Φοίνικας Σύρου
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ
  • Παπαδογούλας
  • Παπακοσμάς

Το νικηφόρο σερί του συνέχισε ο ΠΑΟΚ, που υπερκέρασε το εμπόδιο του Φοίνικα Σύρου στο Παλατάκι, κερδίζοντάς τον με 3-1. Γεμάτη εμφάνιση από τους παίκτες του Μιλενκόσκι που συνέβαλλαν αμφότεροι τα μέγιστα για τη νίκη.

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι ξεκίνησε με τους Ουόλς, Ράπτη, Γιόρνα, Ντεν Ντρις, Βουλκίδη, Σκρεντάου και Κοκκινάκη, ενώ ο Αλεξάντερ Σένισιτς με τους Ιερεθουέλο, Τζούριτς, Παπαλεξίου, Μιχάλοβιτς, Φρομ, Κλίκενμπεργκ και Κωνσταντινίδη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στο παιχνίδι και με μονό μπλοκ του Βουλκίδη στον Παπαλεξίου προηγήθηκε με 10-5, αναγκάζοντας γρήγορα τους ανθρώπους του Φοίνικα να καλέσουν τάιμ άουτ. Αυτό, αποδείχθηκε ευεργετικό, καθώς οι Συριανοί επέστρεψαν και μάλιστα προσπέρασαν με 12-13 έπειτα από λάθος επίθεση του Ντεν Ντρις, αλλάζοντας το σκηνικό του αγώνα.

Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ, με τις ισοπαλίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Κάπως έτσι, οι «μονομάχοι» της αναμέτρησης έφτασαν μαζί στο 23-23. Εκεί, ένας πολύ κρίσιμος πόντος του Ντεν Ντρις έδωσε το σετ μπολ στον Δικέφαλο, με τον Σκρεντάου να χαλάει στη συνέχεια την υποδοχή των φιλοξενούμενων και ο Γιόρνα με επιτυχημένη κόντρα μπάλα να κάνει το 1-0 για τον ΠΑΟΚ με 25-23, βάζοντάς τον μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ και παρά το γεγονός ότι ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 4-1 χάρη σε δύο άσσους του Βουλκίδη, η ομάδα του Στάνισιτς επέστρεψε και μάλιστα ξέφυγε με 8-12 έχοντας τον Κλίκενμπεργκ και τον Φρομ ως επιθετικούς άξονες.

Ο Φοίνικας συνέχισε στο ίδιο... τέμπο, κρατώντας μία διαφορά ασφαλείας από τον ΠΑΟΚ (15-18, 16-21), για να ισοφαρίσει δια χειρός Ιερεθουέλο σε 1-1 με 20-25 και να φέρει το ματς στα ίσια.

Το δεύτερο σετ αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο, με τον ΠΑΟΚ να κάνει δυναμικό ξεκίνημα με 9-5. έχοντας το Ντεν Ντρις σε φουλ φόρμα και με εξαιρετικές άμυνες από τον Κοκκινάκη, οι «ασπρόμαυροι» απέκτησαν ακόμη μεγαλύτερη διαφορά από τον Φοίνικα με 16-9.

Συνεχίζοντας κατ' αυτό τον τρόπο, ο Δικέφαλος έφτασε πολύ εύκολα με 25-13, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με 2-1 στα σετ και πιάνοντας αρκετά υψηλή απόδοση σε αυτό το σημείο του αγώνα.

Στο τέταρτο σετ οι νησιώτες μπήκαν αποφασισμένοι να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ, ξεκινώντας καλά και μπαίνοντας μπροστά με 3-6 από πρώτο χρόνο του Τζούριτς και 7-9 από τον Μιχάλοβιτς. Εκεί, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τον Ράπτη να ανεβάζει την απόδοσή του μαζί με τον Βουλκίδη, προσπέρασε με 13-10, ενώ με συνεχόμενα μπλοκ του Σκρεντάου οι «ασπρόμαυροι» πήραν και διαφορά με 19-14.

Με σωστή διαχείριση και καθαρό μυαλό στο φινάλε του αγώνα, ο Δικέφαλος «τελείωσε» την δουλειά με 25-20  και 3-1, κρατώντας γερά την δεύτερη θέση της κανονικής διάρκειας της Volley League

Τα σετ: 25-23, 20-25, 25-13, 25-20