• 56' πεν. Μπράντον Τόμας
  • 66΄ Μπράντον Τόμας
  • 78' Μαγκομέντ Οζντόεφ
  • 57΄ Μπράντον Τόμας

Σε μια βραδιά-όνειρο στο Καραϊσκάκη και σε μια από τις σπουδαιότερες εμφανίσεις της ιστορίας του, ο ΠΑΟΚ έκανε κατάθεση ψυχής αλλά και ποιότητας, τιμωρώντας σκληρά τους «ερυθρόλευκους». Ο Δικέφαλος του Βορρά ισοπέδωσε με 4-2 τον... περσινό Ολυμπιακό, δηλώνοντας οριστικά «παρών» στη μάχη του φετινού τίτλου! Μαγική εμφάνιση σε όλα τα επίπεδα από την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, ο οποίος αντίστοιχα έδεσε κόμπο τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ, ενώ είδε και τους περισσότερους παίκτες του να κάνουν εκπληκτική εμφάνιση. Δύο γκολ ο Τόμας (56', 65'), από ένα οι Ζίβκοβιτς (38') και Οζντόεφ (78'), ολοκλήρωσαν έναν θρίαμβο άνευ προηγουμένου εδώ και πολλά χρόνια, πλησιάζοντας την μεγαλύτερη σε έκταση εκτός έδρας νίκη του επί των Πειραιωτών, ένα 0-4 το 1976 στο παλιό Καραϊσκάκη. Από πλευράς γηπεδούχων, ελάχιστα πράγματα αντέχουν σε κριτική, με τον Κώστα Φορτούνη -ως συνήθως- να είναι με γκολ (86') και ασίστ ο μοναδικός που ουσιαστικά διασώθηκε από το ναυάγιο (σ.σ. ο Μασούρας το άλλο γκολ στις καθυστερήσεις). Πλήρης κατάρρευση των «ερυθρόλευκων» από το 0-1 και μετά, χωρίς καμία απολύτως βοήθεια από τον πάγκο, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει ουσιαστικά όποτε... ήθελε σε φάση για γκολ και στο φινάλε να ρίχνει αισθητά τους ρυθμούς του.

Μοναδική ευκαιρία του Ποντένσε και... 0-1

Ως προς την εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, στα πρώτα λεπτά του παίχτηκε αναγνωριστικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, οι οποίες θέλησαν να πιέσουν ψηλά την αντίπαλη άμυνα. Πολύ προσεκτική τακτική είχαν αντίστοιχα και οι δύο, κάτι που οδήγησε σε ένα σχετικά μοιρασμένο παιχνίδι στη συνέχεια του πρώτου μέρους τόσο ως προς την κατοχή της μπάλας όσο και ως προς τις συνολικές -όχι πολλές συνολικά- καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες. Πρώτη στιγμή στο ματς ήταν αυτή του 13' με ένα σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής που μπλόκαρε σταθερά ο Κοτάρσκι, ενώ στο ίδιο διάστημα ο ΠΑΟΚ είχε 1-2 επικίνδυνες κατεβασιές στην περιοχή του Πασχαλάκη που κόπηκαν δύσκολα από την ερυθρόλευκη άμυνα. Στο 22' ο Αλεξανδρόπουλος είχε σουτ άουτ και στο επόμενο λεπτό, ο Ολυμπιακός έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-0. Μετά από κλέψιμο στα χαφ, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Φορτούνη που έκανε τη σέντρα, με τον Ποντένσε να μην μπορεί να νικήσει εξ επαφής τον Κοτάρσκι με διπλή προσπάθεια.

Από τα μισά του πρώτου μέρους και μετά ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβαίνει αισθητά, κερδίζοντας και μέτρα στο γήπεδο και χρόνο με τη μπάλα στα πόδια, πιέζοντας πιο αποτελεσματικά την αντίπαλη άμυνα. Αντίστοιχα, η ομάδα του Λουτσέσκου άρχισε να γίνεται αποτελεσματικότερη και με τη μπάλα στα πόδια, με καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, σπάζοντας σχετικά εύκολα το πρέσινγκ των γηπεδούχων. Στο 26' ο Κουλιεράκης είχε ένα σουτ άουτ μετά από κόρνερ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ελ Κααμπί στην επόμενη φάση. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Δικέφαλο του Βορρά ήρθε στο 30ο λεπτό, όταν ο Ζίβκοβιτς υποδέχθηκε βαθιά μπαλιά, απέφυγε τον Κίνι και πάτησε περιοχή, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Τελικά, η σημαντικότερη στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 38ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ αξιοποίησε την υπεροχή του και το λάθος του Αλεξανδρόπουλου βγαίνοντας στην αντεπίθεση, ο Τάισον άνοιξε για τον Μπάμπα, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Ζίβκοβιτς με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1, σε μια φάση που πάντως σημαντικό λάθος έχει κάνει και ο Πασχαλάκης βάζοντας άτσαλα τα χέρια του. Με τον τρόπο αυτό, ο ΠΑΟΚ είχε ανοίξει το δρόμο για μια τεράστια νίκη, αφού πλέον είχε μια ιδανική περίσταση στα πόδια του, προηγούμενος στο σκορ σε ένα κρίσιμο σημείο.

