• 61΄ Γαρουφαλιάς Ηρακλής
  • 80΄ Νάτσος Σπύρος
  • 87΄ Κατράνης Αλέξανδρος
  • 90΄ Χαρίσης Χάρης

Όσο χρειάστηκε για να καθαρίσει τον Ατρόμητο και να πάρει τους τρεις βαθμούς σε αυτό το ματς της 10ης αγωνιστικής, έπαιξε ο Ολυμπιακός. Εμφανώς επηρεασμένοι από τα πολλά μαζεμένα και απαιτητικά παιχνίδια, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν την απαραίτητη φρεσκάδα, ωστόσο η ατομική ποιότητά τους και οι λίγες καλές φάσεις που δημιούργησαν ήταν αρκετές για να φτάσουν σε αυτό το 2-0 και να πάνε στη διακοπή του πρωταθλήματος ως πρωτοπόροι στη βαθμολογία.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο ήταν... μονότονη. Ο Ατρόμητος ήταν ταμπουρωμένος στην περιοχή του με διπλή ζώνη άμυνας, έχοντας φυσικά στο νου του το πώς θα κρατήσει χαμηλά το τέμπο του αγώνα και το πώς θα κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την περιοχή του Μέγερι. Βεβαίως, πάντα σε ένα ματς στο Καραϊσκάκη, είναι... δουλειά του Ολυμπιακού να τους βρει, κάνοντας το παιχνίδι του. Σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά όμως, η ομάδα του Μαρτίνς, πιθανώς ακόμη κουρασμένη ή έστω χωρίς την απαραίτητη φρεσκάδα, στοιχεία που οφείλονταν φυσικά μεγάλο βαθμό από την υπερπροσπάθεια του Μονάχου, δεν έκανε πολύ καλή δουλειά στο επιθετικό κομμάτι.

Παρά το γεγονός πως η κατοχή της μπάλας για τους «ερυθρόλευκους» ήταν σταθερά πάνω από 70% οι φάσεις που δημιούργησε με οργανωμένο ποδόσφαιρο ήταν ελάχιστες, αφού γενικά οι Περιστεριώτες είχαν την απάντηση στην γρήγορη κυκλοφορία μπάλας του Ολυμπιακού και το παιχνίδι του από τα άκρα, με τις πολλές και καλές δικές τους αλληλοκαλύψεις, το πολύ τρέξιμο, τις δυναμικές επεμβάσεις και με μια γενικότερη συμπαγή και στιβαρή εικόνα σε επίπεδο τακτικής. Ο Ολυμπιακός μοιραία κατέφυγε σε αρκετές ατομικές ενέργειες και σε καταδικασμένα γεμίσματα, έχοντας λίγες καλές στιγμές κυρίως μετά από στατικές φάσεις, πλην των φάσεων του Τσιμίκα και του Μασούρα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους πια... ξεχάστε ό,τι διαβάσατε για το πρώτο μέρος, αφού ο Ολυμπιακός βγήκε φουριόζος από τα αποδυτήρια και βελτίωσε τόσο τις κινήσεις του χωρίς τη μπάλα όσο και την αποτελεσματικότητα των μεταβιβάσεών του. Το αποτέλεσμα ήταν να βρει αμέσως καλές φάσεις, τις οποίες αυτή τη φορά τις εκμεταλλεύθηκε. Αντίστοιχα, ο Ατρόμητος άρχισε να έχει προβλήματα και στο κράτημα της μπάλας με την αύξηση της πίεσης του Ολυμπιακού. Κάπως έτσι, ήρθε και το δίλεπτο 60'-62', κατά το οποίο οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο φορές με Ποντένσε και Σουντανί για να καθαρίσει γρήγορα το ματς. Λίγο μετά, οι Πειραιώτες έμειναν με 10 λόγω της αποβολής του Αβραάμ, ο ρυθμός έπεσε και με τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται εύκολα το παιχνίδι ως το φινάλε, έμεινε αυτό το 2-0 που τον διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας πριν τη διακοπή.

