• 90+2 Ντόουγκλας Αουγκούστο
  • 84' Μάρκο Φερνάντεθ
Κοκκινες καρτες
  • 65' Σουάρες

Με διάθεση να «καθαρίσει» από νωρίς το παιχνίδι εμφανίστηκε στο γήπεδο της Τούμπας ο ΠΑΟΚ, έχοντας με το «καλημέρα» τα ηνία του ματς, πιέζοντας ψηλά τον Αστέρα Τρίπολης στο μεγαλύτερο διάστημα του α΄ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν τις δικές τους στιγμές, ψάχνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Παπαδόπουλου, ωστόσο, χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 29΄ για να πάρουν το προβάδισμα με τον... συνήθη ύποπτο, Κάρολ Σφιντέρκι.

Τα δεδομένα για τον Δικέφαλο στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης ήταν εξ αρχής διαφοροποιημένα, απόντος του τιμωρημένου Γιαννούλη, ο οποίος φαντάζει ένα βασικό γρανάζι στην επιθετική ανάπτυξη του ΠΑΟΚ από τα άκρα. Και πάλι, όμως, η δουλειά για τους γηπεδούχους έγινε. Αυτήν την φορά το ρόλο του δημιουργού ανέλαβε ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο οποίος πέρασε μια εξαιρετική κάθετη, με τον Σίτο να κάνει την προβολή και τη μπάλα να καταλήγει στον Σφιντέρσκι που πλάσαρε για το 1-0.

Παρά το γεγονός πως οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και με εύκολα λάθη στη μεσαία γραμμή έδωσαν μέτρα και ψυχολογία στον Αστέρα Τρίπολης να πατήσει καλύτερα στο γήπεδο και να διεκδικήσει -χωρίς αποτέλεσμα- το κάτι παραπάνω από το πρώτο μέρος.

Στο β΄ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν ιδιαίτερα απειλητικοί στις αντεπιθέσεις αλλά και πάλι ο πρώτος λόγος ανήκε στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα προειδοποίησε με διπλή ευκαιρία και τελικά τρία λεπτά αργότερα ο Πέλκας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 και παρά το γεγονός πως το τέρμα αρχικά ακυρώθηκε, εν τέλει μέτρησε κανονικά καθώς από το ριπλέι φάνηκε πως δεν ήταν σε θέση οφσάιντ ο μεσοπιθετικός του ΠΑΟΚ.

Σε μέρα... σύγχυσης φάνηκε πως βρέθηκε ο διαιτητής της αναμέτρησης, Εμμανουήλ Σκουλάς, ο οποίος στο 69΄καταλόγισε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ μετά την ανατροπή του Σφιντέρκι από τον Ντάνι Σουάρεθ, αποβάλλοντας τον ποδοσφαιριστή του Αστέρα Τρίπολης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με την εξέταση της φάσης, το πέναλτι έγινε φάουλ στα όρια της μεγάλης περιοχής, με τον Ισπανό πάντως να μην την γλιτώνει και να αφήνει την ομάδα του με δέκα μέχρι το τέλος.

Κάτι που εκμεταλλεύτηκε απόλυτα ο Δικέφαλος για το 3-0 στο 79' μετά από εξαιρετική συνεργασία Μίσιτς - Λάμπρου (σ.σ, αγωνιζόμενος στο δεξί φτερό, μετατοπίζοντας τον Λημνιό στα αριστερά), με τον τελευταίο να έρχεται από τον πάγκο και να «κλειδώνει» με πλασέ το τρίποντο για την ομάδα του.

Μετά το γκολ του Λάμπρου, όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει στο γήπεδο της Τούμπας αλλά ο Μαρκ Φερνάντεζ είχε διαφορετική άποψη, πλασάροντας τον Ζίβκοβιτς για το τελικό 3-1 που ελέχθηκε (σ.σ. και αυτό) στο VAR, το οποίο είχε την τιμητική του στην αναμέτρηση των δύο ομάδων.

• 9

Ενδεκάδα με αλλαγές από τον Αμπέλ Φερέιρα, ο οποίος επέλεξε τον Βιεϊρίνια για το αριστερό άκρο της άμυνας, απόντος του Γιαννούλη και τους Αουγκούστο - Μαουρίσιο στα χαφ, με τον Μίσιτς πίσω από τον προωθημένο Σφιντέρσκι και τους Πέλκα - Λημνιό στα άκρα. Με το δείκτη του σκορ στο 2-0, ο Πορτογάλος φρέσκαρε επιθετικά την ομάδα του, ρίχνοντας μέσα Άκπομ και Λάμπρου.

