• 88' Εμμανουηλίδης
  • 92' Μαλέρμπ
  • 53' Ματιέ Βαλμπουενά
  • 62' Μαντί Καμαρά

Η κάτι παραπάνω από συντριπτική παράδοση στο συγκεκριμένο «ζευγάρι» φαινόταν να επιβεβαιώνεται μέχρι το 88ο λεπτό στη Νέα Σμύρνη και ο Ολυμπιακός να φεύγει με το... οριακό «τρίποντο» της νίκης επί του Πανιωνίου, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Super League. Ωστόσο, το ένα και μοναδικό λάθος της «ερυθρόλευκης» άμυνας που είχε χαλαρώσει επικίνδυνα στο φινάλε, αξιοποιήθηκε στο έπακρο από τον Πανιώνιο που «τσίμπησε» τον βαθμό (1-1) με τον Εμμανουηλίδη και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα!

Οι Πειραιώτες -με μίνι ροτέισον στο αρχικό σχήμα από τον Μαρτίνς- από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, με το κλασικό τους παιχνίδι με κατοχή και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας και μεγάλη πίεση στον αντίπαλο. Ουσιαστικά, με την σέντρα του αγώνα, η μπάλα ήταν μονίμως σε «ερυθρόλευκα» πόδια, με το ποσοστό σταθερά πάνω από το 70%. ενώ γρήγορα οι παίκτες του Μαρτίνς άρχισαν να δημιουργούν και προϋποθέσεις για γκολ στην αντίπαλη εστία.

Ο Πανιώνιος από την πλευρά του ήταν σταθερά κλεισμένος μέσα στην περιοχή του και σε 100% παθητικό ρόλο, χωρίς να έχει απάντηση στο παιχνίδι του αντιπάλου και... περιμένοντας τη μοίρα του. Η μαζική άμυνα των «κυανέρυθρων» ανάγκασε τον Ολυμπιακό να δοκιμάσει αρκετές σέντρες και μακρινά σουτ, ενώ δοκίμασε να απειλήσει και με στατικές φάσεις. Βρήκε πάντως και τρεις κλασικές ευκαιρίες ως το ημίχρονο (σ.σ. είχε 13 τελικές σε αυτό) τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύθηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν και πάλι φορτσάτοι στον αγωνιστικό χώρο. Έφτασαν κοντά στο 0-1 με παραλίγο αυτογκόλ του Πανιωνίου, ένα δίλεπτο αργότερα είδαν τον Κομίνη να λέει «όχι» σε πέναλτι για τράβηγμα του Μπουχαλάκη, όμως ακόμη λίγα λεπτά μετά ο ρέφερι αυτή τη φορά έδειξε έδειξε τη λευκή βούλα για ένα χέρι του Παπανικολάου σε σέντρα του Γκασπάρ. Ο Ματιέ Βαλμπουενά ευστόχησε και... θεωρητικά ξεκλείδωσε το ματς με το 0-1. Στη συνέχεια όλα φαίνονταν να είναι τυπική διαδικασία.

Ο κορυφαίος του αγώνα Ποντένσε έχασε ακόμη δύο ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ στα λεπτά που ακολούθησαν, ενώ ως το φινάλε οι «ερυθρόλευκοι» απλώς διαχειριζόντουσαν με άνεση όσα συνέβαιναν στο χορτάρι. Η μοναδική... εξαίρεση σε αυτό, ήρθε στο 88ο λεπτό, όταν στη μοναδική λάθος αντίδραση της άμυνας των Πειραιωτών, ο Εμμανουηλίδης βρήκε την (μοναδική για τον Πανιώνιο) ευκαιρία για να κάνει το 1-1 στην κόντρα και να δώσει έτσι τον βαθμό στον Πανιώνιο.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην κορυφή με αυτό το 1-1, έκανε έστω και προσωρινά το +3 από τον ΠΑΟΚ, ενώ παρέμεινε αήττητος για 11ο ματς πρωταθλήματος φέτος και συνολικά 21ο από πέρσι. Ωστόσο, σε περίπτωση νίκης του Δικεφάλου του Βορρά επί της Λάρισας σημαίνει ότι το μεγάλο ντέρμπι του Καραϊσκάκη θα βρει τους δύο μονομάχους για τον τίτλο σε ισοβαθμία!

• 10

Ο Νίκι Παπαβασιλείου παρέταξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα του ώστε να ανταποκριθεί σε ένα στυλ παιχνιδιού που γνώριζε εξ αρχής ότι θα ήταν παθητικό. Το παιχνίδι τακτικής και... αναμονής του Πανιωνίου απέδωσε, ο Ολυμπιακός δεν βρήκε όσες κλασικές ευκαιρίες θα ήθελε παρά τις 23 τελικές του και στο φινάλε η ομάδα του «τσίμπησε» τον βαθμό της ισοπαλίας.

