Σε ένα πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, ο Παναθηναϊκός Β αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με την Ρόδο εκτός έδρας. Οι πράσινοι είχαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να τις κάνουν γκολ.

Το ματς

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, ωστόσο η πρώτη φάση άνηκε στους φιλοξενούμενους. Στο 4ο λεπτό του αγώνα η μπάλα στρώθηκε στον Μαραθωνίτη, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά της Ρόδου να απειλήσει. Ο Σταματελόπουλος έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Ξενόπουλος μπλόκαρε. Η επόμενη καλή στιγμή άνηκε στους πράσινους και ήρθε στο 36ο λεπτό, όταν ο Θεοχάρης έκανε την κάθετη, αλλά ο Θεοδωράκης πρόλαβε σωτήρια, πριν ο Τσιριγώτης σκοράρει. Τρία λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός έχασε νέα ευκαιρία, με τον Ηλιάδη να μην καταφέρνει να κερδίσει τον Θεοδωράκη από ευνοϊκή θέση. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Στο 49΄ ο Τσάβες έφυγε στην αντεπίθεση, όμως το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε λίγο έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Ξενόπουλο. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια τρομερή διπλή ευκαιρία. Μετά από αδράνεια στην άμυνα της Ρόδου, ο Μαραθωνίτης έφυγε μόνος του απέναντι από τον Θεοδωράκη, ο οποίος το νίκησε με τα πόδια και παραχώρησε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αθανασακόπουλος, που σημάδεψε το κεφάλι του Σιδερά, όμως ο τελευταίος είδε την μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 58΄ το τριφύλλι απείλησε και πάλι. Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ,ο Σαρδέλης έκανε το σουτ, αλλά ο Καψάλης έσωσε την Ρόδο. Η επόμενη ευκαιρία για τους πράσινους ήρθε στο 80ο λεπτό. Ο Σαρδέλης γύρισε για τον Κρυπαράκο, με τον τελευταίο να κάνει αδύναμο σουτ από το ύψος του πέναλτι, δίνοντας την ευκαιρία στον Θεοδωράκη να αποκρούσει και πάλι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου. Παράλληλο γύρισμα του Κούτσια, ο Κρυπαράκος από κοντά στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η Ρόδος έμεινε με δέκα παίκτες στο 90’, με τον Σουλάι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Τσιριγώτη, στο όριο της περιοχής. Ο Αθανασακόπουλος το εκτέλεσε απευθείας, δύο λεπτά μετά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ρόδος: Θεοδωράκης, Μαρτσάκης, Σάντο, Καψάλης, Μαρκόφσκι (26’ Καραγεώργης), Μάρκοβιτς (58’ Σουλάι), Μίγγος (58’ Χύσι), Σταματελόπουλος, Τσάβεζ, Αδαμάκης (71’ Βουργουτζής), Παπάζογλου.

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης, Σιδεράς, Αντωνίου, Κούτσιας, Θεοχάρης, Ηλιάδης (76’ Καρβούνης), Μαραθωνίτης (76’ Κρυπαράκος), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Τσιριγώτης.

Ρόδος - Παναθηναϊκός Β 0-0