• Ποντένσε
  • 35΄ Ελ Αραμπί
  • 44΄ Ελ Αραμπί
  • 73΄ Μασούρας

Ένα ματς που τελείωσε πριν καν αρχίσει, παίχτηκε στην Τρίπολη ανάμεσα σε Αστέρα και Ολυμπιακό για την 14η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε σε σπουδαία μέρα τους περισσότερους παίκτες της, ευτύχησε να προηγηθεί με δύο γκολ πριν το δεκάλεπτο αξιοποιώντας τις μεγάλες ευκαιρίες της, ενώ μετά την αποβολή του Πασαλίδη στο 16' για «φονικό» τάκλιν που τραυμάτισε τον Γκιγιέρμε, οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν ολοκληρωτικά και οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν, όποτε το ήθελαν πάνω στο χορτάρι, φτάνοντας στο άνετο 0-5.

Το τι θα συνέβαινε στο «Θ. Κολοκοτρώνης» φάνηκε μάλλον από το 30ο δευτερόλεπτο, σε μια φάση που παρότι τελικά «ακυρώθηκε» με καθυστέρηση για οφσάιντ, ο Ελ Αραμπί είχε χαμένο τετ-α-τετ προ του Παπαδόπουλου. Τελικά το γκολ των Πειραιωτών δεν άργησε, αφού μόλις στο 5' ο Μασούρας σκόραρε με ασίστ του Σουντανί και 4 λεπτά μετά, ο Ποντένσε έκανε το 0-2 με ασίστ του Ελ Αραμπί.

Μετά την αποβολή του Πασαλίδη που ακολούθησε το 0-2 του Ολυμπιακού, ένας διαλυμένος τακτικά Αστέρας ήταν πια ένα... σκορποχώρι στη μεσαία γραμμή, με χαμένες θέσεις, αργές επιστροφές και πολλές λάθος πάσες, απόρροια φυσικά και του εξαιρετικού πρέσινγκ του Ολυμπιακού που παρέμεινε σε υψηλή ένταση παρά το προβάδισμα στο σκορ. Από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» σε αυτό το ματς είχαν την επιθετική αποτελεσματικότητα που τους έλειψε σε αρκετά φετινά εκτός έδρας ματς, είχαν την σταθερά εξαιρετική και ταχύτατη κυκλοφορία μπάλας, ήταν μάλλον λογικό και επόμενο να διαλύσουν πλήρως τον αντίπαλό τους στη συνέχεια, με πολλές φάσεις και δύο ακόμη γκολ από τον Ελ Αραμπί για το 0-4 του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο παίχτηκε όμως ήταν μάλλον λογικό σε λίγο χαμηλότερο ρυθμό, με τον Μαρτίνς ίσως να... τραβάει λίγο τα γκέμια στην ανάπαυλα προκειμένου να προφυλάξει την ομάδα του συνολικά για τη συνέχεια. Βεβαίως, στη συνολική οικονομία του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο και τον Αστέρα να ζει έναν κανονικό εφιάλτη. Οι φάσεις συνεχίστηκαν μπροστά στην εστία του Παπαδόπουλου, με τον γκολκίπερ του Αστέρα να κρατά το 0-4 σε δύο περιπτώσεις και τον Μπουχαλάκη να έχει δοκάρι στο 67'.  Τελικώς το 5ο γκολ βρέθηκε, με τον Μασούρα να πετυχαίνει το δεύτερό του στο ματς στο 73' και τον Σουντανί να μοιράζει την 3η του ασίστ.

Τίποτα άλλο δεν άλλαξε ως το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να «ξεμπουκώνει» επιθετικά και να παίρνει μια εμφατική νίκη, παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα για 24ο σερί ματς και αήττητος εκτός έδρας για 12ο.

• 30

Σχήμα 4-1-4-1 επέλεξε ο Μίλαν Ράσταβατς κόντρα στον Ολυμπιακό, με Παπαδόπουλο στο τέρμα Τασουλή, Πασαλίδη, Σουάρεθ, Κώτσιρα στην άμυνα, τον Ιγκλέσιας ως «εξάρι», Καπίγια, Μουνάφο κεντρικά χαφ, Λουίς και Μαρκ Φερνάντεθ στα άκρα και τον Μπαράλες μοναδικό προωθημένο. Η ομάδα του έμεινε γρήγορα πίσω στο σκορ με δύο γκολ και με παίκτη λιγότερο -πριν το 20λεπτο και οποιαδήποτε κριτική για το τακτικό κομμάτι μάλλον χάνει το νόημά της. Γενικώς ο Σέρβος τεχνικός δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα για να αλλάξει το ματς, όπως εξελίχθηκε από νωρίς.

