Ο Αγιαξ έκανε αδιανόητο ξεκίνημα στο Λονδίνο. Υποχρέωσε τους Μπλε να δεχθούν τρία γκολ από το πρώτο μέρος για πρώτη φορά στην ιστορία τους στο CL, τους έκανε να θυμηθούν ύστερα από δέκα χρόνια πως είναι να δέχονται 4 γκολ, κι όμως δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη. Σε μια αδιανόητη φάση, οι Ολλανδοί είδαν δύο κόκκινες και την μπάλα να στήνεται στη βούλα τους, για να γυρίσει από την κόλαση η Τσέλσι και να πάρει το ανέλπιστο 4-4 και να αφήσει τα πάντα ανοικτά στον όμιλο. Στο άλλο ματς, η Βαλένθια βρέθηκε να χάνει από την Λιλ όμως τη διέλυσε με 4-1 και έστειλε σε τριπλή ισοβαθμία το group.

Το πως θα πάει το βράδυ, φάνηκε από νωρίς. Στο 2' έπειτα από φάουλ ο Εϊμπραχαμ έκανε τσαφ και το 0-1 για τον Αγιαξ, όμως τρία λεπτά μετά ο Πούλισικ ανατράπηκε στην περιοχή και ο Ζορζίνιο έκανε το 1-1 από τα 11 βήματα. Στο 20' ο Προμές έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μετά την μπαλιά του Ζίγιεχ και στο 35' ο τελευταίος με εκπληκτική εκτέλεση βρήκε στο δοκάρι, η μπάλα πήγε στο πρόσωπο του Κέπα για το 1-3 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ, με τον Ζίγιεχ να δίνει στον Φαν Ντε Μπεεκ που εκτέλεσε με διαγώνιο σουτ για το 1-4.

Αυτό που ακολούθησε, δύσκολα θα μπορούσε να το φανταστεί κάποιος. Στο 63' από κοντά ο Αθπιλικουέτα μείωσε σε 2-4 και στο 71' έγινε το αδιανόητο. Ο Μπλιντ είδε δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα, στην εξέλιξη της φάσης ο Βέλτμαν είδε και αυτός δεύτερη κίτρινη για χέρι και η μπάλα στήθηκε στη βούλα του πέναλτι για την Τσέλσι, δεν μια φάση που δεν έχουμε ξαναδεί. Ο Ζορζίνιο το έβαλε και αυτό για το 3-4, το οποίο έμεινε για τρία μόλις λεπτά καθώς ο πιτσιρικάς, Ρις Τζέιμς, με δυνατό σουτ έπειτα από κεφαλιά στο δοκάρι του Ζουμά έγραψε το 4-4 που έμελλε να μείνει ως το τελικό παρότι ο Αίαντας έπαιξε για σχεδόν 20 λεπτά με δύο παίκτες λιγότερους.

Τεσσάρα και στο κόλπο η Βαλένθια
Η Λιλ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 95' στο προηγούμενο ματς μεταξύ των δύο ομάδων και τώρα προηγήθηκε στο Mestalla, όμως η Βαλένθια πήρε την εκδίκησή της. Ο Οσιμέν έκανε το 0-1 στο 25', όμως οι Νυχτερίδες ισοφάρισαν με πέναλτι α λα Πανένκα από τον Παρέχο στο 66' και στη συνέχεια πήραν φόρα και μεγάλη νίκη με 4-1 χάρη σε αυτογκόλ του Σουμαορό και γκολ των Κοντογκμπιά και Φεράν Τόρες.