• 49' Χουάν Νέιρα
  • 43' Κρίστοφερ Μπράουν
  • 76' Ζοάο Βίκτορ
  • 90+5' Χουάν Νέιρα

Νίκη δια πυρός και σιδήρου για τον ΠΑΟΚ που στριμώχτηκε από τον ΟΦΗ, ο οποίος προηγήθηκε στο γήπεδο της Τούμπας με τον Νέιρα, οδηγώντας τον Φερέιρα άρον άρον στις αλλαγές προκειμένου να βρει αντίδραση. Η αρχή έγινε από τον Τζόλη, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό, με τον Τσούμπα Άκπομ να κλειδώνει το τρίποντο από την άσπρη βούλα και τον Καντουρί να δίνει αέρα τριών τερμάτων για το τελικό 3-1.

ΠΑΟΚ και ΟΦΗ διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο γήπεδο της Τούμπας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των playoffs, με τις δύο ομάδες να... αλληλοεξουδετερώνονται για περίπου 40 λεπτά παιχνιδιού. Οι μεν γηπεδούχοι έψαχναν το... αντίδοτο νίκης που δεν βρήκαν παρά την μεστή και γεμάτη εμφάνισή τους στο ΟΑΚΑ, οι δε φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν σοβαροί, με υπομονή και απόλυτη προσήλωση στο πλάνο τους προκειμένου να βρουν τις «στιγμές» τους για να επανέλθουν στα θετικά αποτελέσματα.

Βλέποντας τις προσπάθειες των «ασπρόμαυρων» να μένουν ημιτελείς, ο Φερέιρα άλλαζε διαρκώς θέσεις σε Μπίσεσβαρ και Λάμπρου, ωστόσο, φαινόταν πως επιθετικά η ομάδα του αδυνατούσε να βρει ένταση, να απειλήσει με αξιώσεις και να «καθαρίσει» από νωρίς ένα παιχνίδι που «κουβαλούσε» την ταμπέλα του φαβορί, απέναντι σε έναν ΟΦΗ που δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα και είδε στο 28΄τη μπάλα να περνάει εκατοστά έξω από το δοκάρι του Πασχαλάκη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέιρα.

Χρειάστηκε το ρολόι της Τούμπας να σημαδέψει το 41ο λεπτό της αναμέτρησης για να καταγραφεί η πιο σπουδαία ευκαιρία του Δικεφάλου, με τον Ελ Καντουρί να τα κάνει όλα σωστά και να βλέπει τη μπάλα να σταματάει στον Ουάλι και στο δοκάρι σε δύο εξ επαφής προσπάθειες. Μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το μομέντουμ έδειχνε... ΠΑΟΚ, ωστόσο, οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με το 0-0.

Το β΄ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους Κρητικούς, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με τον Νέιρα που εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση του Πασχαλάκη στο μακρινό σουτ του Στάικου και από αριστερά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η αντίδραση του Φερέιρα ήταν άμεση, προχωρώντας σε φουλ επίθεση με την είσοδο Σφιντέρσκι και Τζόλη, με τον νεαρό επιθετικό στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα να φέρνει το ματς στα ίσα με ένα υποδειγματικό τελείωμα στο 59'.

Με τον ΠΑΟΚ να έχει αποκτήσει ψυχολογία και τον ΟΦΗ να έχει χάσει την συνοχή του, ήταν η σειρά του Σίμου να προχωρήσει σε διορθωτικές κινήσεις στη σκακιέρα του με την είσοδο των Δεληγιαννίδη - Ναμπί. Και πάλι, όμως, ο πρώτος λόγος ανήκε στον ΠΑΟΚ, με την επανεμφάνιση του Στοχ στην ενδεκάδα (σ.σ.μετά το Γενάρη) να δίνει νέα πνοή.

Τελικά, η λύτρωση ήρθε στο 90' από το... VAR το οποίο επισκέφτηκε ο Φωτιάδης, καταλογίζοντας στη συνέχεια πέναλτι για το κράτημα του Νάστου στον Άκπομ. Ο επιθετικός του Δικεφάλου δεν αστόχησε, υπογράφοντας την ανατροπή, με τον Ελ Καντουρί να γράφει τον επίλογο για το 3-1 στο παρα πέντε της αναμέτρησης.