• 19

Ο Μίλαν Ράσταβατς παρέταξε τον Αστέρα Τρίπολης με σύστημα 4-4-2, που στη πορεία έγινε 4-2-3-1, προκειμένου να ενισχύσει το κέντρο του απέναντι στον ΠΑΟΚ, όμως η ποιότητα των γηπεδούχων ανάγκασε την ομάδα του να αρκεστεί σε παθητικό ρόλο, μετά το «ξέσπασμα» που είχε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

61'

Ο Αστέρας Τρίπολης φάνηκε ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, αμφισβητώντας το εύθραυστο 1-0 του ΠΑΟΚ και έχοντας το χρόνο να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Το γκολ του Πέλκα, ωστόσο, δευτερόλεπτα πριν την αλλαγή του κάνει ακόμη πιο δύσκολο το έργο των Αρκάδων, κλειδώνοντας τη νίκη για τον Δικέφαλο.

• 5’

Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Αουγκούστο βρίσκει στον περιοχή τον Λημνιό, ο οποίος ήταν... ξεχασμένος. Ο Έλληνας άσος σούταρε και ο Παπαδόπουλος είπε «όχι», με τους φιλοξενούμενους να διώχνουν στην συνέχεια.

• 7’

Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Βιεϊρίνια να εκτελεί κόρνερ από τα αριστερά, τον Μαουρίσιο να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Παπαδόπουλου.

• 14’

Καλή στιγμή για τον Αστέρα, με τον Λουίς Φερνάντεθ να σουτάρει έξω από την περιοχή, την μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς του ΠΑΟΚ και να καταλήγει κόρνερ.

• 22’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Βιεϊρίνια να σεντράρει από τα αριστερά, όμως ο Μίσιτς δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας προκειμένου να γίνει απειλητικός για την εστία του Αστέρα Τρίπολης.

• 25’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Κεφαλιά του Ίνγκασον μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να περνάει εκατοστά πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Παπαδόπουλου.

• 29’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Κάρολ Σφιντέρσκι «χτυπάει» και απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, αφού εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας των Αρκάδων και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να σημειώσει το δέκατο γκολ του στη σεζόν.

• 42’

Καλή στιγμή για τον Αστέρα! Γύρισμα του Μαρκ Φερνάντεθ από τα δεξιά, για τον Μπόρχα Φερνάντεθ που έκανε κακό τελείωμα και έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

• 56’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Λημνιός πλαγιοκόπησε την άμυνα του Αστέρα από τα δεξιά, έπιασε δυνατό σουτ με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει με τα πόδια και στη συνέχεια της φάσης ο Δημήτρης Πέλκας με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

• 59’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Δημήτρης Πέλκας μετά από κόντρα στην άμυνα του Αστέρα, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου, o Εμμανουήλ Σκουλάς αρχικά υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον μεσοεπιθετικό του Δικεφάλου, ωστόσο, μετά από διαβούλευση με το VAR μέτρησε κανονικά το γκολ του ΠΑΟΚ, αφού ο Πέλκας καλύπτεται από τους αμυντικούς του Αστέρα, ενώ η μπάλα καταλήγει στα πόδια του από παρέμβαση αντιπάλου.

• 79’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Λάζαρος Λάμπρου μετρώντας λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλεύεται την ασίστ του Γιόζιπ Μίσιτς και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας λογαριασμό και στο πρωτάθλημα με την φανέλα του Δικεφάλου.

• 86’

ΓΚΟΛ για τον Αστέρα! Μειώνουν οι Αρκάδες σε 3-1 με τον Μάρκ Φερνάντεζ να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ζίβκοβιτς, με τον Εμμανουήλ Σκουλά να κατοχυρώνει το γκολ μετά από διαβούλευση με το VAR.

• 90’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Άκπομ βγήκε με 3 συμπαίκτες του και ουσιαστικά έναν αντίπαλο στην κόντρα, αλλά ο Λάμπρου, που πήρε την πάσα, δεν είχε καλή πρώτη επαφή και χάθηκε η ευκαιρία για τον Δικέφαλο.

• 1

Σε κακή μέρα βρέθηκαν τα χαφ του ΠΑΟΚ, κάτι που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί απόλυτα ο Αστέρας Τρίπολης και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Ο Δικέφαλος έδειξε αδυναμίες αλλά σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια, δεν τις πλήρωσε.

