• Αλέξανδρος Τσακαλίδης
  • 72' Καραμάνος
  • 12' Σισέ
  • 32' Μπουχαλάκης

Για ένα ακόμη ματς, ο Ολυμπιακός πέταξε ένα ολόκληρο ημίχρονο στα σκουπίδια -αυτή τη φορά το δεύτερο- και έφτασε μια... εξ επαφής προβολή μακριά από τη δεύτερη συνεχόμενη γκέλα του στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, κάτι που θα συνέβαινε για πρώτη φορά μετά το 1993! Ο Λουκάς Βύντρα δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Βατσλίκ στο 79' όμως και τελικά οι πρωταθλητές κράτησαν το υπέρ τους 1-2 επί της σοβαρής και αξιόμαχης Λαμίας στο «Αθανάσιος Διάκος» για τη 2η αγωνιστική. Σισέ και Μπουχαλάκης τα δύο «ερυθρόλευκα» γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ο Καραμάνος μείωσε στο δεύτερο, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι λίγο νωρίτερα. Κάπως έτσι, μετά από ακόμη μια συνολικά προβληματική εμφάνιση, χωρίς πολλές ευκαιρίες, χωρίς την γνωστή κυριαρχία του και με αρκετά κενά στην άμυνά του, ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή Super League, παραμένοντας αήττητος για 9ο ματς στη σεζόν. Πολύ καλή συνολικά εμφάνιση και από τους γηπεδούχους του Μιχάλη Γρηγορίου οι οποίοι κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν πάρει τουλάχιστον τον ένα βαθμό.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να προσαρμοστούν η μία στην τακτική του άλλου, χωρίς κάτι αξιοσημείωτο. Οι πρώτες δύο φάσεις στο παιχνίδι όμως ήταν καθοριστικές για την εξέλιξή του. Με τη συμπλήρωση των 10' ο Βατσλίκ έσωσε την ευκαιρία του Τιρόνε και δύο λεπτά αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με την ωραία κεφαλιά του Σισέ έπειτα από φάουλ του Βαλμπουενά. Από το σημείο αυτό και έπειτα, οι Πειραιώτες άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και να ελέγχουν το ματς -λογικό ως ένα σημείο με το αποτέλεσμα πλέον υπέρ τους. Ακόμη και μετά το γκολ πάντως, το τέμπο παρέμεινε χαμηλά, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να διαχειριστεί το 0-1 και ταυτόχρονα τις αρκετές δυνατές μονομαχίες και τα πολλά φάουλ να μην βοηθούν στο να γίνει γρηγορότερο το παιχνίδι.

Έστω κι έτσι, η ομάδα του Μαρτίνς συνέχισε να κυκλοφορεί -ως συνήθως- με υπομονή τη μπάλα και να... κουμαντάρει όσα συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, γρήγορα ευτύχησε να βρει και το δεύτερο γκολ του, την ώρα που ελάχιστα προβληματίστηκε στην άμυνα από την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου. Το ματς για τους πρωταθλητές ουσιαστικά καθάρισε στο 32' όταν ο Αγκιμπού δημιούργησε και ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε για το 0-2. Σε αντίθεση με τα τελευταία παιχνίδια του, σε αυτό το πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν ουσιαστικός και αποτελεσματικός στην επίθεση. Βρήκε δύο γκολ σε ισάριθμες ευκαιρίες και έδειξε για ακόμη μια φορά τις... ευεργετικές ιδιότητες που έχει στα ματς της Περιφέρειας ένα γρήγορο γκολ.

Διαφορετικό ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Λαμία να βγαίνει πιο επιθετική από τα αποδυτήρια και να προσπαθεί να «ξαναμπεί» στο ματς. Στις περισσότερες προσπάθειές της, η «ερυθρόλευκη» άμυνα είχε τη σωστή απάντηση, όμως φαινόταν ότι η ομάδα του Μαρτίνς είχε δώσει -αδικαιολόγητα- πολύ χώρο και χρόνο στον αντίπαλο. Στη φάση του 58' ο Καραμάνος «προειδοποίησε» με κεφαλιά στο δοκάρι, με τον Μαρτίνς να βγάζει στη συνέχεια τον Βαλμπουενά και να βάζει τον Κούντε ώστε να προσθέσει παίκτη στα χαφ.

Στο διάστημα αυτό και ενώ η Λαμία πλέον έπαιζε φουλ επίθεση με 4-4-2 από τον Γρηγορίου, ο Ολυμπιακός βρήκε 1-2 καλές φάσεις στον κενό χώρο τις οποίες όμως δεν αξιοποίησε. Στο 72' πια, σε μια έξοχη ομαδική προσπάθειά της, με Τζανδάρη, Ελευθεριάδη και ασίστ-τακουνάκι του Ρόμανιτς, ο Καραμάνος με ψύχραιμο πλασέ στην κίνηση μείωσε σε 1-2 και έδωσε νέα πνοή στο ματς. Οι γηπεδούχοι πλέον έβλεπαν τον Ολυμπιακό να μην αντιδρά σωστά στην πίεσή τους και το πίστευαν όλο και περισσότερο. Στο 79' ο Βύντρα έχασε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση μάλιστα και ενώ οι Πειραιώτες έδειχναν νωχελικοί και με πολλά κενά ανάμεσα στις γραμμές τους που έδιναν στη Λαμία την ευκαιρία να βρίσκει καλές πάσες προς την περιοχή του Βατσλίκ. Ο Μαρτίνς φρέσκαρε την ενδεκάδα του για να δώσει ανάσες και να διαχειριστεί το αποτέλεσμα και τίποτα άλλο δεν άλλαξε ως το τέλος, με τους πρωταθλητές να παίρνουν το πρώτο τους «τρίποντο».

