• 75' Κρίστοφερ Όλσον
  • 76' Ούρος Σπάγιτς
  • 11' Ελ Αραμπί
  • 47' Ελ Αραμπί

Ξανά εκεί, ανάμεσα στους κορυφαίους! Την παρουσία του στους ομίλους του Champions League για 19η φορά στην ιστορία του πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός. Με κορυφαίους τους Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά, σφράγισε στη Ρωσία κόντρα στην Κράσνονταρ τη δουλειά που είχε επί της ουσίας ολοκληρώσει κατά 99% στο 4-0 του Καραϊσκάκη, την περασμένη εβδομάδα.

Παρότι οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν γκολ για πρώτη φορά φέτος στο έβδομο επίσημο ματς τους, η ακαριαία ισοφάριση του Ελ Αραμπί στο 11ο λεπτό και αυτό το εκτός έδρας γκολ είναι που ουσιαστικά καθάρισε το ματς και την πρόκριση από τα πλέι-οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, λίγα... δευτερόλεπτα αφότου είχε ξεκινήσει, με το 1-0 της Κράσνονταρ.

Η ρωσική ομάδα βγήκε στο υπέροχο γήπεδό της προφανώς με διάθεση για έντονη πίεση και φουλ επίθεση ώστε να αιφνιδιάσει και να... μειώσει γρήγορα. Το κατάφερε με το γκολ του Ούτκιν στο 10ο λεπτό, ωστόσο το γρήγορο πρώτο γκολ του Ελ Αραμπί (από ασίστ του Βαλμπουενά) που μπήκε από σπόντα στην ενδεκάδα (σ.σ. εκτός με ενοχλήσεις ο Γκερέρο στο ζέσταμα) έβαλε ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων.

Μετά το καλό πρώτο δεκάλεπτο της Κράσνονταρ και το 1-1, στα υπόλοιπα 80 λεπτά, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς που στήθηκε και πάλι άψογα σε επίπεδο τακτικής από τον Πορτογάλο, διαχειρίστηκε με χαρακτηριστική άνεση όλα όσα συνέβαιναν επί χόρτο. Με το εκτός έδρας γκολ στην τσέπη, ο Ολυμπιακός έκλεισε ακόμη περισσότερο τις γραμμές του και πίεσε σωστά, με σωστές αλληλοκαλύψεις, αφού και η αρχική πίεση της Κράσνονταρ μοιραία ατόνησε.

Ελάχιστα απειλήθηκε ως το φινάλε, κράτησε τη μπάλα, «έπαιξε» με το ρολόι όποτε χρειάστηκε, ενώ έψαξε και το δεύτερο γκολ με τους ταχύτατους παίκτες και το γρήγορο τρανζίσιον στην κόντρα. Το οποίο ήρθε ξανά από τον Ελ Αραμπί, ξανά με ασίστ του Βαλμπουενά, τρία λεπτά μετά την έναρξη του β' μέρους. Ως το τέλος, το ματς ήταν διαδικαστικό, με τους Πειραιώτες να παραμένουν συνολικά καλύτεροι, διατηρώντας τον απόλυτο έλεγχο για το τελικό 1-2.

Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος για έβδομο φετινό ματς (6/1/0), για 16ο σερί ματς προκριματικών (13/3/0), 10 στο Champions και 6 στο Europa League, πετυχαίνοντας με συνολικά εμφατικό τρόπο τον πρώτο του στόχο στη χρονιά.

• 93

Γερό λίφτινγκ υπήρξε στην ενδεκάδα της Κράσνονταρ από τον Σεργκέι Ματβέεφ μετά το 4-0 του πρώτου αγώνα αλλά και τη γκέλα στο ρωσικό πρωτάθλημα το σαββατοκύριακο. Σε σχέση με το ματς στο Καραϊσκάκη, οι Ρώσοι προχώρησαν σε 5 αλλαγές, με τους Κρίτσιουκ (τέρμα), Στότσκι (αρ. Μπακ.), Όλσον (χαφ), Ούτκιν (χαφ) και Σουλεϊμάνοφ (Ναμλί) να είναι τα νέα πρόσωπα, ενώ αντίθετα ξανά βασικός ξεκίνησε ο Μπεργκ. Ως προς τη διάταξη πάντως, το 4-3-3 παρέμεινε ως συνήθως αναλλοίωτο, ενώ σε επίπεδο τακτικής και μη έχοντας άλλη επιλογή, οι γηπεδούχοι βγήκαν στο γήπεδο με διάθεση για φουλ επίθεση, αφόρητο πρέσινγκ και γρήγορο παιχνίδι από τα άκρα. Πέτυχαν ένα γρήγορο γκολ, ωστόσο από εκεί και μετά, όπως και στο πρώτο ματς, οι Ρώσοι ήταν κατώτεροι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού από τον Ολυμπιακό.