• 2

Ήταν το πρώτο παιχνίδι της σεζόν χωρίς τον Γιαννούλη, με το βάρος να πέφτει δικαιολογημένα στον Λημνιό, ο οποίος επωμίστηκε περισσότερη δουλειά. Το ρόλο του αντί - Γιαννούλη επωμίστηκε ο Βιεϊρίνια, από τα πόδια του οποίου «ξεκλειδώνει» ο Δικέφαλος το παιχνίδι χάρη στο φονικό ένστικτο του Σφιντέρσκι.

• 3

Εποχή Ράσταβατς στον Αστέρα Τρίπολης και τα δείγματα γραφής φαντάζουν ικανοποιητικά. Το ζητούμενο για τους Αρκάδες είναι να έρθουν και τα αποτελέσματα και να βρουν σταθερά στην απόδοσή τους προκειμένου να κοιτάξουν υψηλότερα.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ και του Αστέρα Τρίπολης είπαν το δικό τους «όχι» στον ρατσισμό, σε ένα πανέμορφο στιγμιότυπο που καταγράφηκε πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

9
Κάρολ Σφιντέρσκι
Ο Πολωνός επιθετικός του ΠΑΟΚ απέδειξε για ακόμη ένα ματς ότι αποτελεί τον... killer του Δικεφάλου, αφού πρόσθεσε ακόμη ένα γκολ στο ενεργητικό του φτάνοντας τα δέκα στο πρωτάθλημα, με τον Σφιντέρσκι να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην άμυνα του Αστέρα Τρίπολης. Ο Σφιντέρσκι για ακόμη ένα ματς φρόντισε να αποδείξει ότι αποτελεί το σημείο αναφοράς της επιθετικής γραμμής του ΠΑΟΚ.

15
Ντάνι Σουάρες
Ο έμπειρος αμυντικός του Αστέρα Τρίπολης, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τους επιθετικούς του ΠΑΟΚ, αφήνοντας μάλιστα την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα αφού δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα λεπτά, τελειώνοντας νωρίτερα την παρουσία του στο γήπεδο της Τούμπας.

22
Λάζαρος Λάμπρου
Ο νεαρός εξτρέμ του ΠΑΟΚ, είναι αποφασισμένος να δώσει τις δικές του απαντήσεις, αφού μετά το ματς Κυπέλλου με τον ΟΦΗ σκόραρε και απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, δείχνοντας μεγάλη διάθεση μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, όχι ότι έκανε τη δουλειά του αφανή αλλά κυρίως για το πως εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία του σε ένα ματς που είχε κριθεί, με την διάθεση που έδειξε να επιβραβεύεται με το γκολ που σημείωσε.

Σε κακό βράδυ βρέθηκαν Εμμανουήλ Σκουλάς, βοηθοί και VAR, οι οποίοι τα έκαναν... μαντάρα στο γήπεδο της Τούμπας, χωρίς πάντως να τους καταλογίζεται πρόθεση στη σημερινή τους εμφάνιση. Ξεκινώντας από το α΄ημίχρονο, στο πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ εξετάστηκε λανθασμένα η πιθανότητα να μην κινήθηκε η μπάλα στην πάσα του Λημνιού στον Βιεϊρίνια. Είναι απορίας άξιο τι μπορεί να είδε ο διαιτητής VAR, Παπαπέτρου, δεδομένου πως στο ριπλέι φαίνεται εμφανώς ότι ο ΠΑΟΚ πέτυχε καθαρό γκολ, σταματώντας το παιχνίδι χωρίς κανένα λόγο για 5.5 λεπτά. Από την πλευρά του, ο Αστέρας ζήτησε δύο πέναλτι. Το ένα δεν εξετάστηκε καν καθώς το χέρι του Σβιντέρσκι ήταν σε φυσική θέση από την κεφαλιά του Μίσιτς. Το άλλο εξετάστηκε και είναι μία φάση 50-50 ανάμεσα σε αμυντικό και επιθετικό. Ο Αουγκούστο είχε μια επαφή με τη μπάλα, όπως επίσης και ο επιθετικός του Αστέρα, και αμέσως μετά ακολούθησε σύγκρουση των δύο. Ο Παπαπέτρου ζήτησε επανεξέταση της φάσης, ο Σκουλάς την είδε και έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι, σε μία δύσκολη πάντως φάση που ακόμα και το ριπλέι δεν ξεκαθαρίζει 100% την κατάσταση. Μια φάση που έφερε και πάλι διακοπή δύο λεπτών, κρατώντας συνολικά μόλις τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις στο ημίχρονο. To VAR -πάντως - είχε την τιμητική του και στο β΄ημίχρονο.

Οντουμπάτζο: «Με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση απέναντι στον Ολυμπιακό για τη νίκη»