ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ
  • Αγραφιώτης Ιωάν.
  • Θεονάς
  • Κωνσταντινίδου

Ματς για γερά νεύρα στο Παλέ με μπόλικη ένταση και συνολικά 60 βολές και από τις δύο ομάδες. Ο Άρης είχε συνολικά 28/33 και 14/14 στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Κρις Μπάνκστον να βάζει 6/6 στα τελευταία 30'' κι ενώ νωρίτερα είχε 1/4. Από την άλλη πλευρά ο Κολοσσός είχε 21/27, κρατήθηκε μέχρι το τέλος κοντά στη διεκδίκηση της νίκης, όμως δεν κατάφερε να προσπεράσει στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά το τέλος του αγώνα Καστρίτης και Σεγκούρα αντάλλαξαν κάποιες κουβέντες, όμως το ζήτημα έληξε γρήγορα, με την ένταση πάντως να είναι πάντα εκεί.

Ανέβηκε στο 9-7 ο Άρης πιάνοντας τον Προμηθέα στην 4η θέση και σπάζοντας παράδοση έξι σερί εντός έδρας ηττών από τους Ροδίτες. Ο Κολοσσός έπεσε στο 6-10. Κορυφαίοι του Άρη οι Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς (5/6 τρίποντα) και Κρις Μπάνκστον με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, από τον Κολοσσό ο Άντριου Γκάουντλοκ είχε 21 πόντους και ο Λόντον Περάντες 16 πόντους με 8 ασίστ.

Ως το +11 ο Άρης, κρατήθηκε ο Κολοσσός με τα τρίποντα

Μετά το νωθρό πρώτο δίλεπτο ο Άρης βρήκε ρυθμό και με γρήγορο μπάσκετ έκανε το 8-2, ενώ ο ορεξάτος Χάρελ έγραψε το 15-4 με διαδοχικά καλάθια. Το τέμπο του Άρη διέκοψε ο Πετρόπουλος, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα και 9 συνολικά πόντους στο δεκάλεπτο μείωσε σε 21-18, προτού ο Τολιόπουλος διαμορφώσει το 23-18 της πρώτης περιόδου.

Με τον Τολιόπουλο δημιουργό και εκτελεστή ο Άρης έκανε το 32-23 μαζί και με τον Σανόγκο, όμως τα τρίποντα των Πόλεϊ και Περάντες κρατούσαν τον Κολοσσό (37-31). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την πρωτοπορία και παίρνοντας σκορ από τους Μπλούμπεργκς και Σταρκ έφτασαν ξανά στο +11 (45-34), όμως ο Γκάουντλοκ με 7 σερί πόντους έφερε την ομάδα του και πάλι κοντά και στο 53-48 του ημιχρόνου, όπου ο Κολοσσός είχε 6/8 τρίποντα.

Πάντα κοντά ο Κολοσσός στον Άρη, οι βολές έκριναν το παιχνίδι στο τέλος

Με νέο τρίποντο ο Πετρόπουλος μείωσε σε 53-52 και οι δύο ομάδες έμεναν σε κοντινή απόσταση (61-59) με τους Μπάνκστον και Μπραΐκοβιτς να δίνουν λύσεις εκατέρωθεν. Ωστόσο, ένα σερί 7-0 του Άρη έκανε το 68-59 με τους Γκάουντλοκ και Μπραΐκοβιτς να απαντούν για το 68-65. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να ξεφύγουν, αλλά δεν μπορούσαν και ο Σίτου με κάρφωμα έφερε το ματς ξανά στο καλάθι (71-69) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Άρης πήρε μια ανάσα με τρίποντο του Μπλούμπεργκς (76-69), όμως με τον ίδιο τρόπο μείωσαν άμεσα οι Περάντες και Καμαριανός, ενώ ο Μπιλλής κρατούσε ζωντανό τον Κολοσσό, κάνοντας το 84-82 στο 36’. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες με Γκάουντλοκ και Κολοβέρο για να ισοφαρίσουν ή ακόμα και να προσπεράσουν και στο τελευταίο δίλεπτο το παιχνίδι πήγε στις βολές.

Σανόγκο, Περάντες, Χάρελ και Σίτου κατά σειρά δεν αστόχησαν για το 90-87 στα 41’’. Ο Μπάνκστον ακολούθως έβαλε και τα δύο ζευγάρια βολών του (4/4), αποδεικνύοντας ολύμπια ψυχραιμία για το 94-89 στα 16’’ πριν το τέλος. Στη συνέχεια ο Γκάουντλοκ κέρδισε φάουλ στο τρίποντo στα 5’’, όμως έβαλε 2/3 βολές (94-91), ενώ ο Μπάνκστον πήρε νέο φάουλ και έβαλε ξανά τις βολές του (96-91), τελειώνοντας εκεί το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 53-48, 71-69, 98-91