• 89' Γιάννης Μιχαϊλίδης
  • 28' Νίκος Κοροβέσης
  • 74' Νίκος Μαρινάκης
  • 90' Μανώλης Μπολάκης

Έχοντας ως παρακαταθήκη το 3-0 του πρώτου παιχνιδιού, ο ΟΦΗ κλήθηκε για την... υπέρβαση στο γήπεδο της Τούμπας -ωστόσο- ο ΠΑΟΚ δεν του άφησε πολλά περιθώρια, εκμεταλλευόμενος από νωρίς την υπεροχή του.

Δεδομένης της ενδεκάδας που επέλεξε ο Αμπέλ Φερέιρα, αρκετοί ήταν εκείνοι που ήθελαν να αρπάξουν την ευκαιρία τους και να «φωνάξουν» παρών, με τον Λάζαρο Λάμπρου να το κάνει με τρόπο εκκωφαντικό, ανοίγοντας το σκορ για τον Δικέφαλο μόλις στο 12' μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια, αποφεύγοντας το μαρκάρισμα δύο αντιπάλων προτού «εκτελέσει» με διαγώνιο σουτ για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ δεν επαναπαύθηκε και βρήκε στο 24΄ένα ακόμη τέρμα, αυτήν την φορά από την άσπρη βούλα, μετά το πέναλτι που υπέδειξε ο ρέφερι σε ανατροπή του Άκπομ από τον Κώστα Γιαννούλη. Ο Πέλκας βρέθηκε απέναντι από τον Ουάλι και ευστόχησε για το 2-0, «καθαρίζοντας» με συνοπτικές διαδικασίες τον επαναληπτικό.

Από την πλευρά του, ο ΟΦΗ βρήκε αντίδραση, μείωσε με τον Κοροβέση στο 28' (σ.σ. κοντράρει η μπάλα στον Ροντρίγκο και καταλήγει στα δίχτυα του Πασχαλάκη) και έδειξε διάθεση να παίξει ανοιχτό ποδόσφαιρο, να διεκδικήσει μέχρι τέλους τις στιγμές του σε ένα all in παιχνίδι για τους Κρητικούς.

Το 2-1 ήταν και το σκορ που συνόδεψε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ -θεωρητικά τουλάχιστον- και βάσει ευκαιριών, έχοντας και τετ α τετ του Άκπομ, θα μπορούσε να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω. Κάτι που το εξαργύρωσε στο β΄ με τον Πέλκα να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 3-1 μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Κρητικών.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έβγαλαν συνεργασίες, δημιούργησαν φάσεις, είχαν δοκάρια, φορτώνοντας τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ με αρκετή δουλειά μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Το κερασάκι στην τούρτα για τον ΠΑΟΚ μπήκε... από τον πάγκο χάρη στο «φονικό» ένστικτο του Σφιντέρσκι, με τον Πολωνό να στέλνει με το... καλημέρα τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 4-1.

Και μπορεί η δουλειά για τον ΠΑΟΚ να είχε γίνει ήδη στο Ηράκλειο, ωστόσο, η πρόκριση σφραγίστηκε στην Τούμπα σε ένα ματς που μόνο... αγγαρεία δεν φάνηκε να είναι για τους «ασπρόμαυρους» προσφέροντας μια «χορταστική» ποδοσφαιρική παράσταση σε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο.

• 47

Επιβεβλημένο το rotation από τον Αμπέλ Φερέιρα λόγω των non stop υποχρεώσεων σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Ο Πασχαλάκης επανήλθε κάτω από τα γκολποστ, ο Ροντρίγκο έδωσε «ανάσες» στον Μάτος ενώ στα χαφ βρέθηκαν οι Μαουρίσιο - Αουγκούστο με τα φώτα να πέφτουν στους Στοχ - Λάμπρου που αγωνίστηκαν στα άκρα της επίθεσης και πήραν την ευκαιρία τους από τον Πορτογάλο. Πρώτη «γεύση» και για τον νεαρό Μιχαηλίδη στη μεγάλη ομάδα του ΠΑΟΚ.

• 9

Με ενισχυμένη άμυνα, αλλά και με διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο, παρέταξε τον ΟΦΗ ο Γιώργος Σίμος αφού έπαιξε με πεντάδα πίσω, ωστόσο η εξαιρετική ατομική ενέργεια του Λάμπρου και η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέλκα, έβαλε τους Κρητικούς με την πλάτη στον τοίχο, με τον τεχνικό των Κρητικών να μην μένει ικανοποιημένος από την ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του.

12'

Το γκολ του Λάζαρου Λάμπρου «ξεκλειδώνει» το παιχνίδι για τις δύο ομάδες. Σε ένα πρώτο ημίχρονο που το τέμπο δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλό, σημειώθηκαν τρία τέρματα συνολικά, με την ατομική ενέργεια του Έλληνα μεσοεπιθετικού προτού «εκτελέσει» για το 1-0 του ΠΑΟΚ να καταγράφεται ως το απόλυτο στιγμιότυπο.

• 7’

Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή για τον ΟΦΗ! Ο Κοροβέσης γύρισε την μπάλα από τα αριστερά και βρήκε τον Μάνο, που εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, αλλά αστόχησε.

• 12’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Τρομερή ενέργεια και εκτέλεση από τον Λάζαρο Λάμπρου, που με εξαιρετική κίνηση απέφυγε το μαρκάρισμα δύο αντιπάλων, εφόρμησε στην περιοχή του ΟΦΗ και με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γουάλεϊ.