• 2

Με αλλαγές, έστω και λίγες, παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με Αβραάμ ως παρτερνέρ του Σεμέδο στα στόπερ αντί του Μεριά που έμεινε εκτός αποστολής, Τσιμίκα – Ομάρα στα άκρα, δίδυμο Σουντανί – Ελ Αραμπί στην κορυφή του 4-4-2, Μασούρα – Ποντένσε στα άκρα και Καμαρά – Γκιγιέρμε στα χαφ. Ο Μπουχαλάκης που είχε ενοχλήσεις τις προηγούμενες μέρες έμεινε εκτός, όμως μετά τον τραυματισμό του Βραζιλιάνου χαφ, μπήκε και αυτός νωρίς στο ματς. Η ομάδα του βρήκε γκολ στις 2 από τις 3 πρώτες φάσεις τη στο ματς, προηγήθηκε 2-0 και μετά την αποβολή του Αστέρα έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο χορτάρι χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

34'

Ο Ολυμπιακός κάνει το 0-3 και σφραγίζει οριστικά τη νίκη στην Τρίπολη με το πιο όμορφο γκολ της βραδιάς. Μετά την ασίστ του Σουντανί, ο Ελ Αραμπί βγαίνει τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο και τον νικά με έξοχο δεξί «τσίμπημα» της μπάλας που θύμισε Τζιοβάνι!

• 5’

ΓΚΟΛ! Ταχύτατη επίθεση του Ολυμπιακού από τα δεξιά, ο Σουντανί κάνει το ωραίο γύρισμα στην περιοχή και ο Μασούρας με πλασέ στην κίνηση νικά τον Παπαδόπουλο για το 0-1.

• 9’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός καθαρίζει το ματς με το 0-2. Έξοχη αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων», ο Ελ Αραμπί βγάζει την υπέροχη διαγώνια ασίστ για τον Ποντένσε ο οποίος σκοράρει εύκολα με ψύχραιμο πλασέ στο τετ-α-τετ.

• 16’

Με 10 παίκτες μένει ο Αστέρας. Ο Πασαλίδης αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη μετά τη χρήση του VAR, για δολοφονικό τάκλιν στον Γκιγιέρμε.

• 23’

Πολύ δυνατό σουτ του Καμαρά, ο Παπαδόπουλος διώχνει με τις γροθιές.

• 30’

Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Αβραάμ δεν μπορεί να κόψει μια μπαλιά στον χώρο ευθύνης του, η μπάλα φτάνει στον Μπαράλες που όμως δεν κάνει καλό σουτ προ του Σα, μπλοκάρει ο Πορτογάλος.

• 34’

ΓΚΟΛ! Ο Ελ Αραμπί κλέβει στη μεσαία γραμμή, ο Ολυμπιακός βγάζει αντεπίθεση, ο Σουντανί βρίσκει έξοχα τον Μαροκινό που μπαίνει στην περιοχή και με υπέροχο «τσίμπημα» της μπάλας κάνει το 0-3.

• 40’

Μακρινό σουτ του Σουντανί, δεν απειλείται ο Παπαδόπουλος, αρκετά άουτ η μπάλα.

• 42’

Καλό σουτ του Ραντζέλοβιτς εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

• 44’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός διαλύει τον Αστέρα πια. Πολύ καλή σέντρα του Ραντζέλοβιτς από δεξιά και ο Ελ Αραμπί με σκαστή κεφαλιά κάνει το 0-3. Άφαντα ξανά τα στόπερ των Αρκάδων.

• 45+1’

Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τακουνάκι του Σουντανί για τον Ραντζέλοβιτς και συρτό διαγώνιο σουτ του Σέρβου λίγο άουτ.

• 52’

Κεφαλιά του Ραντζέλοβιτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Μασούρα, η μπάλα άουτ.

• 54’

Ευκαιρία για το 0-5, όμως ο Μασούρας που έφυγε μόνος προ του Παπαδόπουλου από αριστερά, έφυγε προς το πλάι και η ευκαιρία χάθηκε.

• 58’

Ακόμη μια καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό μετά από γύρισμα του Τσιμίκα από τα αριστερά, όμως το σουτ του Ελ Αραμπί από καλή θέση, κόντραρε και απομακρύνθηκε.

• 61’

Φάση για τον Αστέρα. Κεφαλιά του Καπίγια ανάμεσα σε Αβραάμ και Σεμέδο, η μπάλα άουτ.

