• 85' Μάριος Βρουσάι
  • 22' Μπράντον Τόμας
  • 10΄ Κωνσταντίνος Κουλιεράκης
  • 46΄ Αντρίγια Ζίβκοβιτς

Στο δεύτερο κρίσιμο ντέρμπι του τελευταίου διαστήματος, μετά το φινάλε της κανονικής διάρκειας στην OPAP Arena, ο Ολυμπιακός φωνάζει «παρών». Στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Super League, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-1 τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη, με τον Ζοσέ Ανιγκό να ξεκινά με το δεξί τη θητεία του στον πάγκο των Πειραιωτών. Οι Πειραιώτες ήταν εμφανώς ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρότι έχασαν πληθώρα ευκαιριών στο ξεκίνημα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 22' (Μπράντον). Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο έφτασαν στην ανατροπή με Μπακαμπού (59'), Μασούρα (78') και Ελ Αραμπί (87'), παίρνοντας έτσι τους τρεις βαθμούς που τους διατηρούν σε τροχιά τίτλου και παράλληλα αφήνουν πολύ πίσω τον ΠΑΟΚ. Εξαιρετική εμφάνιση από Εμβιλά και Ρέαμπτσιουκ για τους «ερυθρόλευκους».

Φουλ επίθεση ο Ολυμπιακός...

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά του ο ρυθμός ήταν πολύ καλός, με τον Ολυμπιακό να βγαίνει φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν πολύ έντονα και πολύ ψηλά την άμυνα του ΠΑΟΚ, αναγκάζοντας την ομάδα του Λουτσέσκου σε πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις. Για ένα 20λεπτο, ο Δικέφαλος του Βορρά δεν μπορούσε να διαχειριστεί σωστά την ερυθρόλευκη πίεση και στο διάστημα αυτό οι γηπεδούχοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ που όμως κατά την... προσφιλή τους τακτική φέτος, τις σπατάλησαν όλες.

Στο 1ο λεπτό ο Μπιέλ είχε ένα καλό πλασέ ελάχιστα άουτ, στο 6' ο Φορτούνης δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι με την προβολή στο γύρισμα του Χουάνγκ, ενώ ένα λεπτό μετά, μια φάση διαρκείας κατέληξε με πλασέ του Βαλμπουενά επίσης λίγο έξω. Στο 14' οι Πειραιώτες έχασαν διπλή μεγάλη ευκαιρία, όταν αρχικά ο Κοτάρσκι έσωσε πολύ δύσκολα το πλασέ του Μπακαμπού μετά από σέντρα του Βαλμπουενά και έπειτα όταν μετά από νέο λάθος της άμυνας, ο Φορτούνης πήρε τη μπάλα και μπήκε στην περιοχή αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ ο Βαλμπουενά περίμενε μόνος μια απλή πάσα στο πλάι. Ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ «έβγαλε» και το νέο σουτ του Φορτούνη στο 18' και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ -κόντρα στη ροή του αγώνα- βρήκε πρώτος το γκολ στην πρώτη του ουσιαστικά φάση στο ματς.

...και γκολ ο ΠΑΟΚ

Ήταν το 22ο λεπτό, όταν μετά από συνεργασία του Ζίφκοβιτς με τον Σάστρε και σέντρα του δεύτερου από τα δεξιά, ο Μπράντον έβαλε την προβολή ανάμεσα σε Σωκράτη και Μπα και νίκησε τον Πασχαλάκη -δοκάρι και μέσα- για το 0-1. Στο σημείο αυτό, η επιθετικότητα των γηπεδούχων ατόνησε σχεδόν ακαριαία, αφού για πολλή ώρα η ομάδα του Ανιγκό έμεινε σαστισμένη από την εξέλιξη του αγώνα. Ο Δικέφαλος φυσικά εκμεταλλεύθηκε άψογα την περίσταση, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και κράτησε πιο εύκολα τη μπάλα στα πόδια και διαχειρίστηκε το υπέρ του αποτέλεσμα χωρίς άγχος πλέον.

