• 68' Αριγίμπι
  • 22' Ράσμους Σίεστεντ
Κοκκινες καρτες
  • 66' Ράσμους Σίεστεντ

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα κακό και «αντιτουριστικό» παιχνίδι: ο Βόλος ήταν ελαφρώς καλύτερος αλλά οι ευκαιρίες ερχόντουσαν με το σταγονόμετρο και ρυθμός δεν υπήρχε ούτε για δείγμα. Το γκολ ωστόσο που πέτυχε ο Παναιτωλικός στο 32' με το διαγώνιο σουτ του Σανιά, τέρμα με το οποίο η ομάδα του Αγρινίου πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια, έκανε πραγματικό ροντεό την αναμέτρηση στην επανάληψη.

Με τον Μουνίθ να παίρνει πάνω του το κυνήγι της ανατροπής και πρώτα να ισοφαρίζει σε 1-1 με ένα καταπληκτικό φάουλ και στη συνέχεια από σκόρερ να γίνεται δημιουργός για το 2-1 του Μάντζη, η ομάδα του Βόλου βρέθηκε σε θέση οδηγού. Ενδιάμεσα των δυο γκολ του Βόλου, ο Παναιτωλικός είχε μείνει με δέκα παίκτες εξαιτίας της κόκκινης του Σόστεντ και όλα έδειχναν πως ο Βόλος θα πάρει χωρίς να καρδιοχτυπήσει το τρίποντο.

Όμως στο 70', δηλαδή δύο λεπτά μετά το δεύτερο γκολ του Βόλου, ο Αριγίμπι έκανε μια καταπληκτική ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή και με αριστερό σουτ έφερε και πάλι το ματς στα ίσια, δείχνοντας πως ο Παναιτωλικός δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα.

Και πράγματι, θα μπορούσαν να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας από τον Βόλο οι φιλοξενούμενοι αν ο τερματοφύλακας του δεν έκανε ένα τραγικό λάθος: ο Γιαννακόπουλος, σε μια φάση που θα μπορούσε να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα, την έχασε μέσα από τα χέρια του και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να κάνει το 3-2 ο Γέντρισεκ στο 78' και να διαμορφώσει το τελικό 3-2.

33 Ρομάν 82'’

• 11’

Ο Ντάλσιο μετά από γύρισμα του Ντίας σουτάρει πάνω στα σώματα και στη συνέχεια ο Ταχάρ κέρδισε κόρνερ.

• 13’

Ο Ζοάο, μετά από λάθος της άμυνας του Παναιτωλικού, βγήκε τετ-α-τετ με τον Γιαννακόπουλο να διώχνει σε κόρνερ!

• 39’

Γκολ για τον Παναιτωλικό! Ο Σανιά με δυνατό, διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή σκοράρει για το 0-1 των φιλοξενούμενων.

• 55’

Γκολ για τον Βόλο! Ο Μουνίθ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ ισοφαρίζει σε 1-1.

• 61’

Τρομερές επεμβάσεις του Μελίσσα! Ο τερματοφύλακας του Βόλου είπε εντυπωσιακά όχι σε σουτ του Ντίας και Αριγίμπι και έδιωξε σε κόρνερ!

• 66’

Ο Μάντζης μετά από από κόρνερ του Μουνίθ με διπλή προσπάθεια σκοράρει για το 2-1 των γηπεδούχων!

• 68’

Γκολ για τον Παναιτωλικό! Ο Αριγίμπι ισοφαρίζει με σουτ μέσα από την περιοχή που κόντραρε σε παίκτη του Βόλου και κατέληξε στα δίχτυα του Μελίσσα.

• 78’

Γκολ για τον Βόλο! Μετά από φάουλ του Μουνίθ, ο Γιαννακόπουλος έχασε τη μπάλα, ο Ζοάο γύρισε με το κεφάλι στον Γιέντρισεκ, που από κοντά με νέα κεφαλιά έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους!

8
Μουνίθ Χουάν
Με ένα καταπληκτικό γκολ και μια ασίστ στο ενεργητικό του, ο Ισπανός ήταν ο αδιαφιλονίκητος MVP της αναμέτρησης και ο κομβικός παίκτης για την νίκη του Βόλου.

31
Νίκος Γιαννακόπουλος
Το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού στη φάση που ο Βόλος πέτυχε το τρίτο του γκολ ήταν καθοριστικό για την ήττα και αυτονόητα, ο Γιαννακόπουλος ορίζεται ως αδύναμος κρίκος του αγώνα.

9
Βασίλης-Εφραίμ Μάντζης
Μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι και ήταν ο παίκτης που έκανε το 2-1 υπογράφοντας την ανατροπή του Βόλου: ο επιθετικός των γηπεδούχων μπορεί να μην έκλεψε τα φώτα της αναμέτρησης αλλά χωρίς την παρουσία του, η νίκη δεν θα είχε έρθει.

Η απόφαση του Τζοβάρα να δείξει την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο Σιέστεντ και να αφήσει τον Παναιτωλικό με δέκα παίκτες υπήρξε κομβική για τη συνέχεια της αναμέτρησης. Έχασε λίγο τον έλεγχο με τις κάρτες προς το τέλος του ματς αλλά σε γενικές γραμμές έκανε μια πολύ καλή διαιτησία και πήρε τη σωστή επιλογή στη φάση της κόκκινης.