• 47

Με δεδομένες τις απουσίες των Βιεϊρίνια - Πέλκα, ο Αμπέλ Φερέιρα δεν προχώρησε σε εκπλήξεις, δίνοντας φανέλα βασικού στον Λάμπρου, ο οποίος άλλαζε διαρκώς θέσεις με τον Μπίσεσβαρ. Ο Πορτογάλος επέμεινε στον Άκπομ, ο οποίος βρήκε στήριγμα -μετά το προβάδιασμα του ΟΦΗ- στους Σφιντέρσκι και Τζόλη, με το δεύτερο να τον δικαιώνει με το «καλημέρα». Επανεμφάνιση για τον Στοχ μετά το Γενάρη, έκλεισε τις αλλαγές του ο τεχνικός του ΠΑΟΚ δίνοντας ανάσες σε Εσίτι και Μάτος με την είσοδο Μαουρίσιο - Ροντρίγκο.

• 21

Ο Γιώργος Σίμος παρέταξε τον ΟΦΗ με σύστημα 4-3-3 και κατάφερε να μπλοκάρει τα επιθετικά ατού του ΠΑΟΚ, βλέποντας την ομάδα του να ανοίγει το σκορ με τον Νέιρα, όμως μια στιγμή αδράνειας στην άμυνα των Κρητικών έδωσε το δικαίωμα στον Δικέφαλο να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Τζόλη, με τον προπονητή των Κρητικών, παρά την ήττα από τον ΠΑΟΚ, να μένει ικανοποιημένος από την εικόνα που παρουσίασαν οι παίκτες του και την τακτική συνέπεια που έδειξαν.

41'

Ο ΠΑΟΚ έφτασε μια... ανάσα από το γκολ στο 41΄και ο Ελ Καντουρί είδε τη μπάλα να σταματάει στον Ουάλι και στο δοκάρι σε δύο εξ επαφής προσπάθειες που κράτησαν «ζωντανό» τον ΟΦΗ μέχρι το ημίχρονο!

• 4’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Λημνιό να γεμίζει από τα δεξιά, όμως ο Λάζαρος Λάμπρου δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και να φανεί απειλητικός για την εστία του ΟΦΗ.

• 10’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Δικεφάλου, με τον Λημνιό να στρώνει στον Λέο Μάτος που έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά με τον Λάζαρο Λάμπρου να πιάνει κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

• 20’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Κλέψιμο του Εσίτι, ο Λάμπρου μπήκε από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα αλλά ο Νάστος πρόλαβε να κόψει πριν ο Άκπομ κάνει την προβολή!

• 28’

Ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Νέιρα, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ, βρίσκοντας και την εξωτερική πλευρά των διχτυών του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

• 41’

Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ και δοκάρι! Εξαιρετική μπαλιά του Λάμπρου που βρίσκει τον Μάτος στα δεξιά, ο Βραζιλιάνος μπακ έστρωσε με το κεφάλι στον Ελ Καντουρί, που έκανε την προβολή βλέποντας τον Ουόλι να του βάζει... stop, ο Μαροκινός πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ.

• 45’

Νέα απίστευτη ευκαιρία του ΠΑΟΚ! Ο Ελ Καντουρί έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Ουόλι να είναι εξουδετερωμένος, ωστόσο, το πλασέ που επιχείρησε ο Τσούμπα Άκπομ πέρασε εκατοστά πάνω από τα δοκάρια της εστίας του ΟΦΗ.

• 49’

ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Δυνατό σουτ του Στάικου έξω από την περιοχή με τον Πασχαλάκη να κάνει ασταθέστατη απόκρουση, δίνοντας το δικαίωμα στον Νέιρα, να πάρει το ριμπάουντ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

• 59’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Γιαννούλης κάνει απίστευτο σπριντ και ακολούθως σέντρα, με τον Χρήστο Τζόλη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Γουάιλι, ισοφαρίζοντας με εκπληκτικό τελείωμα από το ύψος του πέναλτι! Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ωστόσο μετά από διαβούλευση με το VAR o διαιτητής της αναμέτρησης, Φώτης Φωτιάδης, μέτρησε το γκολ, το οποίο είναι το πρώτο του νεαρού επιθετικού στην Super League.

• 67’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Πολύ καλό σουτ του Ελ Καντουρί, με τον Ουόλι να κάνει φοβερή επέμβαση στην κλειστή του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ!

• 70’

Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στοχ, ο Σφιντέρσκι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα όμως ο Νέιρα πάνω στην γραμμή απομάκρυνε τον κίνδυνο για τον ΟΦΗ!

• 86’

Εντυπωσιακή επέμβαση του Ουόλι, μετά από δυνατό σουτ του Μαουρίσιο, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να αποσοβεί τον κίνδυνο για την εστία του, απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

• 90+1’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Νάστος ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Τσούμπα Άκπομ, με τον Φώτη Φωτιάδη να συμβουλεύεται το VAR, δείχνοντας το σημείο του πέναλτι. Ο Άγγλος επιθετικός του Δικεφάλου με ψύχραιμη εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ουόλι, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τον ΠΑΟΚ.

