Μέσι, Νεϊμάρ, Μπαπέ, Ντι Μαρία. Ο Μαουρίσιο Ποκετίνο τους έβαλε… όλους για τον εκτός έδρας αγώνα με την Ρεν, όμως όλοι αυτοί οι παικταράδες δεν κατάφεραν να κάνουν ούτε ένα σουτ στον στόχο και η ομάδα τους ηττήθηκε «καθαρά». Επειτα από 8 νίκες σε ισάριθμα ματς στην Ligue1, η PSG γνώρισε την ήττα στο πρωτάθλημα και αν βαθμολογικά δεν την απασχολεί, ο τρόπος με τον οποίο ήρθε η ήττα ίσως προκαλέσει προβληματισμό.

Νεϊμάρ και Μπαπέ είχαν φάσεις στο πρώτο μέρος και ο Μέσι εξαιρετικό φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι, όμως εκείνη που σκόραρε ήταν η Ρεν. Στην τελευταία φάση του 45λεπτου ο Σουλεμανά έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Λαμπόρντ με πλασέ στην κίνηση βρήκε τη γωνία για το 1-0. Στην επανάληψη θα περίμενε κανείς η Παρί να μπει δυνατά, όμως αυτό το έκανε η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό, η οποία με τον Λαμπόρντ αυτή τη φορά δημιουργό, έκανε δύο τα τέρματά της μόλις στο 46’ με τον Ταΐτ (2-0).

Μέχρι το φινάλε οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα, είδαν γκολ του Μπαπέ να ακυρώνεται μέσω VAR για οφσάιντ, όπως και δικό τους πέναλτι να ακυρώνεται με τον ίδιο τρόπο. Ετσι, το 2-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με την Παρί να «κινδυνεύει» να δει την Λανς να την πλησιάζει και την Ρεν να ανεβαίνει - με ματς περισσότερο - στην 4άδα.

Ρεν - Παρί Σεν Ζερμέν 2-0