• 11

Ο Ολυμπιακός και ο Πέδρο Μαρτίνς δεν είχαν τον παραμικρό λόγο να αλλάξουν οτιδήποτε σε επίπεδο προσώπων αν δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού. Αυτό τελικά προέκυψε τελευταία στιγμή αφού ο Γκερέρο έμεινε εκτός με ενοχλήσεις και τη θέση του στην κορυφή της επίθεσης πήρε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Κατά τα άλλα, οι υπόλοιποι 10 που ξεκίνησαν στο 4-0, ξεκίνησαν και στη ρεβάνς του «Krasnodar Arena», στο παραδοσιακό 4-2-3-1 του Πορτογάλου τεχνικού. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να διαχειριστούν το παιχνίδι στη μεσαία γραμμή με ψυχραιμία, κράτημα της μπάλας και λογικές επιθέσεις, αποφεύγοντας τα εύκολα λάθη και τους κενούς χώρους στην άμυνά του. Το έκαναν σχεδόν υποδειγματικά, ενώ και στην επίθεση τα πήγαν και πάλι εξαιρετικά, κάνοντας επί της ουσίας το γρήγορο παιχνίδι τους όποτε τους δόθηκε η ευκαιρία.

11'

Την ώρα που οι Ρώσοι έχουν ανοίξει νωρίς το σκορ και κάνουν όνειρα ανατροπής, πανηγυρίζοντας το 1-0, ο Ολυμπιακός έχει βγει ήδη στην επίθεση. Ο Ελ-Αραμπί κερδίζει τις κόντρες, κάνει το 1-1 και το ματς τελειώνει από το 11ο λεπτό!

• 2’

Γρήγορη επίθεση από αριστερά και πρώτη τελική των Ρώσων με το σουτ του Βάντερσον εκτός περιοχής να καταλήγει στα χέρια του Σα.

• 3’

Νέο σουτ του Μπεργκ εκτός περιοχής δεν ανησυχεί τον Σα, η μπάλα 2-3 μέτρα άουτ.

• 7’

Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, η μπάλα περνάει απ' όλους και καταλήγει στον Ποντένσε ο οποίος πιάνει ένα δυνατό βολέ εκτός περιοχής αλλά ο Κρίτσιουκ διώχνει σε κόρνερ.

• 10’

ΓΚΟΛ! Σε μια αντεπίθεση της Κράσνονταρ από αριστερά, η ρωσική ομάδα εκμεταλλεύεται τις κόντρες, η μπάλα από τον Βάντερσον φτάνει στο Ούτκιν και αυτός με κοντινό σουτ γράφει το 1-0.

• 11’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει άμεσα! Ο Βαλμπουενά κάνει το γύρισμα από τα δεξιά αφού βρήκε χώρο, μετά τις κόντρες ο Ελ Αραμπί γίνεται κάτοχος της μπάλας και πλασάρει για το 1-1.

• 15’

Εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάνοφ από πολύ κοντινή θέση, η μπάλα λίγο έξω με τον Σα να ελέγχει την πορεία της πάντως.

• 24’

Σέντρα του Ομάρ, ο Ελ Αραμπί κάνει το επικίνδυνο γύρισμα αλλά στο σημείο αυτό δεν υπάρχει παίκτης του Ολυμπιακού για να την εκμεταλλευθεί.

• 42’

Σουτ του Βάντερσον λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο του Σα.

• 48’

ΓΚΟΛ! Ο Ελ Αραμπί καθαρίζει το ματς με το δεύτερο γκολ. Κοντινή προβολή του «ερυθρόλευκου» φορ σε κενή εστία μετά από σέντρα σουτ του Βαλμπουενά.

• 54’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Βαλμπουενά από αριστερά, ο Μασούρας τσιμπάει την μπάλα και προσπαθεί να πλασάρει όμως ο Κρίτσιουκ βγαίνει και απομακρύνει.

