• 65' Χρήστος Δώνης
  • 90'+ Αμπιόλα Ντάουντα
  • 73' Αλέξανδρος Μαλής
  • 80' Ντάλσιο

Σε υγιεινό απογευματινό… περίπατο, με ελληνικό «αίμα» και πολλούς παίκτες από την Ακαδημία του, μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός το σημερινό ματς με τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα με χαρακτηριστική άνεση (3-1).

Το τριφύλλι επικύρωσε και μαθηματικά την είσοδό του στα πλέι οφ, είχε ως πρωταγωνιστή τον 18χρονο Γιώργο Βαγιαννίδη που στο ντεμπούτο του στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού σημείωσε το παρθενικό του γκολ στο πρωτάθλημα και άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός μάλιστα αγωνίστηκε στο σημερινό ματς με εννέα Ελληνες παίκτες στην ενδεκάδα του, τέσσερις εξ αυτών προερχόμενοι από την Ακαδημία.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει σταδιακά στροφές και να βρίσκει ρήγματα από τα δύο άκρα. Αρχικά από το αριστερό «φτερό» με τον ορεξάτο Χατζηγιοβάνη και τα ανεβάσματα του Χατζηθεοδωρίδη και όσο περνούσε η ώρα και από τα δεξιά με τους Βαγιαννίδη (εξτρέμ) και Αποστολάκη (μπακ).

Ο 18χρονος Βαγιαννίδης εξάλλου, στην παρθενική του συμμετοχή ως βασικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 23’ με κοντινό πλασέ (1-0) και το γκολ αυτό απλοποίησε τα πράγματα για το τριφύλλι που διπλασίασε τα τέρματά του στο 39’ με υπέροχη προσποίηση και σουτ του Ζαχίντ από πάσα του Βαγιαννίδη (2-0)!

Ο Παναιτωλικός είχε εμφανή αμυντικά κενά αλλά προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο και να μην περιμένει μαζικά πίσω από τη μπάλα.

Πλην όμως στο πρώτο ημίχρονο απόλεσε μόνο μία κραυγαλέα ευκαιρία στο 38’ με τον Διούδη να λέει όχι στο τετ α τετ με τον Μουνιέ και να αποκρούει το σουτ του Ταχάρ που ακολούθησε.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό κυρίαρχο (10 έναντι 2 οι τελικές, 68%-32% η κατοχή της μπάλας), ενώ στο ξεκίνημα του δεύτεροι οι πράσινοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με το καλησπέρα (59’) σε πέναλτι που κέρδισε ο Χατζηγιοβάνης και μετέτρεψε σε γκολ ο Μακέντα από την άσπρη βούλα (3-0).

Το υπόλοιπο διάστημα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Δώνη να δίνει χρόνο στον Αγιούμπ προκειμένου να αποκτήσει αγωνιστικό ρυθμό.

Ο Ντάουντα στο 90+1' πέτυχε απλώς το γκολ της τιμής για τον Παναιτωλικό διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

• 9

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1, που σε φάση άμυνας ήταν 4-4-2 και σε φάση ανάπτυξης 4-1-4-1. Αναγκάστηκε να προβεί σε αλλαγές στα μετόπισθεν, είχε εννέα Ελληνες στην 11άδα και χρησιμοποίησε για πρώτη φορά βασικό τον 18χρονο Βαγιαννίδη ως εξτρέμ. Οι επιλογές του δικαιώθηκαν απόλυτα στο χορτάρι.

• 25

Ο προπονητής του Παναιτωλικού παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1 τόσο σε φάση άμυνας όσο και σε φάση ανάπτυξης. Από πλευράς προσώπων, είχε να διαχειριστεί αρκετές απουσίες τιμωρημένων παικτών που δεν του επέτρεψαν να συμπληρώσει 18άδα. Η ομάδα του δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική.

38'

Ο Αντονί Μουνιέ εκμεταλλεύεται το λάθος διώξιμο του Πούγγουρα και βγαίνει τετ α τετ με τον Σωκράτη Διούδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έδιωξε σωτήρια τη μπάλα με τα πόδια, μόλις ένα λεπτό πριν το τριφύλλι σημειώσει το δεύτερό του γκολ.

• 13’

Εξαιρετική συνεργασία των Χατζηγιοβάνη, Δώνη και Ζαχίντ με τον τελευταίο να βγαίνει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, που αποκρούει σωτήρια.