Έτσι, στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους δεν υπήρξαν αντίστοιχες φάσεις. Στο 25' ο Μπακαμπού είχε ένα διαγώνιο σουτ άουτ, ενώ στο 29' -στην απέναντι εστία- ο Πασχαλάκης έσωσε εντυπωσιακά το εξαιρετικό πλασέ του Ζίφκοβιτς που κατευθυνόταν στο δεξί «Γ» της εστίας του. Για τον Ολυμπιακό ήταν και οι τελευταίες δύο φάσεις του πρώτου 45λεπτου, στο 36' με μια κεφαλιά του Μπακαμπού που μπλόκαρε σταθερά ο Κοτάρσκι και στο 45' με νέα επέμβαση του Κροάτη γκολκίπερ, αυτή τη φορά σε ένα τετ-α-τετ του Ρέμπτσιουκ από τα αριστερά, έπειτα από προβολή-πάσα του Μπιέλ.

Γκολάρα Μπακαμπού και ανατροπή με Μασούρα

Πολύ «κλειστό» από το πρώτο ήταν το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς πολλές τελικές μπροστά στις δύο εστίες, αλλά με μεγαλύτερη... δόση τακτικής. Για αρκετή ώρα ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ρυθμού, είχε και μια σημαντική φάση στο 51' όταν ο Πασχαλάκης απέκρουσε δύσκολα το πλασέ του Ντόουγκλας, όμως όπως συνέβη και στο πρώτο, κόντρα στη ροή ο Ολυμπιακός βρήκε και αυτός γκολ στην πρώτη φάση στην επανάληψη. Ήταν το 59ο λεπτό, όταν σε μια αντεπίθεση ο Ρέαμπτσιουκ τροφοδότησε από αριστερά τον Μπακαμπού που είχε λίγο χώρο, αυτός σήκωσε το κεφάλι και με ένα υπέροχο πλασέ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κοτάρσκι που αυτή τη φορά δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι.

Πέρα από το γκολ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και 2-3 ακόμη επικίνδυνες αλλά ανολοκλήρωτες επιθέσεις όπως και κάποιες που σταμάτησαν με υποδείξεις οφσάιντ. Τα πάντα θα κρινόντουσαν πια στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και η τριπλή αλλαγή του Ανιγκό βοήθησε προς αυτή την κατεύθυνση. Στο 77', Βρουσάι, Μασούρας και Ελ Αραμπί μπήκαν στο ματς και οι δύο τελευταίοι, μαζί με τον Χάμες που επίσης είχε μπει λίγο νωρίτερα, συνδυάστηκαν για το 2-1. Στο 78', ο Χουάνγκ έκανε την μπαλιά στον κενό χώρο για τον Ελ Αραμπί, αυτός το γύρισμα από τα δεξιά, ο Χάμες πήρε την κεφαλιά, ο Κουλιεράκης έκανε «τσαφ» και ο Μασούρας με κοντινή κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Κοτάρσκι.

Από το 2-1 και μετά, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τον απόλυτο έλεγχο των κινήσεων με συντριπτική, ξανά, κατοχή, ο ΠΑΟΚ δεν απείλησε ξανά ενώ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και τρίτο γκολ που «καθάρισε» οριστικά το ματς. Στο 85', ο Μασούρας έκανε το γέμισμα στην περιοχή για τον Βρουσάι ο Ζίφκοβιτς έκανε καθαρό χέρι και παρότι αρχικά ο Λετεσιέ έδειξε «παίζετε», ένα λεπτό μετά υπέδειξε την παράβαση μετά την σχετική υπόδειξη του VAR. Στο 87' ο Ελ Αραμπί ευστόχησε παρότι η αλά Πανένκα εκτέλεση δεν ήταν καλή και έτσι γράφτηκε το τελικό 3-1 υπέρ των «ερυθρόλευκων». Ένα αποτέλεσμα που τους κρατά φυσικά ζωντανούς στη μάχη του τίτλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Ζοσέ Ανιγκό / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος (57' Σισέ), Ροντινέι, Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης (77' Βρουσάι, Βαλμπουενά (60' Χάμες), Μπιέλ (77' Μασούρας), Μπακαμπού (77' Ελ Αραμπί).
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου / 4-2-3-1): Κοτάρσκι, Ρ. Σοάρες, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε, Φ. Σοάρες (82' Σβαμπ), Ντόουγκλας, Κωνσταντέλιας (68' Νάρεϊ), Τάισον (68' Ελ Καντουρί), Ζίφκοβιτς (88' Ρικάρντο), Μπράντον (69' Ολιβέιρα).
Διαιτητής: Φρανσουά Λετεσιέ (Γαλλία)
Βοηθοί: Σιρίλ Μουνιέ (Γαλλία), Μεχντί Ραμονί (Γαλλία)
Τέταρτος: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)
VAR: Πιέρ Ζελούστ (Γαλλία)
AVAR: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας)