• 9

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε μίνι ροτέισον κόντρα στον Πανιώνιο, προφυλάσσοντας Γκιγιέρμε και Βαλμπουενά, δύο δημιουργικούς ποδοσφαιριστές του. Όπως φάνηκε, με τις ήδη υπάρχουσες απουσίες, η δημιουργία ήταν και πάλι κάτω από το αναμενόμενο, αφού ο Ολυμπιακός ναι μεν είχε τις τελικές σε αριθμό αλλά όχι σε ποιότητα. Οι πραγματικά κλασικές φάσεις ήταν λίγες, η κατοχή μπάλας συνήθως φλύαρη ενώ στη μοναδική φάση που χρειάστηκε να επέμβει η άμυνα, τα έκανε μαντάρα.

54’

Ο Κομίνης πιθανότατα διορθώνει ένα λάθος με ένα ακόμα λάθος. Λίγο μετά τον μη καταλογισμό πέναλτι στον Ολυμπιακό (παρότι είδε το VAR) ο Θεσπρωτός διαιτητής δείχνει το σημείο του πέναλτι σε φάση που η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Λυμπεράκη και δέχεται τα παράπονα των παικτών του Πανιωνίου.

• 3’

Κομπίνα του Ολυμπιακού σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, καταλήγει με σουτ του Καμαρά αρκετά μέτρα άουτ από το ύψος της περιοχής.

• 5’

Μακρινό σουτ του Κόρμπου πολλά μέτρα άουτ, στην πρώτη τελική του Πανιωνίου

• 11’

Γυριστό του Σουντανί μέσα από την περιοχή αλλά χωρίς δύναμη με τον ο Μαλέρμπ να μαζεύει εύκολα.

• 12’

Πρώτη κλασική ευκαιρία του Ολυμπιακού στο ματς, με τον Λοβέρα να πιάνει την κεφαλιά ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι μετά τη σέντρα του Ποντένσε και τον Μαλέρμπ να διώχνει.

• 16’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη, πάνω από το οριζόντιο.

• 19’

Ο Καμαρά δοκιμάζει και πάλι από μακριά το πόδι του, το αριστερό αυτή τη φορά, η μπάλα ξανά πολλά μέτρα άουτ.

• 20’

Δυνατό σουτ του Σουντανί από καλή θέση στο ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

• 23’

Πολύ δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη από μακριά, ο Μαλέρμπ πέφτει και διώχνει δύσκολα αφού η μπάλα κόντραρε στον Ευαγγέλου και άλλαξε πορεία.

• 26’

Υπέροχο φαλτσαριστό σουτ του Τσιμίκα, η μπάλα κοντράρει λίγο σε πόδι αμυντικού και περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο του Μαλέρμπ.

• 30’

Απευθείας μακρινή εκτέλεση φάουλ του Λοβέρα, ο Σα μπλοκάρει εύκολα.

• 33’

Σουτ του Ποντένσε μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα άουτ.

• 42’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με την έξοχη ατομική προσπάθεια του Ποντένσε και το σουτ του Πορτογάλου ένα μέτρο περίπου άουτ.

• 43’

Νέα μεγάλη φάση για τους «ερυθρόλευκους», με τη σέντρα του Ποντένσε και την κεφαλιά του Γκερέρο να «ξύνει» το δεξί δοκάρι του Μαλέρμπ.

• 45+1’

Διαγώνιο σουτ του Μασούρα για τον Πανιώνιο, ο Σα πέφτει και μπλοκάρει σταθερά.

• 47’

Παραλίγο αυτογκόλ για τον Πανιώνιο με τον Παπαγεωργίου να κάνει κεφαλιά προς τα πίσω σε ένα γέμισμα στην περιοχή και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

• 55’

ΓΚΟΛ! Ο Ματιέ Βαλμπουενά εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που καταλογίστηκε ένα λεπτό πριν για χέρι του Παπανικολάου σε σέντρα του Γκασπάρ και κάνει το 0-1 για τον Ολυμπιακό.

• 66’

Νέα εξαιρετική προσπάθεια του Ποντένσε και ελάχιστα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μαλέρμπ, με τη μπάλα να κοντράρει λίγο και σε πόδι αμυντικού.

• 77’

Ο Ποντένσε είναι και πάλι αυτός που εκτελεί μέσα από την περιοχή μετά από ωραία προσπάθεια, όμως ο Μαλέρμπ μπλοκάρει.

• 79’

Μακρινό σουτ του Βαλμπουενά, ο Μαλέρμπ έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Γκασπάρ κατέληξε άουτ.

• 87’

Γέμισμα του Βαλμπουενά για τον Μασούρα που κάνει κεφαλιά άουτ από κοντινή θέση.

• 88’

ΓΚΟΛ! Ο Πανιώνιος ισοφαρίζει με το πλασέ του Εμμανουηλίδη ο οποίος απέφυγε τον Τσιμίκα στην κόντρα για το 1-1.

• 92’

Φαλτσαριστό σουτ του Μπουχαλάκη, η μπάλα ψηλά άουτ.

• 94’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ελ Αραμπί βρέθηκε απέναντι στον Μαλέρμπ, αλλά το πλασέ του Μαροκινού δεν ήταν καλό, με τον Σταυρόπουλο να απομακρύνει λίγο πριν τη γραμμή.