• 20’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Ροντρίγκο να δοκιμάζει το πόδι του από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από τα δοκάρια του Γουάλεϊ.

• 23’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Κώστας Γιαννούλης ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Τσούμπα Άκπομ με τον Γιώργο Βρέσκα να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι και τον Δημήτρη Πέλκα να μην αστοχεί στην εκτέλεσή του.

• 28’

ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Ωραία κίνηση του Μάνου που τραβάει πάνω του τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ και την κατάλληλη στιγμή στρώνει στον Κοροβέση που με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πασχαλάκη.

• 42’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Άκπομ βγήκε τετ-α-τετ με τον Γουάλεϊ, αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ έδιωξε το πλασέ του επιθετικού των γηπεδούχων.

• 45+1’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, αφού μετά από σέντρα του Πέλκα υπήρξαν... καραμπόλες στην άμυνα του ΟΦΗ, με τον Γουάλεϊ να βάζει το πόδι του και να απομακρύνει την μπάλα λίγο μπει στα δίχτυα.

• 52’

Επικίνδυνη στιγμή για τον ΠΑΟΚ, αλλά ο Πέλκας μπερδεύτηκε και επιχείρησε μια σέντρα-σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

• 55’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Μετά από φάση διαρκείας που προηγήθηκε δοκάρι του Λάμπρου και σουτ του Ντόουγκλας ο Πέλκας πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γουάλεϊ.

• 62’

Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας έβγαλε τρομερή κάθετη στον Άκπομ που βγήκε απέναντι στον Γουάλεϊ, όμως το σουτ του Άγγλου επιθετικού ήταν άστοχο, με την μπάλα να περνάει εκατοστά δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του ΟΦΗ.

• 64’

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Γουάλεϊ!

• 78’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λάμπρου σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Γουάλι έπεσε εντυπωσιακά στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

• 80’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Δημήτρης Πέλκας κάνει ωραία ατομική ενέργεια, στρώνει την μπάλα στον Σφιντέρσκι, που μετρούσε λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, με τον νεαρό Πολωνό επιθετικό να επιβεβαιώνει το... φονικό ένστικτο που διαθέτει.

• 87’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Βαζ έκλεψε την μπάλα, βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

• 1

Το 3-0 του πρώτου παιχνιδιού δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους Κρητικούς. Ο ΟΦΗ ταξίδεψε στην Τούμπα προκειμένου να διεκδικήσει μέχρι τέλους τις πιθανότητες που του αναλογούσαν, «κυνηγώντας» όσο μπορούσε το σκορ αλλά είναι σαφές πως η αναζήτηση της χαμένης ισορροπίας στο πρωτάθλημα είναι σε πρώτο πλάνο για την ομάδα του Γιώργου Σίμου.

• 2

Γκολ ψυχολογίας για τον Λάζαρο Λάμπρου, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα του ΠΑΟΚ με τρόπο εντυπωσιακό. Ο Λάμπρου βρέθηκε στη βασική ενδεκάδα του Δικεφάλου και «πάλεψε» να αρπάξει την ευκαιρία του απ΄τα μαλλιά, ανοίγοντας και το σκορ για την ομάδα του.

• 3

Η χρησιμοποίηση του νεαρού Μιχαηλίδη στο κέντρο της άμυνας στη θέση του Βαρέλα. Δεδομένου πως ο ΠΑΟΚ έμοιαζε μια... ανάσα από την πρόκριση, ο Φερέιρα βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε ένα παιδί των ακαδημιών που προέρχεται με εξαιρετικά καλές συστάσεις.

Όσα τους ενώνουν είναι πολλά περισσότερα από εκείνα που τους χωρίζουν. Κοροβέσης - Πασχαλάκης σε ένα υπέροχο στιγμιότυπο.

22
Λάζαρος Λάμπρου
Ο νεαρός εξτρέμ του ΠΑΟΚ, άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο Αμπέλ Φερέιρα, σημείωσε ένα υπέροχο γκολ με εξαιρετική ατομική ενέργεια και ταλαιπώρισε σε αρκετές περιπτώσεις την άμυνα του ΟΦΗ με τις ενέργειες του, δείχνοντας μεγάλη διάθεση να αποδείξει πράγματα στον προπονητή του.

18
Κώστας Γιαννούλης
Ο έμπειρος στόπερ του ΟΦΗ δεν έκανε το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του, αφού υπέπεσε στο πέναλτι στην ανατροπή του Άκπομ και αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τους επιθετικούς του Δικεφάλου, σε μια εμφάνιση που θα θέλει να την ξεχάσει γρήγορα.

10
Δημήτρης Πέλκας
Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ τα έκανε όλα στον αγωνιστικό χώρο, σημειώνοντας δύο γκολ, ενώ έβγαλε και μια ασίστ για να «σφραγίσει» την τρομερή εμφάνιση του, όντας μαζί με τον Λάζαρο Λάμπρου, μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα του ΟΦΗ.

Δεδομένου του σκορ του παιχνιδιού, αντιλαμβάνεται κανείς πως ο Γιώργος Βρέσκας και οι βοηθοί του είχαν ένα εύκολο απόγευμα στο γήπεδο της Τούμπας. Χωρίς αμφισβητούμενες φάσεις το παιχνίδι και με σωστή διαχείριση του πειθαρχικού ελέγχου.