• 62’

Νέα ευκαιρία των Πειραιωτών μετά από σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά και κεφαλιά του Βαλμπουενά στο δεύτερο δοκάρι που σώζει ξανά ο Ρώσος γκολκίπερ.

• 71’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιγκνατίεφ, αποκρούσει ο Σα.

• 77’

Μακρινό σουτ του Μασούρα, ψηλά άουτ η μπάλα.

• 81’

Καλό σουτ του Βιλένα εκτός περιοχής, η μπάλα λίγα μέτρα δίπλα από την εστία του Σα.

• 86’

Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά και κεφαλιά του Σουντανί άουτ.

• 1

Το δίλεπτο 10'-11' ουσιαστικά είναι καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα. Το γρήγορο γκολ της Κράσνονταρ την έκανε να... πιστέψει, όμως το ακαριαίο 1-1 του Ολυμπιακού έβαλε και πάλι τα πράγματα στη θέση τους.

• 2

Τρία λεπτά μετά τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο «Κράσνονταρ Αρένα» ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί γράφει το 1-2 από κοντά και ουσιαστικά μετατρέπει σε... βασανιστήριο για τους Ρώσους τα ήδη εναπομείναντα διαδικαστικά λεπτά.

• 3

Η συνολική ποιότητα, η συνολική ανωτερότητα σε επίπεδο αγωνιστικής ετοιμότητας, τακτικής και πλάνου, όπως και η εμπειρία που φάνηκε σε κρίσιμα σημεία των 180 λεπτών, είναι που στο τέλος της ημέρας μετουσιώθηκαν σε μια εύκολη πρόκριση για τον Ολυμπιακό.

Ο Ρουμπέν Σεμέδο αποχωρεί τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο για να γίνει αναγκαστική αλλαγή και στο βάθος οι Ρώσοι τον αποχαιρετούν όχι με τόσο κόσμιο τρόπο!

11
Γιουσέφ Ελ-Αραμπί
Αποκτήθηκε επειδή ξέρει να κάνει καλά ακριβώς αυτό. Να βάζει γκολ. Ο Μαροκινός για ένα ακόμα ματς έδειξε ότι μυρίζεται το γκολ, είναι μέσα στις φάσεις και είναι ψυχρός στην εκτέλεση. Παρότι μπήκε από… σπόντα στην ενδεκάδα από τον τραυματισμό του Γκερέρο στο ζέσταμα, έδειξε… έτοιμος από καιρό και με δύο δικά του τέρματα έστειλε τον Ολυμπιακό στους ομίλους.

33
Μάρκους Μπεργκ
Δεν τον βάζουμε σε αυτή την κατηγορία επειδή είναι ο πιο γνωστός παίκτης της Κράσνονταρ στο ελληνικό κοινό, μα επειδή κυριολεκτικά δεν ακούμπησε μπάλα. Ο Σουηδός που αποκτήθηκε από τους Ρώσους για να κάνει την διαφορά, δεν έκανε σε κανένα σημείο αισθητή την παρουσία του, έδειχνε ένα κλικ πιο αργός σε όλες τις φάσεις, με την άμυνα του Ολυμπιακού να τον εξαφανίζει σε δεύτερο σερί ματς.

28
Ματιέ Βαλμπουενά
Συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να είναι μέσα στα γκολ σε κάθε ευρωπαϊκό ματς που ο Ολυμπιακός φέτος σκοράρει. Από δική του σέντρα, ο Ελ-Αραμπί έκανε το 1-1, με τον Γάλλο μεσοεπιθετικό να κάνει ένα ακόμα εξαιρετικά ώριμο παιχνίδι, βοηθώντας τον Ολυμπιακό να παγώνει το παιχνίδι όποτε χρειάζεται και να γίνεται απειλητικός μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Νταμίρ Σκόμινα, που βοηθήθηκε κι από την εξέλιξη της αναμέτρησης. Έκοψε το καρπούζι στην μέση, ήταν κοντά σε όλες τις φάσεις και σωστός στον πειθαρχικό έλεγχο. Στην επανάληψη όταν οι απογοητευμένοι Ρώσοι άρχισαν να κλωτσάνε πολύ δεν δίστασε να τους φορτώσει με κάρτες…

BEST COMMENTS ON THE WEB

Εκτόξευση για Μπότη: Από τις ακαδημίες του ΠΑΟΚ στο Champions League!

0

Αδιανόητο: Δύο επιζήσαντες του Χίλσμπορο αυτοκτόνησαν μετά τον τελικό του Champions League!