• Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ (Αν.Αττικής)
  • Βασίλειος Μωϋσιάδης (Γρεβενών)
  • Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)
  • 19' Φεντερίκο Μακέντα
  • 43' Γιώργος Λιάβας (αυτ.)
  • 37' Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος
  • 86' Γιάννης Μπουζούκης
  • 87' Αχιλλέας Πούγγουρας
  • 94' Χαβιέρ Μεντόσα
  • 54' Θεοχάρης Τσιγγάρας
  • 59' Γκρέγκορι Αγιρίμπι

Στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν βρίσκεται από σήμερα ο Παναθηναϊκός μετά την εύκολη επιστροφή του στα νικηφόρα αποτελέσματα κόντρα στον Παναιτωλικό (2-1) στο ΟΑΚΑ.

Οι πράσινοι καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο καθώς κατάφεραν να σκοράρουν για πρώτη φορά φέτος δύο τέρματα στο πρώτο μισό ενός αγώνα, ενώ η παρθενική συμμετοχή του Λούκας Βιγιαφάνιες στην αρχική ενδεκάδα ήταν ξεκάθαρο ότι έφερε και τις απαιτούμενες εμπνεύσεις στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου στο συγκεκριμένο κυρίως διάστημα.

Ο Παναιτωλικός παρέμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα χωρίς να έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης, εμφανίζοντας αμυντικές αδυναμίες και μηδαμινές απειλές παρά την καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ το γκολ που σημείωσε ήταν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του ματς και έλεγξε το ρυθμό, έχοντας ένα γκολ (10’) που ακυρώθηκε σωστά για (οριακό) οφ σάιντ του Αϊτόρ και ένα που μέτρησε (1-0) από τον Μακέντα (19’) στο πρώτο 20λεπτο.

Στη συνέχεια έδωσε χώρο στους Αργινιώτες και προσπάθησε να βρει χώρους στο επιθετικό τρανζίσιον, όπερ και εγένετο στο 43’ μετά από ωραίο συνδυασμό των Βιγιαφάνιες, Καρλίτος και Ζαγαρίτη και σέντρα του τελευταίου προς τον Μακέντα, με τον Λιάβα να τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του (2-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το τριφύλλι έκρυψε τη μπάλα στο 49’ με τον Αϊτόρ να σκοράρει από τακουνάκι του Καρλίτος, αλλά ο Ισπανός πανηγύρισε άσκοπα για δεύτερη φορά καθώς το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του «Βίγια» στη σέντρα που επιχείρησε στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 65' ακυρώθηκε και τρίτο γκολ του Παναθηναϊκού από τον Μαουρίσιο, ως οφ σάιντ του Αίτόρ, μέσω VAR.

Ο Μπόλονι δοκίμασε από το 67’ το 4-2-3-1 με τον Αγιούμπ αντί του Καρλίτος και στο 77’ ο Ολλανδομαροκινός έβγαλε τον Ζαγαρίτη τετ α τετ με τον Κνετ που έσωσε την εστία του στην τελευταία μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού. Ο Παναιτωλικός πέτυχε το γκολ της τιμής στο 95' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μεντόσα, σε χέρι του Σάντσες ένα λεπτό νωρίτερα.

• 10

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε το 4-4-2 ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού και έχρισε για πρώτη φορά βασικό τον Βιγιαφάνιες σε ρόλο αριστερού χαφ που όμως συνέκλινε μόνιμα στον άξονα. Ο Αϊτόρ ήταν ο δεξιός εξτρέμ και ο Αλεξανδρόπουλος σε ρόλο αμυντικού μέσου αντί του Κουρμπέλη. Στο 67’ τροποποίησε το σχηματισμο σε 4-2-3-1, με τη χρησιμοποίηση του Αγιούμπ μετά από δύο μήνες αντί του Καρλίτος.

• 8

Ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε το 4-2-3-1 ως τακτικό σχηματισμό του Παναιτωλικού χρησιμοποιώντας εξ ανάγκης τον Ντάλσιο σε ρόλο αριστερού μπακ. Προσπάθησε να έχει ισότιμο χρόνο στην κατοχή της μπάλας και τα κατάφερε, δίχως ωστόσο να μακιγιάρει τα αμυντικά προβλήματα και να φανεί απειλητικός. Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε φορ και προσπάθησε να διορθώσει την αγωνιστική εικόνα της ομάδας του.

49'

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έκρυψαν τη μπάλα αλλά το γκολ δεν μέτρησε μετά από έλεγχο του VAR για χέρι του Βιγιαφάνιες που τη βρήκε ακούσια στη σέντρα που επιχείρησε. Το τακουνάκι του Καρλίτος πριν σκοράρει ο Αϊτόρ ήταν όλα τα... λεφτά.

• 9’

Σέντρα του Τζανακάκη από δεξιά, ο Αζάντι πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

• 10’

Βαθιά μπαλιά του Βιγιαφάνιες πίσω από το κέντρο στην πλάτη της άμυνας προς τον Αϊτόρ που τσιμπάει τη μπάλα προ του Κνετ και τη στέλνει στα δίχτυα. Το γκολ ακυρώνεται μέσω VAR για οφ σάιντ του Ισπανού που ήταν οριακά μπροστά από τον Λιάβα.

