78 63
  • Ρόμπερτ Λοτερμόζερ (Γερμανία)
  • Σάσα Πουκλ (Σλοβενία)
  • Γκίτις Βίλιους (Λιθουανία)

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναικός στην Μαδρίτη και ηττήθηκε με 78-63 στο Game 2 της σειράς με την Ρεάλ. Οι «πράσινοι» δεν βάδισαν στον δρόμο που «έχτισαν» με την εμφάνισή τους στο πρώτο ματς, έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και ουσιαστικά δεν πάλεψαν ποτέ στα ίσια για τη νίκη, γεγονός που έφερε μάλλον... εύκολα την Ρεάλ στο 2-0.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε μεγαλύτερη ενέργεια και ήταν σαφώς πιο συγκεντρωμένη στο παρκέ, ενώ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και την αστοχία των φιλοξενούμενων και κυρίως την κακή εμφάνιση του Νικ Καλάθη, που ήταν σε... άλλο γήπεδο. Το ίδιο πάντως φάνηκε να ισχύει και για όλους τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στην Αθήνα και ο Παναθηναικός καλείται να προστατέψει το «κάστρο» του ΟΑΚΑ, ώστε να μείωσε σε 2-1 και να μείνει ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης στο Final Four.

• 22

Εξαιρετική η Ρεάλ και πολύ καλό διάβασμα από τον κόουτς Λάσο. Οι Μαδριλένοι έβγαλαν ενέργεια και πάθος στο παρκέ, κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα και η διαχείρηση των παικτών από τον έμπειρο τεχνικό ήταν υποδειγματική.

• 6

Δεν ήταν καλός ο Παναθηναικός και αυτό οφείλεται και στον Ρικ Πιτίνο. Οι «πράσινοι» δεν μπήκαν καλά στο ματς και δεν διάβασαν αυτά που τους έδωσε η αντίπαλη άμυνα, ενώ είχαν και αρκετές κακές επιλογές στην επίθεση. Ο Καλάθης σούταρε συνεχώς σε ένα κακό διάστημα για τον ίδιο και την ομάδα του, ενώ και η άμυνα δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά. Πρέπει να ξεχάσει το Game 2 και να ανεβάσει στροφές ενόψει Game 3 ο Παναθηναικός.

4'

Ο Φακούντο Καμπάτσο... σφήνωσε στην «πράσινη» άμυνα και μοίρασε μία εντυπωσιακή ασίστ στον Έντι Ταβάρες, ο οποίος κάρφωσε με άνεση.

2’ 5 - 4
4’ 9 - 4
6’ 16 - 6
8’ 18 - 6
10’ 21 - 8
Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Ρεάλ στο ματς. Οι Μαδριλένοι εκμεταλλεύτηκαν την αρχική αστοχία των φιλοξενούμενων, έτρεξαν το παρκέ με άνεση και προηγήθηκαν νωρίς με 12 πόντους (16-4, 4'). Ο Παναθηναικός δεν ήταν συγκεντρωμένος και ένα τρίποντο του Πρέπελιτς ανέβασε την διαφορά στους 15 (21-6, 9'), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στο +13 (21-8). Τα 3/17 σουτ των «πράσινων» είναι χαρακτηριστικά για όσα είδαμε σε αυτό το διάστημα...
12’ 24 - 13
14’ 27 - 17
16’ 33 - 20
18’ 33 - 24
20’ 35 - 26
Το «Τριφύλλι» ανέβασε την απόδοσή του με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και βελτίωσε αισθητά την αμυντική του λειτουργία, κάτι έφερε κακές επιλογές και άστοχα σουτ από την πλευρά της Ρεάλ. Η επίθεση των «πράσινων» ανέβηκε, οι 8 πόντοι του α'δεκαλέπτου έγιναν 18, όμως οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα (35-26).
22’ 38 - 31
24’ 42 - 33
26’ 48 - 35
28’ 54 - 37
30’ 61 - 41
Ένα τρίποντο του Κιλπάτρικ μείωσε την διαφορά στους 6 (35-29, 21') στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, όμως η Ρεάλ αντέδρασε άμεσα και ανέβασε ξανά την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (42-31, 23'). H ενέργεια των γηπεδούχων ήταν εμφανέσταση σε όλο το παρκέ, η αστοχία του Καλάθη παρέμεινε σε ιστορικά χαμηλά και το +15 (50-35) του 26ου λεπτού ήταν φυσικό επόμενο. Η διαφορά ανέβηκε και στους 21 (59-37, 29'), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ρεάλ στο +20 (61-41).
32’ 63 - 44
34’ 63 - 46
36’ 71 - 53
38’ 76 - 59
40’ 78 - 63
Το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει, αφού οι παίκτες του Παναθηναικού δεν έδειξαν διάθεση να παλέψουν για να... σώσουν ό,τι θα μπορούσε να σωθεί. Η Ρεάλ παρέμεινε σταθερά μπροστά, δεν κινδύνεψε ποτέ και έφτασε με άνεση στο 2-0.

