67 94
  • Τόμισλαβ Χόρντοφ
  • Μίλος Κόλτσενσιτς
  • Κρίσταπς Κονσταντίνοφς

Ο Ολυμπιακός παρά το κακό ξεκίνημα, σοβαρεύτηκε στο δεύτερο μέρος και με εκπληκτική άμυνα, κυρίως στην τρίτη περίοδο ξέσπασε στην Άλμπα και έφυγε με το διπλό από το Βερολίνο με 94-67.

Οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν με αυτή την νίκη στο 9-8 και διατηρούνται σε τροχιά 8άδας, πριν ακολουθήσουν δυο εντός έδρας παιχνίδια με την Μικάνο και την Μονακό την ερχόμενη εβδομάδα. Από την αντίπερα όχθη η Άλμπα έπεσε στο 3-14 παραμένοντας πολύ χαμηλα στην βαθμολογία.

Οι Πειραιώτες ήταν εκπληκτικοί στην τρίτη περίοδο και μέσω της άμυνας τους έκαναν ένα επιμέρους σκορ 8-27. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 30 ασίστ και 23/31 δίποντα!.

Ο Πίτερς ήταν φανταστικός για άλλο ένα παιχνίδι και αναδείχθηκε μάλιστα και ο πολυτιμότερος παίκτης του γηπέδου. Ο Αμερικανός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ με 7/7 δίποντα. Εκπληκτική ήταν και η παρουσία του Φαλ, ο οποίος μέτρησε 12 πόντους 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Γκος πρόσθεσε 13 πόντους σε 20'.

Από την άλλη πλευρά ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Ματ Τόμας σημείωσε 15 πόντους με 3/7 τρίποντα με τον Σπανιόλο να προσθέτει 11 και τον Στέρλινγκ Μπράουν 10π.

Ο Φαλ κυριαρχούσε στις δυο ρακέτες, ο Στέρλινγκ Μπράουν πήρε φωτιά και έδωσε προβάδισμα στην Άλμπα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με καλάθι του Παπανικολάου με την Άλμπα να απαντά με τρίποντο του Μπιν (3-2 στο 2’). Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Τζάστιν Μπιν να σημειώνει το δεύτερο του τρίποντο από την ίδια θέση (10-10 στο 4’). Οι ερυθρόλευκοι τροφοδοτούσαν συνεχώς τον Φαλ προκειμένου να εκμεταλλευτούν το ύψος του, με τον Γάλλο να κάνει πολύ καλή δουλειά κάτω από τις δυο ρακέτες (6π. 4ρ. σε 5’). Ο Τίμαν με το πρώτο του καλάθι έβαλε μπροστά την ομάδα του με 15-14, ενώ στην συνέχεια ο Ντίλοου έγραψε το 18-16 με την Άλμπα να εκτελεί πολύ γρήγορα τις επιθέσεις της. Ο Πίτερς συνδέθηκε με το γερμανικό καλάθι με τρίποντο (18-19 στο 7’), ωστόσο οι παίκτες του Ίσραελ Γκονζάλες με μπροστάρη τον Μπράουν πήραν αέρα 6 πόντων (25-19), με την Άλμπα να έχει 5/8τρ. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-19) με τον ΜακΚίσικ να χάνει δυο σερί ελευθέρα τρίποντα και τον Ολυμπιακό να καλείται να βελτιώσει την άμυνα του.

Έβρεξε τρίποντα στο Βερολίνο και στο +11 η Άλμπα, μείωσε με Ουίλιαμς Γκος και Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός

