CB GRAN CANARIA
  • Ρόμπερτ Λοτερμόζερ (Γερμανία)
  • Σέρχιο Σίλβα (Πορτογαλία)
  • Μίλαν Νέντοβιτς (Σλοβενία)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άφησε πίσω του την κακή εμφάνιση στο Μόναχο και επανήλθε εμφατικά στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας με άνεση της Γκραν Κανάρια (102-87). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έβγαλε ενέργεια στο παρκέ και κυριάρχησε στο ΟΑΚΑ, ανεβαίνοντας έτσι στο 2-1 στη Regular Season της Euroleague.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας από το ημίχρονο (50-36) και έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, που ολοκλήρωσε την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της φετινής διοργάνωσης με... συνοδευτικό την «κατοστάρα». Για να συμβεί αυτό, το «πράσινο» τεχνικό επιτελείο είδε τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο να... αλλάζουν το ματς και να δίνουν πολύτιμες λύσεις, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου μπήκε στο παιχνίδι και... κυριάρχησε, κάνοντας μία εμφάνιση που είχε ανάγκη και για λόγους ψυχολογίας, ενώ οι Λούκας Λεκαβίτσιους και Νίκος Παππάς είχαν καλά διαστήματα. Επίσης, ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν εξαιρετικός, την ώρα που ο άστοχος Νικ Καλάθης (2/10 σουτ) μοίρασε 9 ασίστ.

Επιπρόσθετα, οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις αδυναμίες και την απειρία της Γκραν Κανάρια, που δεν μπόρεσε να προβάλλει αντίσταση. Πλέον, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικεντρώνονται στο παιχνίδι με το Λαύριο (21/10, 17:30) για την Basket League, ενώ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα φιλοξενήσει την Ζαλγκίρις (26/10) στο πλαίσιο της τέταρτης «στροφής» της Euroleague.

• 14

O Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έδειξε... ορεξάτος στο ΟΑΚΑ και παρουσίαστηκε με μεγαλύτερη ενέργεια σε σχέση με τα προηγούμενα ματς. Ο Τσάβι Πασκουάλ εμπιστεύτηκε όταν έπρεπε τους παίκτες του πάγκου (Παπαπέτρου, Λεκαβίτσιους, Παππάς, Τόμας) και «στόχευσε» στις αδυναμίες της άπειρης Γκραν Κανάρια, η οποία δεν μπόρεσε να προβάλλει αντίσταση.

• 13

Το έργο της Γκραν Κανάρι ήταν εξ'αρχής δύσκολο και ο Σάλβα Μαλδονάδο δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το ματς. Παίκτες - βαρόμετρα, όπως ο Στρόμπερι και ο Τιλί, δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν και συνολικά οι Ισπανοί θα προσπαθήσουν να ξεχάσουν το ματς, γνωρίζοντας πάντως πως τα περισσότερα παιχνίδια τους θα έχουν αυτή την εικόνα.

27'

Σε ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του, ο Νικ Καλάθης και ο Τζέιμς Γκιστ πρωταγωνίστησαν στη καλύτερη φάση του αγώνα. Ο ηγέτης των «πράσινων» δημιούργησε και ο Αμερικανός ψηλός κάρφωσε εντυπωσιακά, ξεσηκώνοντας το κοινό στο ΟΑΚΑ!

2’ 4 - 4
4’ 6 - 9
6’ 8 - 12
8’ 14 - 14
10’ 21 - 14
Με τα... λάθη και το χαμηλό τέμπο να πρωταγωνιστεί, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς σχεδόν από την ίδια αφετηρία. Το 4-4 στο 2' και το 6-6 στο 3' μετατράπηκε γρήγορα σε προβάδισμα έξι πόντων για τους φιλοξενούμενους (6-12), που βρήκαν σκορ από την γραμμή του τριπόντου. Η είσοδος του Ιωάννη Παπαπέτρου έδωσε ανάσα στους «πράσινους» που έτρεξαν σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ (14-12, 8'), με τον διεθνή φόργουορντ και τον Λάνγκφορντ να δίνουν προβάδισμα εφτά πόντων (21-14) στους πρωταθλητές Ελλάδας, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
12’ 27 - 19
14’ 31 - 25
16’ 37 - 27
18’ 47 - 31
20’ 50 - 36
Οι Ισπανοί ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο με ένα γρήγορο 5-0 (21-19, 11'), όμως οι Λεκαβίτσιους και Τόμας ανέλαβαν δράση για να δώσουν διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους (29-19, 12'). Ο Αμερικανός ήταν... καυτός και με συνεχόμενους πόντους απάντησε στις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, κρατώντας τους «πράσινους» στο +8 (33-25, 15'). Η συνέχεια είχε... κυριαρχία για το περιφερειακό δίδυμο των Παππά και Λεκαβίτσιους, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να ανεβάζει την διαφορά στους 16 πόντους (47-31, 18') και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +14 (50-36).
22’ 56 - 40
24’ 64 - 46
26’ 68 - 53
28’ 72 - 54
30’ 74 - 55
Τα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου βρήκαν τον Λάνγκφορντ σε... beast mode. Ο Αμερικανός άσος μέτρησε οκτώ πόντους μέχρι το 25' και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε την διαφορά στους 18 πόντους (66-48), δημιουργώντας ακόμα μεγαλύτερη άνεση ενόψει της συνέχειας. Ο Καλάθης ανέλαβε στη συνέχεια και μοίρασε συνεχόμενες ασίστ, κάτι που διατήρησε σταθερά τους γηπεδούχους στη θέση του οδηγού. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν αγχώθηκε σε κανένα σημείο και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +19 (74-55).
32’ 80 - 62
34’ 86 - 70
36’ 93 - 74
38’ 95 - 80
40’ 102 - 87
Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και η εικόνα του ματς δεν μπορούσε να αλλάξει. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ κράτησαν το πόδι στο γκάζι και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν, ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα και στους 22 πόντους (79-57, 31'). Τελικά, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έπιασε την «κατοστάρα» και έφτασε με άνεση στη δεύτερη φετινή του νίκη στην Euroleague.

