό χωρίς αυτή...

• 14’

Ο Λόπες με κεφαλιά προσπάθησε να βρει τον Σβάρνα μέσα στην περιοχή σε καλή θέση, αλλά ο αμυντικός της ΑΕΚ δεν μπήκε στην φάση

• 17’

Γκολ για την Λέστερ! Ο Μάντισον προσπάθησε να βρει τον Βάρντι που έκανε κακό κοντρόλ αλλά ο Τσιντώτας τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο Βάρντι ευστόχησε και άνοιξε το σκορ.

• 23’

Ο Βάρντι βρήκε τον Ουντέρ που βρέθηκε απέναντι στον Τσιντώτα και σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας της αποσόβησε

• 26’

Ο Σμάιχελ είπε εντυπωσιακά «όχι» σε δυνατή κεφαλιά του Λιβάγια από κοντά έπειτα από γέμισμα του Μπακάκη.

• 28’

Μετά από λάθος του Μόργκαν, ο Λιβάγια έφυγε στην κόντρα και βρέθηκε απέναντι από τον Σμάιχελ ωστόσο το πλασέ που έκανε ο Κροάτης έφυγε λίγο άουτ.

• 39’

Γκολ για τη Λέστερ! Ο Τσάουντρι βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ στο πίσω δοκάρι και με δυνατό σουτ σκοράρει για το 2-0 των φιλοξενούμενων.

• 49’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος με τρομερή μπαλιά βρήκε τον Τάνκοβιτς που νίκησε τον Σμάιχελ από κοντά για το 1-2.

• 50’

Ο Μάνταλος έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και στη συνέχεια βρήκε τον Τάνκοβιτς αλλά ο Σουηδός σούταρε ψηλά άουτ απέναντι από τον Σμάιχελ.

• 56’

Ο Τσάουντρι σούταρε έξω από την περιοχή όμως ο Τσιντώτας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

• 64’

Ο Ουντέρ έκανε ωραία προσπάθεια και πλάσαρε για να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι.

9
Τζέιμι Βάρντι
Ο Τζέιμι Βάρντι σε ένα σημείο που το ματς …έγερνε προς ΑΕΚ, εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο την στιγμή. Ο Σβάρνας ούτε τον είδε και μετά με την εμπειρία του πήρε το πέναλτι από τον Τσιντώτα. Που το έκανε γκολ ο ίδιος. Ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης, γιατί σε εκείνο το σημείο, ο έλεγχος ανήκε στην ΑΕΚ κι εκτός από το προβάδισμα, έφερε και ψυχολογική ανατροπή.

10
Μάρκο Λιβάγια
Τσιντώτας και Σβάρνας είχαν κακές στιγμές και καθοριστικές μάλιστα. Αλλά το βαρύ σου όπλο είναι ο Λιβάγια. Κι όταν ο Κροάτης έχει δύο ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ σε χρονικό σημείο για να φέρεις πάλι το ματς στα ίσια πριν από το ημίχρονο, δεν μπορεί παρά αυτόν να χαρακτηρίσεις την μεγάλη «τρύπα» για την ΑΕΚ. Συν πως εκτός από το γεγονός πως βρέθηκε μέσα σε αυτές τις δύο φάσεις, δεν υπήρχε πουθενά σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

20
Πέτρος Μάνταλος
Ο Πέτρος Μάνταλος έχει κάνει ένα μεγάλο παιχνίδι χθες για την ΑΕΚ. Το δεύτερο συνεχόμενο μετά από αυτό στα Γιάννινα, αλλά φυσικά με τον δείκτη των απαιτήσεων να είναι πολύ πιο ψηλά, απέναντι στην Λέστερ. Πανταχού παρών στο γήπεδο …έκοβε κι έραβε στην κυριολεξία και είχε μια παρουσία ηγετική σε κάθε περίπτωση. Ήταν η κινητήρια δύναμη πίσω από την προσπάθεια της ΑΕΚ να μείνει ζωντανή ως το τέλος.

Δεν υπήρχε VAR , αλλά αν υπήρχε θα είχε ενδιαφέρον το τι θα έβγαζε το review για την φάση του πέναλτι της Λέστερ. Αν υπάρχει επαφή, αυτή μάλλον προέρχεται από την κίνηση του Βάρντι, που στην ουσία «κλέβει» το πέναλτι μάλλον. Εξέταση της φάσης στο VAR, πολύ πιθανό να άλλαζε την απόφαση του διαιτητή, που στην ροή της φάσης, είναι δύσκολο να μη δώσει πέναλτι. Κατά τα άλλα δεν είχε θέματα η διαιτησία του Αυστριακού Λέχνερ, που πάντως σε κάποιες περιπτώσεις δεν έδειχνε σιγουριά στις παρεμβάσεις του στο παιχνίδι.

Τσάμπι Αλόνσο: «Φαβορί για την κατάκτηση του Europa League η Λίβερπουλ»