• 11

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε λίγες αλλαγές στο αρχικό σχήμα της ομάδας του όπως αναμενόταν, μετά το ματς του Μονάχου, όμως φάνηκε ότι υπήρξε συνολικά έλλειψη φρεσκάδας. Σε τακτικό επίπεδο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει το γνωστό παιχνίδι του, χωρίς όμως να φτάσει ούτε τα μισά της συνηθισμένης εντός έδρας απόδοσής του. Αυτό ήταν και πάλι αρκετό βέβαια από τη στιγμή που δεν είχε και το παραμικρό πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι.

• 20

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε μια στιβαρή σε τακτικό επίπεδο ομάδα στο Καραϊσκάκη, με σκοπό να περιορίσει την επιθετικότητα του Ολυμπιακού. Εν πολλοίς τα κατάφερε, όταν όμως οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την εικόνα τους και έκαναν γενικά πιο σβέλτες και αποτελεσματικές τις κινήσεις τους, η άμυνα της ομάδας του δεν είχε απάντηση. Σχεδόν το απόλυτο μηδέν στην επίθεση αντίστοιχα, όπως παραδέχθηκε και ο ίδιος μετά το φινάλε του αγώνα.

60'

Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός δείχνει μπλοκαρισμένος. Ο Ντάνιελ Ποντένσε όμως δίνει την λύση. Περνάει την μπάλα από την μύτη της βελόνας (τα ανοιχτά πόδια του Γούτα), αυτή αλλάζει πορεία βρίσκοντας στον αμυντικό του Ατρομήτου και καταλήγει στο πλαϊνό δίχτυ για το 1-0, που έδιωξε το άγχος για τους Πειραιώτες.

• 9’

Πρώτη ευκαιρία στο ματς για τον Ολυμπιακό. Κάθετη μπαλιά του Μπουχαλάκη για τον Τσιμίκα που μπήκε σφήνα στην περιοχή και έκανε το πλασέ, αλλά ο Μέγερι έσωσε με το δεξί πόδι.

• 10’

Πάσα του Μασούρα για τον Σουντανί και σουτ του Αλγερινού μέσα από την περιοχή και αριστερά, μπλόκαρε ξανά ο Μέγερι.

• 11’

Ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γκάλο και κεφαλιά του Νταβιώτη στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σα να αποκρούει με υπερένταση.

• 16’

Ο Ολυμπιακός σκοράρει με κεφαλιά του Αβραάμ, ωστόσο το γκολ ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ.

• 17’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Μετά από πάσα του Ελ Αραμπί, ο Μασούρας ξεφεύγει από τον Γκάλο, μπαίνει στην περιοχή και κάνει το διαγώνιο πλασέ, όμως η μπάλα φεύγει αρκετά άουτ.

• 30’

Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο με τον Γκάλο να βρίσκει δεξιά τον Νταβιώτη, όμως ο Σα είναι στο σωστό σημείο για να μαζέψει το επικίνδυνο γύρισμα που έκανε προς τη μικρή περιοχή.

• 35’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο, ο οποίος σούταρε δυνατά μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα, όμως ο Μέγερι κράτησε και πάλι το μηδέν με έξοχη επέμβαση.

• 47’

Γύρισμα του Μπουχαλάκη στην περιοχή και πλασέ του Ελ Αραμπί στην κίνηση, δεν απειλεί ιδιαίτερα τον Μέγερι που μαζεύει εύκολα.

• 60’

ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! Ο Μπουχαλάκης βρίσκει με έξοχη κάθετη μπαλιά τον Ποντένσε, αυτός ξεφεύγει από τα μαρκαρίσματα και πλασάρει, με τη μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Γούτα και να καταλήγει στη γωνία του Μέγερι για το 1-0.

• 62’

ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! Γρήγορη επίθεση από τα αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Ελ Αραμπί, αυτός κάνει το γύρισμα για τον Σουντανί ο οποίος κάνει το 2-0 με πλασέ στην κίνηση, παρά την προσπάθεια του Μέγερι.

• 64’

Έξοχη προσπάθεια και γύρισμα του Τσιμίκα για τον Σουντανί ο οποίος σουτάρει δυνατά αλλά μετά από κόντρα η μπάλα φεύγει λίγο έξω.

• 67’

Αποβολή για τον Ολυμπιακό. Απευθείας κόκκινη στον Αβραάμ Παπαδόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Νταβιώτη.

