2 1
Βοσνία και Ερζεγοβίνη
ΒΟΣΝΙΑ ΚΑΙ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ
  • 30' Βαγγέλης Παυλίδης
  • 88' Κοβάτσεβιτς (Αυτογκόλ)
  • 35' Γκόγιακ

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη! Η Εθνική μας ομάδα στην καλύτερη ίσως εμφάνισή της εδώ και αρκετά χρόνια, επικράτησε με 2-1 της Βοσνίας στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας και επιβεβαίωσε ότι κάτι αλλάζει. Όλα αυτά κόντρα σε μία ομάδα που έπαιζε με το μαχαίρι στα δόντια μιας και γνώριζε πως μόνο σε περίπτωση νίκης θα συνέχιζε να διατηρεί ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης. Η ελληνική ομάδα δημιούργησε ουκ ολίγες ευκαιρίες για γκολ παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο και το τελικό σκορ μοιάζει φτωχό μπροστά στη συνολική της παρουσία. Μάλιστα, δέχθηκε το γκολ στη μοναδική ίσως ευκαιρία που έβγαλαν οι Βόσνιοι στο παιχνίδι.

Με εξαίρεση μία ευκαιρία από λανθασμένη έξοδο του Πασχαλάκη, η Βοσνία δεν απείλησε σε κανένα σημείο την ελληνική ομάδα. Έτσι, φτάσαμε στο 30’ όταν μετά από συνεργασία των παικτών της Εθνικής μας, η μπάλα έφτασε στον Παυλίδη που με όμορφη ντρίμπλα και σουτ την έστειλε στα δίχτυα για να πετύχει το πρώτο του γκολ με την Ανδρών και να ανοίξει το σκορ. Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στους ποδοσφαιριστές του Τζον Φαν’τ Σχιπ που είχαν μία – δύο πολύ καλές ευκαιρίες και για ένα δεύτερο γκολ. Παρ’ όλα αυτά, σε μία αντεπίθεση, οι φιλοξενούμενοι με ένα «κρύο» γκολ αξιοποίησαν τη μοναδική ίσως μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο, αδράνειας της άμυνας και ισοφάρισαν. Μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν όμως δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος αποτέλεσε έναν επιθετικό μονόλογο της Εθνικής μας ομάδας. Οι παίκτες του Τζον Φαν’τ Σχιπ δεν σταμάτησαν να σφυροκοπούν την εστία του Σέχιτς, ωστόσο, πότε η αστοχία τους και πότε ο τερματοφύλακας της Ερζουρούμσπορ δεν τους επέτρεψαν να φτάσουν γρήγορα σε ένα δεύτερο τέρμα. Τελικώς, η λύτρωση ήρθε στο 88’ όταν μετά από σέντρα του Φετφατζίδη, ο Κοβάτσεβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και χάρισε τη νίκη στην Εθνική μας.  Ενδεκτικό της εικόνας το γεγονός πως η γαλανόλευκη ολοκλήρωσε το ματς με 25 τελικές, έναντι μόλις 5 της Βοσνίας. Μεταξύ αυτών και τα δύο δοκάρια, ένα από τον Μασούρα και ένα από τον Σταδφυλίδη. Κάπως έτσι, η Ελλάδα επέστρεψε στις νίκες μετά από εκείνη στην πρεμιέρα του ομίλου στη Βαντούζ κόντρα στο Λιχτενστάιν και έδωσε λόγο σε όσους παρακολούθησαν αυτό το ματς να χαμογελάσουν και πάλι μετά από καιρό.

• 16

Ο Τζον Φαν’τ Σχιπ επέλεξε να παρατάξει την Εθνική με σύστημα 4-2-3-1 και τον Σταφυλίδη σε ρόλο σέντερ μπακ. Για την κορυφή της επίθεσης επέλεξε τον Παυλίδη που τον δικαίωσε πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο τέρμα. Καλά «έδεσε» και το δίδυμο στα χαφ αποτελούμενο από Κουρμπέλη και Γαλανόπουλο με τον παίκτη της ΑΕΚ σε λίγο πιο δημιουργικό ρόλο. Όσο για τον Τάσο Μπακασέτα, που έπαιξε για δεύτερο σερί ματς σε θέση που του ταιριάζει, δικαίωσε και πάλι τον προπονητή του που τον εμπιστεύθηκε.

• 20

Ο Ρόμπερτ Προσινέτσκι παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-3 και ουσιαστικά μία έκπληξη από τα όσα αναμένονταν καθώς επέλεξε να αφήσει στον πάγκο τον Βίστσα. Η τριάδα της μεσαίας γραμμής δεν έδωσε όσα θα ήθελε ο προπονητής των Βόσνιων κυρίως λόγω του ότι η επιλογή του Σάριτς δεν του βγήκε. Θέλοντας πάντως να τονώσει την επίθεση της ομάδας του στην επανάληψη ο Προσινέντσκι πέρασε τον Γιάγιαλο αντί του Τσίμιροτ.

88'

Το γκολ με το οποίο η Εθνική μας ομάδα πήρε τη νίκη κόντρα στη Βοσνία. Ο Φετφατζίδης έκανε τη σέντρα και ο Κοβάτσεβιτς άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

• 12’

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς για τη Βοσνία με τον Γκότζακ να κάνει το σουτ μετά από λανθασμένη έξοδο του Πασχαλάκη και τον Χατζηδιάκο να σώζει πάνω στη γραμμή πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

• 30’

ΓΚΟΛ! Μετά από ασίστ του Μάνταλου, ο Παυλίδης έκανε ωραία ντρίμπλα στον προσωπικό του αντίπαλο και με όμορφο πλασέ με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

• 33’

Ευκαιρία για την Εθνική με τον Μπακασέτα να κάνει πολύ ωραία ατομική ενέργεια, να πασάρει στον Μπακάκη που σούταρε για να διώξει ο Σέχιτς.

