Το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών έκανε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 3-2 σετ (12-25, 25-16, 25-23, 21-25, 13-15), κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο εναρκτήριο σετ, αποκτώντας από πολύ νωρίς προβάδισμα επτά πόντων (3-10). Οι «πράσινοι» από την μεριά τους έμοιαζαν... σοκαρισμένοι από το πολύ καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, χάνοντας έδαφος. Το double score του ΠΑΟΚ, στα τέλη του σετ (9-18), δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανατρέψουν τη διαφορά, με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν το 1-0 με σκορ 12-25.

Παρόμοια έκβαση με το πρώτο σετ είχε το δεύτερο με τις δύο ομάδες ν' αλλάζουν ρόλους. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (6-1) και τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου διεύρυνε το προβάδισμα της, έχοντας δέκα ευκαιρίες να κατακτήσει το σετ (24-14). Η ισοφάριση στα σετ (1-1) ήρθε με σκορ 25-16.

Το τρίτο σετ δεν είχε καμία σχέση με τα προηγούμενα. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους «πράσινους» να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων (11-9). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και με δύο λάθη των Γουόλς και Ράπτη έφτασαν στο +4, προβάδισμα με το οποίο βρέθηκαν και σε θέση set ball (24-20). Oι Θεσσαλονικείς από τη μεριά τους μείωσαν στο ελάχιστο (24-23), όμως, έχασαν το σετ με σκορ 25-23.

Ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο σετ έβγαλε αντίδραση και από την αρχή βρέθηκε σε θέση οδηγού. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν και διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με τον Ερνάντες στο σερβίς έφερε το σετ στα ίσα (17-17).

Οι «πράσινοι» ανέτρεψαν το σκορ με άσσο του Μπάση, όμως με δύο συνεχόμενα λάθη βρέθηκαν πίσω με δύο πόντους (20-22). Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ πήρε ψυχολογία και έκλεισε το σετ με σκορ 21-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με το ημιτελικό να οδηγείται στο tie-break.

Εκεί, ο ΠΑΟΚ πήρε πρώτος προβάδισμα (2-4), με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και με δύο μπλοκ των Κόβαρ και Γιάκομπσεν να κάνουν το 6-5. Οι Θεσσαλονικείς ανέτρεψαν το σκορ και πήραν... αέρα τριών πόντων (11-14), με τους «πράσινους» να μειώνουν στο ελάχιστο (13-14), χάνοντας το σετ με σκορ 13-15. Τελικό σκορ στα σετ 3-2 υπέρ του ΠΑΟΚ. Επόμενος αγώνας την Τετάρτη, 5 Απριλίου, στην PAOK Sports Arena.

Τα σετ: 12-25, 25-16, 25-23, 21-25, 13-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 11π. (8/20επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61%υπ., 22%αρ.), Πετρέας 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (0/3επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (7/10επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (8/15επ., 52%υπ., 28%αρ.), Ερνάντεζ 24 (20/32επ., 4 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 47%υπ., 16%αρ.), Κωστόπουλος, Μπάσης 1 (1 άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσφκι): Γιόρνα 12π. (10/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 35%υπ., 20%αρ.), Γουόλς 4 (1/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 10 (5/7επ., 5 άσσοι), Ράπτης 8 (7/21επ., 1 άσσος, 38%υπ., 12%αρ.), Σκρεντάου 13 (9/11επ., 4 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 22 (21/30επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης λ. (69%υπ., 38%αρ.), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/2επ.), Γάτσης 1 (1/1επ.), Τακουρίδης, Μπούτος 2 (2/2επ.).

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-3