• 64’

Φάση για τον Ολυμπιακό με τον Παπαδόπουλο να σώζει ενστικτωδώς την κοντινή κεφαλιά του Σουντανί.

• 66’

Δυνατό δεξί σουτ του Ιγκλέσιας εκτός περιοχής, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

• 67’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Υπέροχο σουτ του Μπουχαλάκη με το αριστερό εκτός περιοχής, η μπάλα στο οριζόντιο του Παπαδόπουλου και άουτ.

• 73’

ΓΚΟΛ! Ο Μασούρας πετυχαίνει με κοντινή προβολή το δεύτερο γκολ του στο ματς μετά από γύρισμα του Σουντανί από αριστερά, 0-5 ο Ολυμπιακός.

• 75’

Σέντρα του Ραντζέλοβιτς από δεξιά και ανάποδο ψαλίδι του Γκερέρο, άουτ.

• 90+1’

Πάσα του Τσιμίκα για τον Σουντανί που βγαίνει τετ-α-τετ όμως ο Παπαδόπουλος αποκρούει.

• 1

Το γρήγορο 0-2 του Ολυμπιακού από τον Ποντένσε στο 9ο λεπτό είναι προφανώς το σημείο που ο Ολυμπιακός κλειδώνει το ματς.

• 2

Η αποβολή του Πασαλίδη λίγα λεπτά αργότερα, στο 16', είναι και το οριστικό... χτύπημα στον Αστέρα, ο οποίος παραδόθηκε αμαχητί στις επιθετικές ορέξεις των «ερυθρόλευκων».

• 3

Συχνά γίνεται λόγος φέτος για την επιθετική αναποτελεσματικότητα του Ολυμπιακού, ειδικά εκτός έδρας, όμως σε αυτό το ματς οι παίκτες του Μαρτίνς ήταν εξαιρετικοί σε αυτό το κομμάτι.

Η στιγμή του τραυματισμού του Γκιγιέρμε από τον Πασαλίδη, ήταν η φάση στην οποία μάλλον συγκεντρώθηκε το «ερυθρόλευκο» ενδιαφέρον σε αυτό το ματς, περισσότερο από την εξέλιξή του. Η νίκη ήρθε εύκολα και ο Μαρτίνς ελπίζει μόνο να μη χάσει ένα πολύτιμο γρανάζι του...

11
Γιουσέφ Ελ Αραμπί
Ο Μαροκινός ξεμπούκωσε για τα καλά την τελευταία εβδομάδα, με γκολ-πρόκρισης στο Europa League, δύο γκολ και μια ασίστ επί του Αστέρα και με μια συνολικά «γεμάτη» εμφάνιση, μόνο με θετικές ενέργειες. Ένα ματς όπως πρέπει να παίζεται από τον σέντερ φορ μιας ομάδας.

4
Τριαντάφυλλος Πασαλίδης
Ήδη κακός στο πρώτο δεκάλεπτο όταν ο Ολυμπιακός έβγαλε τρεις φάσεις -με δύο γκολ- χτυπώντας το κέντρο της άμυνας του Αστέρα, έγινε και μοιραίος στο 13' όταν με ένα επικίνδυνο και αντιεπαγγελματικό τάκλιν τραυμάτισε τον Γκιγιέρμε και αποβλήθηκε μετά το τσεκ του VAR.

2
Χιλάλ Σουντανί
Παίκτης ομάδας και γι αυτό ακριβώς ο Μαρτίνς όσο περνάει ο καιρός τον... γουστάρει όλο και περισσότερο. Μπορεί να μην σκόραρε παρότι είχε και αυτός τις ευκαιρίες του, όμως μοίρασε τρεις ασίστ πάρε-βάλε για τους συμπαίκτες του, με πολύ τρέξιμο και πίεση στον αντίπαλο και αυτός.

Το ματς βοήθησε το τιμ των διαιτητών να μην έχουν πολλά προβλήματα και δύσκολες φάσεις σε αυτό το 90λεπτο. Στη μοναδική κρίσιμη φάση, παρότι αρχικά ο Παπαπέτρου «έχασε» τη σοβαρότητα του τάκλιν του Πασαλίδη στον Γκιγιέρμε και του έδειξε κίτρινη, μετά τον επανέλεγχο του VAR τον απέβαλε σωστά με απευθείας κόκκινη.

Διαρροή ΠΑΕ Άρης: «Ας μας πει ο Μπερτόγλιο τι του είπε ο Καρυπίδης… »

0

Καταγγελία Μπέου: «Ο Καρυπίδης τηλεφώνησε στον Μπερτόγλιο - Δείξατε ξανά πόσο σιχαμένοι είστε!»