Πρώτος προημιτελικός
Άρης
2 3
  • Δανιηλίδου, Βασιλειάδης

Σε ένα εκπληκτικό ματς που κράτησε για πάνω από δυο ώρες, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Άρη με 2-3 στο κλειστό της Μίκρας και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε από νωρίς με 4-8 και 11-17 με επιθέσεις της Κρολ, αλλά οι γηπεδούχες επεστρεψαν και ισοφάρισαν σε 19-19 με τη Τσουμπα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Άρης μάλιστα προσπέρασε με 22-21, αλλά ο Δικέφαλος με σερι 0-4 έκανε το 0-1 με 22-25 δείχνοντας σπουδαία ψυχραιμία στα κρίσιμα του σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Δικέφαλος είχε μια ισχνή διαφορά με 4-7 και 13-16, με τον Αρη όμως να συνεχίζει στο κατόπι του αντιπάλου του, μη θέλοντας να τον αφήσει να προηγηθεί με δυο σετ διαφορά. Οι ασπρόμαυρες ξέφυγαν με 20-23, με την ομάδα του Τσαϊρέλη να ισοφαρίζει σε 24-24, ενώ στη συνέχεια οι δυο αουτ επιθέσεις των Μερτέκη και Κρολ έφεραν το 1-1 του Άρη με 26-24! Το 1-2 του ΠΑΟΚ ήρθε δια περιπάτου, με τον Δικέφαλο να πατάει το πόδι στο γκάζι από νωρίς και να προηγείται με 4-11, ενώ το 6-21 ήταν ενδεικτικό και της ανωτερότητας της ομάδας του Φενόλιο στο ταραφλεξ.

Εν τέλει, το νέο προβάδισμα του ΠΑΟΚ με 1-2 ήρθε με 10-25. Στο τέταρτο σετ ο Αρης μπήκε δυναμικά και με καλή δουλειά της Απλαδά στο μπλοκ προηγήθηκε με 5-2 και 13-7, κόντρα σε ένα ΠΑΟΚ που είχε μείνει ακόμη στο προηγούμενο σετ.

Ο Δικέφαλος με καλό μπλοκ-σέρβις μείωσε σε 19-18 ξανά μπαίνοντας στη διεκδίκηση του σετ, αλλά οι γηπεδούχες με την Τσούμπα να αποτελεί επιθετική αιχμή, ισοφάρισαν σε 2-2 με 25-21. Στο πέμπτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά από νωρίς και με τη Μπλάνκο να δίνει λύσεις προηγήθηκε με 4-8 και 9-13, έχοντας ως βοήθεια και την Κρολ. Στο φιναλε του αγώνα, οι ασπρόμαυρες ήταν ψύχραιμες και πήραν τη νίκη με 2-3 και 11-15.

Σε λίγο ακολουθεί το στατιστικό του αγώνα...