• 77’

Πολύ καλό μακρινό σουτ του Σουντανί, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

• 1

Η φάση του 11ου λεπτού με την χαμένη ευκαιρία του Νταβιώτη είναι αυτή που ίσως να άλλαζε τη ροή του αγώνα αν είναι διαφορετική εξέλιξη, αφού από εκεί και μετά ο μονόλογος του Ολυμπιακού δεν επέτρεψε το παραμικρό στον αντίπαλο.

• 2

Προφανώς το διάστημα 60'-62' είναι καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός βρήκε σχετικά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο τα γκολ που χρειάστηκε για να καθαρίσει το «τρίποντο».

• 3

Η αποβολή του Αβραάμ στο 67' είναι ένα σημείο-κλειδί το οποίο όμως μάλλον... βόλεψε περισσότερο τον Ατρόμητο, αφού το ματς ουσιαστικά «έσβησε» στο 2-0.

Ο 43χρονος Παραολυμπιονίκης Δημήτρης Αμπατζής τιμήθηκε από τον Ολυμπιακό και μάλιστα είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει την αναμέτρηση με φωνητική περιγραφή και οπτική υποστήριξη σε ειδικό τρισδιάστατο ανάγλυφο μοντέλο γηπέδου ποδοσφαίρου.

5
Ανδρέας Μπουχαλάκης
Τώρα που ο Γκιγέρμε δείχνει σημάδια ντεφορμαρίσματος από τα συνεχή ματς, ο παρτενέρ του στην μεσαία γραμμή καλείται να πάρει περισσότερες ευθύνες. Ο Μπουχαλάκης έπαιξε σαν… δεκάρι την θέση, από τα πόδια του περνούσε όλο το παιχνίδι, ήταν ο παίκτης με τις περισσότερες προωθημένες μεταβιβάσεις. Από δική του κάθετη στον Ποντένσε έρχεται το 1-0, σε ένα πολύ πλήρες παιχνίδι για τον Κρητικό χαφ.

34
Αβραάμ Παπαδόπουλος
Μετά από ένα σερί καλών εμφανίσεων, ο έμπειρος αμυντικός έδειξε στην συγκεκριμένη αναμέτρηση ότι ο χρόνος δεν γίνεται να μην τον έχει αγγίξει. Παίζοντας σε ανοιχτό γήπεδο και αρκετά ψηλά, είχε πρόβλημα στο αμυντικό τρανζίσιον, πολλές κακές τοποθετήσεις και δεν κατάφερε να εμπνεύσει σιγουριά. Δύο σκληρά φάουλ στον Νταβιώτη έφεραν πρόωρο… ντους και κόκκινη κάρτα στο 67ο λεπτό.

21
Κώστας Τσιμίκας
Εδώ και καιρό παίζει non stop και δείχνει ότι δεν έχει ανάγκη από ανάσες ή ξεκούραση. Μονίμως εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού, με αστείρευτες δυνάμεις, καθαρό μυαλό και πολυεπίεδη παρουσία τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Ήταν κυρίαρχος στον ζωτικό χώρο ευθύνης του και σταδιακά εξελίσσεται σε μία από τις μεγάλες σταθερές του φετινού Ολυμπιακού.

Ο Σκουλάς και οι βοηθοί του τα πήγαν αρκετά καλά και κατάφεραν να αποφύγουν τα λάθη. Ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Αβραάμ Παπαδόπουλου (16’), ενώ καθαρές ήταν και οι δύο κάρτες που έφεραν την αποβολή του στο 67ο λεπτό. Σωστός στον πειθαρχικό έλεγχο (δεν δίστασε να δείξει κάρτα μέχρι και στον βοηθό του Μαρτίνς, όταν διαμαρτυρήθηκε με πολύ έντονο τρόπο σε έναν εκ των βοηθών του), κοντά στις φάσεις, με σωστή αίσθηση του παιχνιδιού κατάφερε να περάσει απαρατήρητος με τις αποφάσεις του.

Παρέμβαση Γ.Σαββίδη για τις ερυθρόλευκες φωνές περί... διαπλοκής του Κόκκαλη! (pic)