• 29

32'

Ο Αντρέας Μπουχαλάκης έχει μόλις ολοκληρώσει εύστοχα τη φάση που δημιούργησε ο Αγκιμπού και ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 0-2. Όπως αποδείχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αυτή ήταν και η καθοριστική φάση του αγώνα για να πάρει ο Ολυμπιακός το «τρίποντο».

• 10’

Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία! Σέντρα του Ρόμανιτς από τα αριστερά που δεν καθαρίζει η άμυνα του Ολυμπιακού, ο Τιρόνε πιάνει την κεφαλιά και ο Βατσλίκ σώζει διώχνοντας σε κόρνερ.

• 12’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από τα δεξιά, ο Σισέ νικά τον Αντέτζο στον «αέρα» και με έξοχη κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Σαράνοφ για το 0-1.

• 32’

ΓΚΟΛ! Ανεβάζει τον δείκτη του σκορ ο Ολυμπιακός. Ωραία ενέργεια του Αγκιμπού από αριστερά, τροφοδοτεί τον Μπουχαλάκη, ο οποίος από το ύψος της περιοχής κοντρολάρει με το δεξί και εκτελεί με το αριστερό για το 0-2. Η μπάλα βρήκε λίγο και στο σώμα του Μαζουλουξή.

• 45’

Κίνηση του Ρόμανιτς και σουτ, ο Βατσλίκ μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

• 46’

Ωραία επίθεση του Ολυμπιακού από αριστερά, ο Ονιεκούρου συνδυάζεται με τον Βαλμπουενά και ο Γάλλος πλασάρει άουτ, εκτός περιοχής.

• 51’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στην κόντρα. Παρότι οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν τρεις εναντίον ενός, ο Τικίνιο καθυστέρησε και τελικά έκανε και κακή σέντρα προς τον Ονιεκούρου, πάνω στον Σαράνοφ.

• 57’

Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό που καταλήγει με άστοχο σουτ του Βαλμπουενά, ψηλά άουτ.

• 58’

Δοκάρι για τη Λαμία! Σέντρα του Τιρόνε από αριστερά και κεφαλιά του Καραμάνου στο δεξί κάθετο του Βατσλίκ.

• 59’

Διαγώνιο σουτ του Βύντρα από τα δεξιά, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο του Βατσλίκ.

• 72’

ΓΚΟΛ! Μειώνει σε 1-2 η Λαμία. Παράλληλη πάσα του Ελευθεριάδη από δεξιά, τακουνάκι του Ρόμανιτς και τελείωμα του Καραμάνου.

• 74’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Κούντε εκτελεί φάουλ, ο Μπουχαλάκης σουτάρει και η μπάλα περνάει εκτός μετά από κόντρα.

• 79’

Κλασική ευκαιρία για τη Λαμία! Φάουλ του Ελευθεριάδη από αριστερά, η μπάλα περνάει απ' όλους, με τον Βύντρα να μην μπορεί εξ επαφής και υπό την πίεση του Μπουχαλάκη, να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

• 92’

Κόντρα του Ολυμπιακού και σουτ του Λόπες άουτ.

66
Πάπε Σισέ
Στο διάστημα που ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και γενικά αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση, ο Σενεγαλέζος στόπερ ήταν ο καλύτερος παίκτης του. Καθάρισε φάσεις στην άμυνα, απέφυγε τα λάθη και φυσικά πέτυχε το γκολ που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του.

29
Τικίνιο Σοάρες
Κακή εμφάνιση από τον Βραζιλιάνο επιθετικό που δείχνει να μην έχει βρει ακόμη τα πατήματά του. Ταλαιπώρησε σε αρκετές περιπτώσεις της μπάλα, καθυστέρησε να αποφασίσει τι ήθελε να κάνει σε κρίσιμες φάσεις και γενικά περιορίστηκε πλήρως από την άμυνα της Λαμίας.

1
Τόμας Βατσλίκ
Ο Τσέχος γκολκίπερ δεν χρειάστηκε να επέμβει πολλές φορές, όμως τις φορές που το έκανε ήταν καθοριστικός, είτε σε τελικές προσπάθειες, είτε σε γεμίσματα της Λαμίας στην περιοχή του. Ούτε στο γκολ, ούτε στο δοκάρι της Λαμίας θα μπορούσε να είχε κάνει κάτι περισσότερο.

Κανένα πρόβλημα για τον Διαμαντόπουλο και το τιμ του σε αυτό το ματς. Πάντα κοντά στη δράση ο ρέφερι, κράτησε τον έλεγχο του αγώνα ενώ βοηθήθηκε και από το ότι δεν υπήρξαν δύσκολες φάσεις.

Λαμία-Άρης: Κόκκινη στον Ελευθεριάδη για σκληρό μαρκάρισμα στον Σούντγκρεν (vid)