Σαρωτική εμφάνιση του ΠΑΟΚ και ερυθρόλευκη κατάρρευση

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε για λίγα λεπτά να πιέσει για την ισοφάριση, είχε ένα καλό σουτ του Φορτούνη στο 48', όμως κάπου εκεί το ματς... στράβωσε επικίνδυνα για τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ είπε «ευχαριστώ» στο δεύτερο δώρο της ερυθρόλευκης άμυνας στο 54', όταν ο Πορόσο έκανε πέναλτι με ένα άτσαλο μαρκάρισμα στον Τόμας. Δύο λεπτά μετά, ο ίδιος το εκτέλεσε εύστοχα και το 0-2 ήταν γεγονός. Ο Ολυμπιακός πλέον είχε να ανέβει ένα βουνό, τόσο σε ψυχολογικό όσο και σε καθαρά ποδοσφαιρικό επίπεδο, αφού ο ΠΑΟΚ έκανε τα πάντα άψογα στο γήπεδο. Όχι μόνο δεν το ανέβηκε, αλλά ο Τόμας τον... γκρέμισε οριστικά στον γκρεμό, στο 65'. Σε μια υπέροχη κόντρα, ο Σβαμπ πέρασε την κάθετη για τον Μουργκ, αυτός το γύρισμα για τον αμαρκάριστο Τόμας που από κοντά πλάσαρε ουσιαστικά σε κενή εστία για το 0-3.

Τα ερυθρόλευκα βάσανα πάντως δεν είχαν τελειώσει ακόμη. Με την ψυχολογία πλέον στο απόλυτο μηδέν, ο ΠΑΟΚ όχι απλά είχε τον απόλυτο έλεγχο όσων συνέβαιναν, αλλά έδειχνε και διάθεση να πιέσει μέχρι τέλους για το μεγαλύτερο δυνατό σκορ. Στο 78', ο Δικέφαλος βρήκε και τέταρτο γκολ και μάλιστα υπέροχο. Μετά από έξοχη μπαλιά του Τόμας, ο Κωνσταντέλιας βγήκε τετ-α-τετ, πέρασε τον Πασχαλάκη και σιγούρεψε το γκολ με τακουνάκι για τον επερχόμενο Οζντόεφ, με πλασέ σε κενό τέρμα. Το μόνο που κατάφερε ως το τέλος ο Ολυμπιακός ήταν να γλιτώσει απλά τη μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα του από τον ΠΑΟΚ, με τον Φορτούνη να μειώνει σε 1-4 στο 86' με ένα υπέροχο πλασέ.

Ως το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να έχει αφήσει πλήρως το πόδι από το γκάζι, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ακόμη 2-3 καλές ευκαιρίες και τελικά βρήκε και δεύτερο γκολ, στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Φορτούνη να σεντράρει και τον Μασούρα με κεφαλιά να διαμορφώνει το τελικό 2-4. Το φινάλε βρήκε τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει μια ιστορική νίκη στο Φάληρο, την 13η συνολικά, επιβεβαιώνοντας μια παράδοση των τελευταίων ετών που θέλει τον γηπεδούχο να μη νικά στις 2 από τις 11 τελευταίες μεταξύ τους συναντήσεις.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ / 4-3-3): Πασχαλάκης, Κίνι (64' Σολμπάκεν), Ρέτσος, Πορόσο, Ροντινέι, Χέσε (82' Καρβάλιο), Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (46' Μασούρας), Φορτούνης, Ποντένσε (72' Σκάρπα), Ελ Κααμπί (72' Γιόβετιτς).
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου / 4-2-3-1): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Σάστρε, Μεϊτέ (90' Τσιγγάρας), Οζντόεφ (89' Σβαμπ), Μουργκ, Τάισον (73' Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς (90' Τζίμας), Τόμας (82' Ντεσπόντοφ).
Διαιτητής: Ντάνιελ Σλάγκερ (Γερμανία)
Βοηθοί: Σβεν Βασίτσκι (Γερμανία), Άρνο Μπλος (Γερμανία)
Τέταρτος: Αντρέας Γκάμαρης (Αθηνών)
VAR: Πασκάλ Μίλερ (Γερμανία)
AVAR: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας)

Λεφτά στην Τράπεζα: Μπράντον Τόμας

Πιθανώς το καλύτερό του ματς με τον ΠΑΟΚ. Δύο γκολ, μια ασίστ για τον Ισπανό που καθάρισε τον Ολυμπιακό.

Γίνε Πρόεδρος: Άντριγια Ζίβκοβιτς

Είναι ένας από τους ποιοτικότερους χαφ του πρωταθλήματος και σε ένα ακόμη μεγάλο παιχνίδι έδειξε το γιατί, με ένα γκολ και πληθώρα εξαιρετικών ενεργειών.

Lockdown: Ντιέγκο Μαρτίνεθ

Ατομικά, πλην του Φορτούνη, ο Ολυμπιακός ήταν ένα ποδοσφαιρικό ναυάγιο. Τα μεγαλύτερα λάθη όμως στο ματς έγιναν από τον πάγκο, με τον Ισπανό να μην καταλαβαίνει ποτέ τι του... συνέβη σε τακτικό επίπεδο, ενώ να έχει και πληθώρα ατυχών επιλογών.

Τελετές «Το Κοράκι»

Απαρατήρητη πέρασε η διαιτησία του Γερμανού, ο οποίος είχε και τη βοήθεια του VAR όποτε χρειάστηκε, με σωστές αποφάσεις.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Το 0-1 του ΠΑΟΚ είναι που ουσιαστικά σφραγίζει το ματς. Ο Λουτσέσκου έκανε πάρτι τακτικά από εκεί και έπειτα, με τον Ολυμπιακό να καταρρέει πνευματικά και ποδοσφαιρικά. Μια σπάνια βραδιά για το ελληνικό ποδόσφαιρο, με τον φιλοξενούμενο να κάνει τόσο μεγάλη εμφάνιση και να παίρνει μια τόσο μεγάλη και καθαρή νίκη. Μια βραδιά που επαναφέρει τον ΠΑΟΚ οριστικά σε τροχιά τίτλου και τον Ολυμπιακό στην... περσινή πραγματικότητα.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-4