Λεφτά στην Τράπεζα: Σεντρίκ Μπακαμπού

Ο Γάλλος σπαταλά πολλές ευκαιρίες, όμως είναι... κανονικός σέντερ φορ. Είναι πάντα εκεί που πρέπει να είναι και στο τέλος δίνει τη λύση. Και σε αυτό το ματς έχασε φάσεις, όμως στο δεύτερο ημίχρονο τις... ρέφαρε όλες και με το παραπάνω, όταν έκανε το 1-1 με ένα υπέροχο πλασέ εκτός περιοχής. Πέρα από όλα αυτά, βοήθησε και πάλι στους τομείς της πίεσης και τις γενικότερης ανασταλτικής λειτουργίας, κερδίζοντας πολλές προσωπικές μονομαχίες.

Γίνε Πρόεδρος: Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ

Ο Εμβιλά επέστρεψε στην ενδεκάδα και ήταν ο παλιός καλός Εμβιλά, όμως αυτό ήταν το καλύτερο, με διαφορά, φετινό ματς του Μολδαβού μπακ. Έριξε ατελείωτο τρέξιμο στην αριστερή πτέρυγα, κέρδισε σχεδόν όλες τις προσωπικές μονομαχίες, επιτέθηκε με ένταση και σε μια από αυτές τις φάσεις έβγαλε και την πάσα που έφερε το 1-1 του Μπακαμπού.

Lockdown: Κώστας Κουλιεράκης

Ο νεαρός στόπερ του ΠΑΟΚ ήταν αρνητικός σε αυτό το ματς, χάνοντας σε αρκετές περιπτώσεις τα μαρκαρίσματα που του αναλογούσαν, κυρίως πάνω στον Μπακαμπού. Στο τέλος έκανε και το «τσαφ» που οδήγησε στο 2-1.

Τελετές «Το Κοράκι»

Καλή διαιτησία από τον Γάλλο ρέφερι και την ομάδα του, με σωστές και άμεσες υποδείξεις στο σύνολό τους, είτε αυτό είχε να κάνει με τα φάουλ και τον πειθαρχικό έλεγχο, είτε σε περιπτώσεις οφσάιντ. Στο φινάλε πάντως χρειάστηκε και η παρέμβαση του VAR για το χέρι του Ζίφκοβιτς που «έχασε» σε πρώτο χρόνο ο Λετεσιέ.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Ο Ολυμπιακός έμπαινε σε αυτό το ντέρμπι μετά το κάζο από τον Άρη στο ίδιο γήπεδο, ενώ ο ΠΑΟΚ με την επίσης εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ και αμφότερες οι ομάδες «καιγόντουσαν» για το τρίποντο. Οι γηπεδούχοι για να μείνουν κοντά στην κορυφή, οι φιλοξενούμενοι για να μην μείνουν off ουσιαστικά από την 3η αγωνιστική. Το φινάλε του αγώνα, βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν μια δίκαιη νίκη με συνολικά πολύ καλή εμφάνιση, στο πρώτο ματς μετά την αποχώρηση του Μίτσελ. Η ομάδα του Ανιγκό -με τα όποια φετινά θέματά της- παραμένει στο -3 και παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα για 21 ματς πια, απ' όταν ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει σε αυτό το γήπεδο τον περασμένο Οκτώβρη. Η συνέχεια παραμένη... καυτή και την επόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός θα έχει την ευκαιρία να πιάσει και τον ένα από τους δύο πρωτοπόρους, πηγαίνοντας στη Λεωφόρο για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1