• 23’

ΓΚΟΛ! Ο Αποστολάκης με πλάγιο άουτ βρίσκει τον Βαγιαννίδη, αυτός αφήνει τη μπάλα στον Κουρμπέλη που γυρίζει τη μπάλα μέσα από την περιοχή, ο Φερνάντεθ αποκρούει με το πόδι και ο Βαγιαννίδης μπαίνει σφήνα και πλασάρει στα δίχτυα (1-0).

• 37’

Ο Μακέντα βρίσκει τον Δώνη κι αυτός τον Χατζηθεοδωρίδη που μόνος με τον τερματοφύλακα σουτάρει πάνω του.

• 38’

Λάθος απόκρουση του Πούγγουρα, ο Μουνιέ βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, που διώχνει σωτήρια τη μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ταχάρ επιχειρεί νέο σουτ, αλλά και πάλι ο Διούδης λέει όχι.

• 39’

Ωραία συνεργασία του Αποστολάκη με τον Βαγιαννίδη, ο οποίος δίνει στον Ζαχίντ που περνάει υπέροχα τον Μαλή και πλασάρει στα δίχτυα (2-0).

• 48’

Ο Χατζηγιοβάνης μπαίνει κατά μέτωπο στη μεγάλη περιοχή και ανατρέπεται καθαρά από τον Μαλή. Ο διαιτητής δίνει σωστά το πέναλτι.

• 59’

ΓΚΟΛ! Ο Μακέντα αναλαμβάνει την εκτέλεση από την άσπρη βούλα και διαμορφώνει το 3-0.

• 90+1’

ΓΚΟΛ! Σέντρα του Κέβιν, κεφαλιά του Ντάουντα στα δίχτυα (3-1).

• 1

Η σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπισαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού το ματς από το πρώτο λεπτό και η διάθεση των φρέσκων προσώπων της ενδεκάδας να αποδείξουν πράγματα.

• 2

Οι συνεργασίες των παικτών του Παναθηναϊκού τόσο από τη δεξιά όσο και από την αριστερή πλευρά που δημιουργούσαν με ευκολία ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

• 3

Τα ατομικά αμυντικά λάθη των παικτών του Παναιτωλικού που ειδικά στο κέντρο της άμυνάς του είχε τεράστιο πρόβλημα.

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης βγάζει από το γήπεδο ένα νεαρό φίλο του Παναθηναϊκού με ειδικές ανάγκες, δείχνοντας το ανθρώπινο πρόσωπο του αθλητισμού πριν από την έναρξη του σημερινού ματς.

57
Γιώργος Βαγιαννίδης
Ονειρεμένο ήταν το ντεμπούτο του 18χρονου ποδοσφαιριστή στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού, καθώς πέτυχε το πρώτο γκολ και έδωσε την ασίστ στο δεύτερο της ομάδας του, πιστοποιώντας το ταλέντο του στα 60λεπτά που αγωνίστηκε σε ρόλο δεξιού εξτρέμ.

47
Αλέξανδρος Μαλής
Σε κακή μέρα βρέθηκε ο κεντρικός αμυντικός του Παναιτωλικού, όπως και ο έτερος στόπερ της ομάδας από το Αγρίνιο Σίεστεντ. Ο ένας συναγωνιζόταν τον άλλον στα λάθη, με τον Μαλή να κάνει και το πέναλτι στον Χατζηγιοβάνη.

11
Τάσος Χατζηγιοβάνης
Ωριμο ματς από τον εξτρέμ του Παναθηναϊκού που ήταν πολύ καλός σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και στο ξεκίνημα του δεύτερου κλείδωσε τη νίκη με το πέναλτι που κέρδισε από τον Μαλή.

Απαρατήρητος πέρασε από το ματς ο διαιτητής Κομίνης (Θεσπρωτίας), που ήταν κοντά στις φάσεις, άφηνε σωστά το πλεονέκτημα και γενικώς έκανε μία καλή διαιτησία. Χωρίς λάθη και οι βοηθοί του.

ΠΡΩΙΝΟΣ ΤΥΠΟΣ

«Μόνο η ΑΕΚ ενδιαφέρεται για το προϊόν - Χαμένος ο Άρης αν ξαναρχίσει το πρωτάθλημα»