• 95’

Πολύ καλή απευθείας εκτέλεση του Βαλμπουενά, ο Μαλέρμπ πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.

• 1

Η ισοφάριση του Πανιωνίου στη μοναδική κλασική ευκαιρία του στο ματς, δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90' είναι προφανώς το Νο1 σημείο-κλειδί στην εξέλιξη του αγώνα.

• 2

Ο Ολυμπιακός αναγκάζεται να παίζει σταθερά χωρίς τους πιο δημιουργικούς ποδοσφαιριστές του εδώ και καιρό και αυτό το πληρώνει τόσο στην Ξάνθη όσο και στη Νέα Σμύρνη, αφού οι κλασικές φάσεις που δημιουργεί στη ροή του αγώνα από οργανωμένο ποδόσφαιρο είναι λίγες.

• 3

Οι τρεις χαμένες ευκαιρίες των «ερυθρόλευκων» μετά το 0-1 του Βαλμπουενά (δυο Ποντένσε και μία ο Γάλλος) πάνε χαμένες και από τη στιγμή που δεν κάνει το 0-2 για να καθαρίσει το ματς, άφησε πίσω και δύο βαθμούς.

Ο ορισμός της κατηγορίας περί μιας εικόνας και χιλίων λέξεων. Ο Πανιώνιος μόλις έχει ισοφαρίσει στο 88ο λεπτό τον Ολυμπιακό και ο Κώστας Καραπαπάς με τον Μιχάλη Κουντούρη δεν μπορούν να το πιστέψουν!

10
Ντανιέλ Ποντένσε
Στο γήπεδο υπήρχαν 21 ποδοσφαιριστές και ένας… αρτίστας. Κάθε επαφή του Πορτογάλου με την μπάλα είναι μία μικρή στιγμή μαγείας σε κάνει να αναρωτιέσαι τι θα σκαρφιστεί στην επόμενη του κίνηση. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν εκπληκτικός από αριστερά, όμως οι συμπαίκτες χαλούσαν τις πιθανές ασίστ του. Χάι-λάιτ μία ασύλληπτη κλειστή ντρίμπλα στον Παπαγεωργίου και ένα εντυπωσιακό τακουνάκι στην επανάληψη, αλλά και δύο υπέροχες ατομικές ενέργειες με τελειώματα λίγο άουτ. Κλασικός Ποντένσε δηλαδή…

22
Θανάσης Παπαγεωργίου
Αποτέλεσε την αχίλλειο πτέρνα του Πανιωνίου, από την πλευρά του έκανε πάρτι στο πρώτο μέρος ο Ντανιέλ Ποντένσε, τον οποίο ο 32χρονος αμυντικός δεν έκοψε ποτέ. Ο μπακ των κυανέρυθρων ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ, είχε κακές τοποθετήσεις στον τρόπο που προσπαθούσε να κόψει τον Πορτογάλο, αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις και στην αρχή της επανάληψης λίγο έλειψε μάλιστα να κάνει το 0-1 με ανάποδη κεφαλιά, από την οποία λίγο έλειψε να προκύψει ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ.

77
Δημήτρης Εμμανουηλίδης
Στον Παναθηναϊκό δεν πήρε τις ευκαιρίες που θα ήθελε παρότι ανέκαθεν θεωρούνταν από τα κορυφαία ταλέντα του «τριφυλλιού». Ο Νίκι Παπαβασιλείου μην έχοντας κάτι να χάσει τον έριξε στο ματς στο 80ό λεπτό κι εκείνος με μία προσωπική ενέργεια γύρισε όλο το ματς. Με υπέροχο τρόπο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, άδειασε τον Τσιμίκα και με συρτό σουτ αιφνιδίασε τον Ζοσέ Σα και με το παρθενικό του γκολ με την φανέλα του Πανιωνίου χάρισε ένα πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Το γκολ του Εμμανουηλίδη που έγραψε το τελικό 1-1 πιθανώς και να αποφόρτισε την κατάσταση γύρω από το πρόσωπο του Θεσπρωτού διαιτητή. Κι αυτό γιατί όπως φαίνεται κατάφερε να πάρει λάθος αποφάσεις σε όλες τις δύσκολες φάσεις. Παρότι είδε την φάση σε ριπλέι στο VAR δεν καταλόγισε πέναλτι σε τράβηγμα στον Γκερέρο στο ξεκίνημα της επανάληψης, αντιθέτως έδωσε την εσχάτη των ποινών σε μία φάση που το χέρι του Λυμπεράκη δεν φαίνεται να είναι σε μη φυσιολογική θέση, ούτε να μεγαλώνει το σώμα του. Γενικά ο Κομίνης δεν έδειξε διάθεση να ευνοήσει ή να αδικήσει κάποιον, ενώ κράτησε 1:37 επιπλέον στα 5 λεπτά καθυστέρησης, αφού έγιναν επιπλέον καθυστερήσεις στον εξτρά χρόνο.

ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ

Παναθηναϊκός: Ο… παλιόφιλος Αντούνα, το συμβόλαιο με την Κρουζ Αζούλ και το ενδιαφέρον από Ιταλία – Ισπανία