Οι δυο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και έμειαν χωρίς σκορ για παραπάνω από 2’. Ο Στέρλιγνκ Μπράουν ήταν αυτός που με τρίποντο και πάλι ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του στο +9 (28-19 στο 13’) με τους παίκτες να μην βρίσκουν εύκολο σκορ, χάνοντας ακόμα και τα εύκολο καλάθια. Η Άλμπα είχε βρει ρυθμό από την γραμμή του τριπόντου (8/13) και εκτελούσε τον Ολυμπιακό, αποκτώντας για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (34-23 στο 14’) με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί εσπευσμένα ταίμ-άουτ για να κόψει τον ρυθμό. Oι ερυθρόλευκοι αφυπνίστηκαν και με πρωταγωνιστή τον Ουίλιαμς Γκος μείωσε άμεσα στους 7π. (36-29 στο 16’) και στην συνέχεια με τον Λαρεντζάκη έριξαν την διαφορά στον πόντο (40-39 στο 18’) κάνοντας ένα επιμέρους 4-14 σε δυο λεπτά. Ο Σπανιόλο με το 9ο τρίποντο της ομάδας του ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +4 (43-39) με τον Πίτερς να μειώνει με 1/2β. σε 43-40 πριν το ημίχρονο.

Σοβαρεύτηκε ο Ολυμπιακός, έσφιξε την άμυνα και με τους Φαλ και Πίτερς να… οργιάζουν έβαλε τις βάσεις για την νίκη

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο φανερά συγκεντρωμένος και με τον Πίτερς να κάνει ένα προσωπικό 5-0 πήρε προβάδισμα στο σκορ (43-45 στο 22’) ύστερα από αρκετή ώρα. Ο Φαλ μοίραζε εξαιρετικά την μπάλα όταν έπεφταν δυο ατόμα πάνω και ο Κάνααν με τρίποντο έγραψε το 43-48 στο 23’ μεγαλώνοντας το ερυθρόλευκο σερί στο 8-0. Η Άλμπα δεν είχε πλέον το εύκολο καλάθι και δεν ήταν τόσο εύστοχη από το τρίποντο όσο στο πρώτο ημίχρονο, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να το εκμεταλλεύονται και να μεγλώνουν την διαφορά τους (+7, 45-52 στο 24΄) με τον Πίτερς να φτάνει τους 14 πόντους. Οι Πειραιώτες είχαν βρει τον ρυθμό που ουσιαστικά θα τους βοηθούσε να βάλουν τις βάσεις για την νίκη και με τον Φαλ να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό (10π. 6ρ. 3ας.) πήραν διψήφιο προβάδισμα (45-56 στο 26’). Το σημαντικό για τον Ολυμπιακό ήταν ότι είχε κρατήσει την γερμανική ομάδα για 6’ στους 2 πόντους, με τον Ματ Τόμας να είναι αυτός που με δυο τρίποντα ξεκόλλησε την ομάδα του από τους 45π. (51-58 στο 27’). Το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου 8-27 με τον Ολυμπιακό να έχει χτίσει μια διαφορά 16 πόντων την οποία δύσκολα θα έχανε στο τελευταίο δεκάλεπτο (51-67).

Κράτησε άνετα το προβάδισμα του και έφυγε άνετα με το διπλό από το Βερολίνο

Με τρίποντο του Λαρεντζάκη μπήκε ο Ολυμπιακός στην 4η περίοδο, ενώ ο Παπανικολάου με τον ίδιο τρόπο ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (53-73 στο 32'). Οι ερυθρόλευκοι είχαν κλειδώσει ουσιαστικά την νίκη και τα τελευταία 7' ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η Άλμπα δύσκολα θα έπαιρνε κάτι από αυτό το παιχνίδι. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χαλάρωσαν αισθητά με την γερμανική ομάδα να κάνει ένα σερί 6-0 και να μειώνει σε 59-73 στο 35'. Τα καλάθια τον Γκος και Πίτερς έδωσαν τέλος στις όποιες ελπίδες διατηρούσαν οι παίκτες του Ίσραελ Γκονζάλεθ (59-77 στο 36') με τον Έλληνα τεχνικό να παρατάσσει στο παρκέ την second unit. O MακΚίσικ συνδέθηκε και αυτός με το καλάθι της Άλμπα, ενώ το αξιοσημείωτο ήταν ότι όσοι έπαιξαν σκόραραν από 4 πόντους και πάνω. Οι δυο ομάδες περιμέναν απλά το τελικό σκορ με τους δυο προπονητές να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94.