• 35’

ΓΚΟΛ! Ο Γκότζακ μετά από γύρισμα από αριστερά πλασάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για να ισοφαρίσει για τη Βοσνία.

• 38’

Ωραίο σουτ του Μπακασέτα, πέφτει στη γωνία του και διώχνει με δυσκολία ο Σέχιτς.

• 58’

Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική με τον Μάνταλο να πλασάρει ωραία από το ύψος της περιοχής και τον Σέχιτς να σώζει για μία ακόμα φορά την ομάδα του.

• 60’

Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα με τον Μασούρα που από πολύ καλή θέση σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του Σέχιτς λίγα μόνο δευτερόλεπτα αφού πέρασε στο ματς.

• 73’

Δεύτερο δοκάρι για την Εθνική μας ομάδα με τον Σταφυλίδη να κάνει το σουτ από αρκετά μεγάλη απόσταση αλλά να στέκεται άτυχος.

• 88’

ΓΚΟΛ! Μετά από σέντρα του Φετφατζίδη, ο Κοβάτσεβιτς στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και γράφει το 2-1 για την Ελλάδα.

• 1

Για ένα ακόμα παιχνίδι μετά από εκείνο κόντρα στην Ιταλία, η Εθνική παρουσιάστηκε πολύ συμπαγής αμυντικά. Δεν επέτρεψε στους Βόσνιους να πλησιάσουν την εστία του Πασχαλάκη παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις, περιορίζοντας σημαντικά τα επιθετικά ατού των Βόσνιων που σε άλλα παιχνίδια έχουν δείξει πως διαθέτουν ποιότητα.

• 2

Η είσοδος του Μασούρα στο παιχνίδι ανέβασε ακόμα περισσότερο την Εθνική μας ομάδα. Ο παίκτης του Ολυμπιακού πήρε πολλές πρωτοβουλίες, έβγαλε όμορφες ενέργειες στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε αρκετές απειλητικές καταστάσεις για την εστία του Σέχιτς. Αν, μάλιστα, ήταν λίγο πιο τυχερός θα μπορούσε και να έχει σκοράρει.

• 3

Η μαχητικότητα των παικτών της Εθνικής μας ομάδας. Μετά από το ματς με την Ιταλία, για δεύτερο σερί, οι Έλληνες ποδοσφαιριστές έδωσαν ό,τι είχαν στον αγωνιστικό χώρο του Ολυμπιακού Σταδίου και απέδειξαν πως κάτι αλλάζει μεταξύ άλλων και στη νοοτροπία στις τάξεις της Εθνικής.

Έξω από τις τέσσερις γραμμές του γηπέδου, το φεγγάρι στον αττικό ουρανό ήταν αυτό που έκλεψε τις εντυπώσεις όσων βρέθηκαν αυτό το βράδυ στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας.

14
Τάσος Μπακασέτας
Κόντρα στην Ιταλία έδωσε το στίγμα του. Κόντρα στη Βοσνία επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και μπορεί να αποτελέσει ένα από τα πρόσωπα – κλειδιά στην επόμενη μέρα της Εθνικής ομάδας. Έτρεξε πάρα πολύ, πίεσε πάρα πολύ και δημιούργησε πολλές επικίνδυνες καταστάσεις για την αντίπαλη εστία. Με λίγη τύχη θα μπορούσε και να έχει σκοράρει όμως είναι ξεκάθαρο πως το γκολ... δεν αργεί.

10
Μίραμελ Πιάνιτς
Από λίγα έως... ελάχιστα πράγματα σε αυτή την αναμέτρηση με την Ελλάδα το μεγάλο αστέρι της Βοσνίας, ο Μίραλεμ Πιάνιτς. Θα περίμενε κανείς ο παίκτης της Γιουβέντους να πάρει από το χέρι την εθνική του ομάδα σε ένα τόσο κρίσιμο ματς, ωστόσο, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα με αποτέλεσμα να μην φανεί καθόλου απειλητικός για την ελληνική άμυνα.

7
Γιώργος Μασούρας
Η είσοδός του στο ματς βελτίωσε ακόμα περισσότερο την ήδη καλή εικόνα της Εθνικής μας ομάδας. Έδωσε εκρηκτικότητα στα άκρα της επίθεσης, δημιούργησε ρίγματα στην άμυνα της Βοσνίας και αν η τύχη δεν του είχε γυρίσει την πλά΄τη στη φάση του δοκαριού, ενδεχομένως να είχε πετύχει και το γκολ της νίκης για την Ελλάδα.

Ο Γερμανός Τσβάιερ ελέγχεται για την απόφασή του να μην καταλογίσει πέναλτι στη φάση που μετά το σουτ του Μασούρα η μπάλα φαίνεται να βρίσκεται στο χέρι παίκτη της Βοσνίας. Ήταν πάντως μία δύσκολη φάση, όπως φάνηκε και από το ριπλέι. Από εκεί και πέρα, δεν έκανε άλλο λάθος, ενώ σωστές ήταν και οι υποδείξεις των βοηθών του.

CHAMPIONS LEAGUE

Απειλή λόγω της κυβερνητικής παρέμβασης: Η εθνική Ισπανίας εκτός EURO και οι σύλλογοι της χώρας εκτός διοργανώσεων της UEFA!