SUPER CUP
Προμηθέας
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Η πρώτη... επίσημη μάχη της σεζόν πήγε στον Προμηθέα. Με ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να φτάσει στη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ. Σημείο αναφοράς στο παιχνίδι των Πατρινών η ευστοχία στα τρίποντα, αλλά και το τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι παίκτες του Γιατρά επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους.

Είναι χαρακτηριστικό πως μετέτρεψαν το 67-67 του τρίτου δεκαλέπτου έγινε 96-80 στο 38' με τους Πατρινούς να τρέχουν επί μέρους 31-13, χάρη σε Γιαννόπουλο, Μίλερ και Λούντζη.

Ο Ίαν Μίλερ με 24 πόντους ήταν ο μπροστάρης στην προσπάθεια των Πατρινών, με τον Μιχάλη Λούντζη να προσθέτει 21 (και 6 ριμπάουντ). Σημαντικλη και η συμβολή του Χάρη Γιαννόπουλυο με 19 πόντους.

Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά βρέθηκε να προηγείται στο 32' με 73-77 όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα, οδηγήθηκε σε πολλές βεβιασμένες κινήσεις και στο τέλος έχασε το παιχνίδι, με την εμφάνιση του τέταρτου δεκαλέπτου να είναι ηχηρό καμπανάκι ενόψει Final 8.

Ο Γιόνας Ματσιούλις με 20 πόντους και ο Γιανίκ Μορέριρα (19π, 8ρ) ξεχώρισαν για την Ένωση.

Στον μεγάλο τελικό του Σούπερ Καπ οι Πατρινοί, περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Περιστέρι. Στον μικρό τελικό η Ένωση.

• 1

Ο Προμηθέας ήταν κυρίαρχος στη τέταρτη περίοδο και αυτό ήταν αποτέλεσμα της... πίστης του Μάκη Γιατρά στην τριάδα των Μιχάλη Λούντζη, Ίαν Μίλερ και Χάρη Γιαννόπουλου, που τελικά έφεραν και τη νίκη στους Πατρινούς. Καλή διαχείριση από τον τεχνικό των Πατρινών, που είχε και αρκετά προβλήματα σε αγωνιστικό επίπεδο.

• 2

Η ΑΕΚ πλήρωσε το νεκρό της διάστημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ η απουσία του Μάρκους Σλότερ κόστισε στην ρακέτα και στην αμυντική λειτουργία. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έδωσε τα... κλειδιά σε Λάνγκφορντ και Ράις, όμως δεν δικαιώθηκε, αφού δεν υπήρξαν σωστές επιλογές στα κρίσιμα.

37'

Την ώρα που το ματς κρεμόταν σε μία... κλωστή, ο Γιαννόπουλος πήρε ένα «σκοτωμένο» ριμπάουντ και ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο, που έφερε τον Προμηθέα στο +9 (89-80), τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι Πατρινοί πήραν ισχυρό προβάδισμα και έφτασαν τελικά στη νίκη.