• 1

Μετά το 6-12 του 5ου λεπτού, ο Τσάβι Πασκουάλ κοίταξε στον πάγκο του και το ματς άλλαξε! Ο Παπαπέτρου κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση, οι Λεκαβίτσιους και Παππάς βοήθησαν στο κομμάτι της οργάνωσης και ο Τόμας πέτυχε συνεχόμενους πόντους, δίνοντας στον Παναθηναϊκό ένα «δυνατό» προβάδισμα στο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό πως οι παίκτες της «πράσινης» second unit σκόραραν τους 36 από τους 50 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο μέρος.

• 2

Το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα είχε την υπογραφή του Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικαός γκαρντ πήρε... φωτιά στα πρώτα λεπτά του β' μέρους και πέτυχε 10 από τους 24 πόντους της ομάδας του στην συγκεκριμένη περίοδο. Μάλιστα, ο έμπειρος άσος είχε τέσσερα δίποντα σε διάστημα δύο λεπτών (21' - 23'), δείχνοντας για ακόμα μία φορά πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και πως έχει προσαρμοστεί στις απαιτήσεις των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης.

• 3

Η διαφορά ποιότητας και εμπειρίας έκανε... μπαμ στο παρκέ, όμως δύο στοιχεία καθόρισαν σε μεγάλο βαθμό την τελική έκβαση και την άνετη επικράτηση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ: Το μεγάλο ποσοστό ευστοχίας σε δίποντα (63.8%) και βολές (90,5%), καθώς και τα 35 ριμπάουντ έδειξαν ξεκάθαρα πως οι «πράσινοι» κυριάρχησαν σε κάθε.... εκατοστό του παρκέ. Στα «+» επίσης η ενέργεια και η διάθεση που παρουσιάσαν οι γηπεδούχοι στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Άσχημες εμφανίσεις και κριτική «ξύπνησαν» τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος εμφανίστηκε... αγριεμένος στο ΟΑΚΑ! Το μάτι «γυάλιζε» και ο διεθνής φόργουορντ θέλει να... χτίσει πάνω στην εξαιρετική του εμφάνιση απέναντι στη Γκραν Κανάρια ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

10
Ιωάννης Παπαπέτρου
Ο Ιωάννης Παπαπέτρου βρήκε την εμφάνιση που έψαχνε. Ο διεθνής φόργουορντ άλλαξε την εικόνα του ματς με την είσοδό του στο παρκέ και συνολικά βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ, έχοντας 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

22
Τσάβι Ρεμπεσέδα
Ο Τσάβι Ραμπασέδα δεν έκανε αισθητή την παρουσία του, έμεινε στους δύο πόντους και ήταν ο αδύναμος κρίκος της Γκραν Κανάρια, σε ένα βράδυ που σίγουρα θα θέλουν να ξεχάσουν οι Ισπανοί.

5
Κιθ Λάνγκφορντ
Ο Κιθ Λάνγκφορντ πρωταγωνίστησε σε ένα καλό βράδυ για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμερικανός γκαρντ έπιασε τα συνηθισμένα του στάνταρ στο επιθετικό κομμάτι, μέτρησε 16 πόντους με 8/11 σουτ και συνολικά έκανε μία μεστή εμφάνιση.

Η διαιτησία έμεινε σε... δεύτερο πλάνο στο ματς. Οι Λοτερμόζερ, Σίλβα και Νέντοβιτς είχαν εύκολο έργο αλλά και σωστά σφυρίγματα, ενώ η εικόνα του παιχνιδιού και το τελικό αποτέλεσμα δεν επηρεάστηκαν από την απόδοσή τους σε καμία περίπτωση.