• 1

Το πρώτο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ μπήκε εξαιρετικά στο ματς και έδειξε από την αρχή τα... δόντια της, γεγονός που έφερε ένα επιμέρους 21-8 στα πρώτα δέκα λεπτά. Ο Παναθηναικός ήταν άστοχος, δεν είχε καλές επιλογές και το -13 έφερε από νωρίς ένα «βουνό» για τους «πράσινους».

• 2

Ο Νικ Καλάθης. Ο ηγέτης του Παναθηναικού ΟΠΑΠ έμεινε πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό και η κακή του εμφάνιση επηρέασε την συνολική παρουσία των «πράσινων». Τρομερά άστοχος και με τραβηγμένες επιλογές, ο Καλάθης έπαιξε αρνητικό ρόλο στην ήττα και καλείται να βρει τα πατήματά του ενόψει του Game 3 του ΟΑΚΑ.

• 3

Η πολυφωνία της Ρεάλ. Χωρίς τον Γιουλ, οι Μαδριλένοι στηρίζονται στην πολυφωνία και βρήκαν επιλογές σχεδόν από όλους όσους πάτησαν στο παρκέ. Ταβάρες και Ράντολφ πρωταγωνίστησαν στην ρακέτα, Καμπάτσο - Πρέπελιτς και Τέιλορ έδωσαν σκορ από την περιφέρεια και συνολικά οι Ισπανοί έδειξαν το σπουδαίο επιθετικό ταλέντο τους.

Το βλέμμα του Ρικ Πιτίνο τα λέει όλα: Ο Παναθηναικός δεν ήταν καλός, δεν πάλεψε για τη νίκη και πλέον καλείται να παλέψει μία ιστορική ανατροπή για να βρεθεί στο Final Four της Βιτόρια.

7
Φακούντο Καμπάτσο
Ο έμπειρος γκαρντ ήταν... παντού στο παρκέ και πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση. Ο «Φάκου» σκόραρε, μοίρασε σωστά, πίεσε κάθε αντίπαλο στην άμυνα και συνολικά κέρδισε μάλλον... δίκαια το βραβείο του MVP

33
Νικ Καλάθης
Σαν να μην βρέθηκε στο γήπεδο ο ηγέτης του Παναθηναικού. Ο Καλάθης απείχε... χιλιόμετρα από τον καλό του εαυτό, ήταν απελπιστικά άστοχος και σαφώς επηρέασε την συνολική εικόνα της ομάδας του.

3
Άντονι Ράντολφ
Καλή εμφάνιση από τον έμπειρο φόργουορντ. Ο Ράντολφ έδωσε σκορ με την εμπειρία του, βοήθησε σημαντικά στην άμυνα και γενικά έδωσε ασφάλεια σε κάθε φάση που συμμετείχε.

Ιδανική η διαιτησία στο Game 2, με τις τρεις «σφυρίχτρες» να μένουν μακριά από λάθη και να μην δημιουργούν παράπονα και εντάσεις. Η εμφάνιση του Παναθηναικού ήταν κάκιστη και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για το -15.