• 19’

ΓΚΟΛ! Ο Αϊτόρ δίνει ωραία στον Σάντσες που βγάζει ιδανική συρτή σέντρα από δεξιά, με τον Μακέντα να βρίσκει την μπάλα στην κίνηση και να πλασάρει στα δίχτυα (1-0).

• 43’

ΓΚΟΛ! Γρήγορη αντεπίθεση του Παναθηναϊκού με τον Βιγιαφάνιες να βρίσκει τον Καρλίτος και αυτός τον Ζαγαρίτη που έβγαλε συρτή σέντρα στη μικρή περιοχή εκεί όπου ο Λιάβας, στην προσπάθειά του να διώξει προ του Μακέντα, την έστειλε στα δίχτυα (2-0).

• 48’

Κάθετη πάσα του Μάζουρεκ στον Γιάκολις που περνάει τον Διούδη από πλάγια αριστερά αλλά βγαίνει με τη μπάλα άουτ.

• 49’

Από πλάγιο του Σάντσες ο Βιγιαφάνιες γυρίζει τη μπάλα προς τον Καρλίτος που σουτάρει, ο Κνετ αποκρούει, ο Καρλίτος με τακουνάκι βγάζει μόνο του τον Αϊτόρ που σκοράρει, αλλά ο διαιτητής ακυρώνει μέσω VAR το γκολ για χέρι του Βιγιαφάνιες στη σέντρα που επιχείρησε.

• 77’

Ωραία πάσα του Αγιούμπ στον κενό χώρο προς τον Ζαγαρίτη που βγαίνει τετ α τετ με τον Κνετ, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού αποκρούει και σώζει την εστία του.

• 93’

Ο Μεντόσα σουτάρει μέσα από την περιοχή η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Σάντσες.

• 95’

Ο Μεντόσα εκτελεί το πέναλτι και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1.

• 1

Η επιστροφή του Λούκας Βιγιαφάνιες στο αρχικό σχήμα του Παναθηναϊκού. Ο Αργεντινός ήταν αριστερός χαφ στα χαρτιά, διότι στην πράξη έκλεινε μόνιμα προς τα μέσα και από τα πόδια του ξεκινούσα κάθε καλή ενέργεια του τριφυλλιού.

• 2

Το σχετικά γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού με τον Μακέντα, πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο μετά από ωραία ομαδική συνεργασία και σέντρα από τα πλάγια, έπαιξε ρόλο να φύγει το άγχος από τους γηπεδούχους.

• 3

Η κακή στιγμή του Λιάβα για τον Παναιτωλικό λίγο πριν οι δύο ομάδες μεταβούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα των ημιχρόνων, δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Σε κακή κατάσταση ήταν ο χλοοτάπητας στο ΟΑΚΑ καθώς ήταν ξεκάθαρο ότι δεν έχει δέσει ακόμα, με συνέπεια να οι παίκτες να γλιστρούν διαρκώς, την ίδια στιγμή που τα περιστέρια είχαν κατασκηνώσει στις δύο μεγάλες περιοχές του γηπέδου και έτρωγαν τα καρότα.

19
Λούκας Βιγιαφάνιες
Μπορεί να μην σκόραρε στην παρθενική του συμμετοχή στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού σήμερα στο ΟΑΚΑ, αλλά ήταν ο κινητήριος μοχλός της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο οπότε και... καθάρισε το ματς. Από τα πόδια και τις εμπνεύσεις του ξεκίνησαν οι περισσότερες καλές στιγμές των πράσινων.

54
Γιώργος Λιάβας
Ο κεντρικός αμυντικός του Παναιτωλικού είχε πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο με τις μπαλιές στην πλάτη του ενώ άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κνετ στο δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού που έπαιξε σημαίνοντα ρόλο στην έκβαση του σημερινού ματς.

47
Βασίλης Ζαγαρίτης
Με κεκτημένη ταχύτητα από την εξαιρετική του απόδοση στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, ο αριστερός μπακ του Παναθηναϊκού είχε και πάλι θετική εικόνα, αλλά και συμβολή στη σημερινή νίκη των πράσινων με τη σέντρα του στη φάση του 2-0.

Κακή η διαιτησία του Διαμαντόπουλου (Αρκαδίας) σε ένα εύκολο ματς, δείχνοντας διάθεση να δώσει τις αμφισβητούμενες φάσεις υπέρ των φιλοξενούμενων. Καταλόγισε 30 φάουλ στον Παναθηναϊκό έναντι 11 του Παναιτωλικού και μοίρασε πέντε κάρτες στους πράσινους και δύο στους Αγρινιώτες. Στο 64' χαρίστηκε τη δεύτερη κίτρινη στον Αριγίμπι για πάτημα στον Βιγιαφάνιες.

Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός 2-1