• 90+8’

O Χρήστος Τζόλης στρώνει στον Σφιντέρσκι, που βγήκε τετ α τετ με τον Ουόλι χωρίς να μπορέσει να νικήσει τον πορτιέρε του ΟΦΗ, ωστόσο, ο Ελ Καντουρί μπήκε στη φάση, πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το 3-1 για τον ΠΑΟΚ.

• 1

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να κρατάει τη νίκη, ωστόσο, είναι σαφές πως αγωνιστικά προβληματίζει. Επιθετικά ψάχνει την ένταση και τον τρόπο να... τελειώσει τις φάσεις, επί της ουσίας -όμως- δείχνει να χωλαίνει. Ο Φερέιρα στριμώχτηκε μετά το προβάδισμα του ΟΦΗ, επέμεινε στον Άκπομ αλλά στήριξε τον βασικό του φορ με αλλαγές που του βγήκαν.

• 2

Απόλυτα προσηλωμένος τακτικά ο ΟΦΗ δεν έδωσε στο μεγαλύτερος μέρος του παιχνιδιού κανένα δικαίωμα. Αντίθετα, αυτός που επέτρεψε στους Κρητικούς να κάνουν τη ζημιά ήταν ο Πασχαλάκης μετά την κακή αντίδρασή του στο μακρινό σουτ του Στάικου που έφερε τον Νέιρα σε θέση βολής.

• 3

Λίρα... εκατό αποδείχθηκε η επιλογή του Φερέιρα να δώσει αρκετό χρόνο στο νεαρό Τζόλη, ο οποίος εντυπωσίασε με το υποδειγματικό του τελείωμα και το γκολ που πέτυχε. Θρασύτατος, ορεξάτος, μέσα στις περισσότερες επιθετικές ενέργειες του ΠΑΟΚ πιστώνεται απόλυτα τη νίκη - ανατροπή του Δικεφάλου.

Χωρίς κόσμο η αναμέτρηση της Τούμπας αλλά υπό το βλέμμα του Όλαφ Ρέμπε, ο οποίος με το... καλημέρα βρήκε φίλους και γνωστούς στο γήπεδο και συγκεκριμένα τον Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο οποίος βρισκόταν στις εξέδρες καθώς ήταν εκτός αποστολής λόγω ενοχλήσεων.

68
Χρήστος Τζόλης
Ο νεαρός επιθετικός του ΠΑΟΚ πήρε ακόμη μια ευκαιρία από τον Αμπέλ Φερέιρα και χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά στον αγωνιστικό χώρο για να σημειώσει το πρώτο του γκολ με την ανδρική ομάδα του Δικεφάλου. Ο Τζόλης με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έδειξε ιδιαίτερα δραστήριος, όντας μέσα στις περισσότερες ενέργεις του Δικεφάλου και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη - ανατροπή του Δικεφάλου.

31
Αλέξανδρος Πασχαλάκης
Ο έμπειρος πορτιέρο του ΠΑΟΚ φέρει μεγάλη ευθύνη στο γκολ που δέχθηκε από τον Χουάν Νέιρα, αφού κάνει κακή εκτίμηση στο σουτ του Στάικου απομακρύνοντας ουσιαστικά πάνω στον Αργεντινό επιθετικό που δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τον ΟΦΗ...

8
Χουάν Νέιρα
Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ ήταν από τους πιο κινητικούς παίκτες των Κρητικών, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ενώ ήταν αυτός που στο 49ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αλέξανδρου Πασχαλάκη, ανοίγοντας με ψύχραιμο πλασέ το σκορ για την ομάδα του, αποτελώντας τον κορυφαίο παίκτη του ΟΦΗ μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Ίσως το VAR και να ήταν ο MVP της αναμέτρησης καθώς ο Φωτιάδης χρειάστηκε τη συμβολή του τόσο στο γκολ του Τζόλη όσο και στην υπόδειξη πέναλτι στο 90'. Λανθασμένα υποδέιχθηκε ως οφσάιντ ο Τζόλης τη στιγμή του τέρματος, μια φάση που διορθώθηκε με τη βοήθεια της τεχνολογίας, η οποία αποδείχθηκε κομβική και στο τράβηγμα του Νάστου στον Άκπομ.

Πάλμα: «Ωρίμασα στον Άρη, πιο γρήγορο το ποδόσφαιρο στην Σκωτία» (vid)

0

Το μήνυμα του Άρη προς τον κόσμο: «Δεν απαντάμε σε τυχόν προκλήσεις, η ομάδα σας χρειάζεται»