2’ 5 - 4
4’ 12 - 9
6’ 14 - 13
8’ 20 - 15
10’ 23 - 25
Ισορροπημένη ήταν η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης. Ο Προμηθέας επέλεξε να «χτυπήσει» στη ρακέτα και πήρε αρχικά το προβάδισμα (12-9 στο 4', 20-15 σ το 8'), ωστόσο η άμυνα της ΑΕΚ βελτιώθηκε και η «Ένωση» βρήκε σκορ και λύσεις για να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλέπτου (23-25).
12’ 23 - 32
14’ 26 - 35
16’ 31 - 37
18’ 38 - 45
20’ 43 - 46
Το buzzer του Ράις έδωσε... φτερά στην ΑΕΚ και οι «κιτρινόμαυροι» απέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν εντυπωσιακή, έβγαλε συνεργασίες και το σερί των 16 αναπάντητων πόντων (από το 23-17 του 9ου λεπτού ) έφερε την «Ένωση» μπροστά με διψήφια διαφορά (23-33, 13'). Οι φωνές του Γιατρά και η ενέργεια του Λούντζη επέτρεψαν στον Προμηθέα να επιστρέψει (34-39, 17'), ενώ συνεχόμενα σουτ του Μίλερ κράτησαν τους Πατρινούς σε κοντινή απόσταση από την ΑΕΚ στο τέλος του ημιχρόνου (43-46).
22’ 51 - 48
24’ 53 - 53
26’ 59 - 59
28’ 62 - 66
30’ 67 - 67
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με έναν... εντυπωσιακό Προμηθέα: Η ομάδα του Μάκη Γιατρά «έτρεξε» σερί 8-2 και προηγήθηκε με 51-48 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ενώ τα συνεχόμενα τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου κράτησαν σε θέση οδηγού τους Πατρινούς. Η ΑΕΚ έβγαλε άμεσα αντίδραση με τους Μορέιρα - Ματσιούλις, πήρε ξανά το προβάδισμα (62-67, 29'), προτού ισοφαρίσει με πέντε σερί πόντους ο εξαιρετικός Λούντζης για το 67-67 του 30ου λεπτού.
32’ 72 - 71
34’ 79 - 77
36’ 86 - 77
38’ 94 - 80
40’ 98 - 88
Η εικόνα του ματς και η ποιότητα των δύο ομάδων έδειχνε θρίλερ στην τέταρτη περίοδο και αυτό ακριβώς είδαμε. Οι δύο ομάδες πίεζαν συνεχώς η μία την άλλη και κάθε φάση αναδείκνυε και διαφορετικό πρωταγωνιστή. Ο Λούντζης ήταν πάντως σταθερά εξαιρετικός και πρωταγωνίστησε μαζί με τον Αγραβάνη στο σερί 13-0 του Προμηθέα, που έφερε την ομάδα του Γιατρά στο +9 (86-77). Ο Γιαννόπουλος πήρε την σκυτάλη με μεγάλα τρίποντα, η ΑΕΚ δεν βρήκε απάντηση και τελικά ο Προμηθέας έφτασε σε μία μεγάλη νίκη, που του έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό του Σούπε Καπ.

• 1

Η αποτελεσματικότητα του Προμηθέα από την περιφέρεια. Οι Πατρινοι μέτρησανα 16/26 σουτ από την περιφέρεια και έκαναν μεγάλη ζημιιά στην περιφερειακή άμυνα της Ένωσης.

• 2

Το τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας κυριάρχησε πλήρως στο παιχνίδι σε εκείνο το σημείο και κατάφερε να χτίσει από εκεί το παιχνίδι του. Πίεση στην άμυνα σε κάθε μπάλα, στην επίθεση Μίλερ-Λούντζης-Γιαννόπουλος έδωσαν τον τόνο και έτσι ήρθε το επί μέρους 31-21 του δεκαλέπτου.

• 3

Τα λάθη της ΑΕΚ. Η Ένωση έκανε πολλές βεβιασμένες έως κακές επιλογές επιθετικά, με τον Λάνγκφορντ να έχει τη μερίδα του λέοντος. Η Ένωση έχασε την επαφή της με το σκορ και σε συνδυασμό με τις κακές επιστροφές στξην άμυνα ήρθε η ήττα στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ.

Νέα δεδομένα και διαφορετικές... συνήθειες για τους παίκτες, που καλούνται να προσαρμοστούν στα δεδομένα της πανδημίας του Covid-19, όπως φυσικά μπορούν εντός παρκέ.

4
Μιχάλης Λούντζης
Το παιχνίδι της ζωής του! Μεγάλο ματς από τον Μιχάλη Λούντζη, που έδειξε πως επέστρεψε για τα καλά στο προσκήνιο με ενέργεια, καλές αποφάσεις και εξαιρετικά στατιστικά (21 πόντοι, 7/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

5
Κιθ Λάνγκφορντ
Κακό παιοχνίδι από τον ηγέτη της ΑΕΚ. Μπορεί να μέτρησε 14 πόντους, αλλά στο τέλος πήρε... τραβηγμένα σουτ. Δεν έπιασε τα συνηθισμένα στάνταρ του ο Λάνγκφορντ.

31
Χάρης Γιαννόπουλος
Τρομερό ματς από τον Γιαννόπουλο. Ο έμπειρος σουτέρ «μίλησε» στα κρίσιμα και «σκότωσε» την πρώην ομάδα του με συνεχόμενα τρίποντα, που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα, ενώ κατέγραψε συνολικά 19 πόντους με 5/7 τρίποντα.

Δεν έγιναν μεγάλα λάθη από την τριάδα των διαιτητών (Σχινάς, Τσαρούχα, Κάρδαρης), που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν προκάλεσαν... παράπονα ή αντιδράσεις στους πάγκους. Σίγουρα δεν επηρέασαν την εξέλιξη και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.