• 41 Δημήτρης Κουρμπέλης
  • 42 Δημήτρης Κουρμπέλης
  • 42 Γασίν Αγιούμπ
  • 42 Ντάνιελ Μαντσίνι

Την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ κατέκτησε με χαρακτηριστική άνεση απόψε ο Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Αρη (2-0) και αύξησε τη διαφορά του από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, που βρίσκεται στην πέμπτη θέση, στους δώδεκα βαθμούς.

Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν κουραστικό στο μάτι, με ελάχιστες υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες και χαμηλή ένταση, με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται σαφώς επηρεασμένες από τις απουσίες (ο Αρης ειδικά κατέβηκε με μόλις 14 παίκτες στην αποστολή του) αλλά και την αφόρητη ζέστη.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεν περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή του (58%-42%) αλλά οι τελικές ήταν μοιρασμένες (από τέσσερις για κάθε ομάδα) με τον Αρη να είναι ανταγωνιστικός στο συγκεκριμένο διάστημα με την τριπλέτα Μπρούνο Γκάμα, Σάσα και Ματίγια.

Οι πράσινοι ωστόσο κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μισό του ματς έχοντας το προβάδισμα χάρη σε ένα προσωπικό γκολ του αρχηγού τους Δημήτρη Κουρμπέλη στο 41’ (1-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον Μακέντα, ανέβασε αισθητά στροφές και είχε πολύ καλύτερη εικόνα στο παιχνίδι.

Ο Καμπετσής έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 50’ από το ύψος της μικρής περιοχής και στο 58’ ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ του ακυρώθηκε (όπως και στην Κρήτη με τον ΟΦΗ) για επιθετικό φάουλ του Μακέντα στο ξεκίνημα της φάσης σε μία υπερβολική απόφαση του διαιτητή Ευαγγέλου.

Το δεύτερο γκολ του τριφυλλιού ήρθε τελικά από μία στατική φάση, μετά από ωραία κεφαλιά του Κολλοβέτσιου από τη μικρή περιοχή στο 88’ μετά από κόρνερ του Μπουζούκη (2-0).

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να απειληθεί επέστρεψε στις νίκες στο ΟΑΚΑ μετά τη λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και έκανε σεφτέ στα πλέι οφ.

• 9

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού επέλεξε το 4-3-3 ως σχηματισμό της ομάδας του, με τους Αγιούμπ και Μπουζούκη μπροστά από τον Κουρμπέλη στον άξονα, τον Μακέντα στα άκρα και τον Καμπετση στην κορυφή της επίθεσης. Εδωσε την ευκαιρία στον 20χρονο τερματοφύλακα Χριστογεώργο να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του στην πρώτη κατηγορία της χώρας. Ντεμπούτο για φέτος έκανε και ο Αθανασακόπουλος που μπήκε στο ματς ως αλλαγή.

• 24

Ενδεκάδα ανάγκης για τον Μίχαελ Ενινγκ που ούτως ή άλλως είχε περιορισμένες επιλογές. Εξάλλου, η αποστολή του Αρη αποτελούνταν από 14 συνολικά ποδοσφαιριστές. Ο Γερμανός προτίμησε σχηματισμό 4-2-3-1, δίνοντας φανέλα βασικού για πρώτη φορά στους νεαρούς Μπαγκαλιάνη και Μπακούτση, αλλά και στον Ντουάρτε που έπαιξε ξανά μετά από οκτώ μήνες απραξίας. Απόντος άλλου επιθετικού, στη θέση αυτή χρησιμοποιήθηκε ο Μαντσίνι.

58'

Ο συνδυασμός του Μακέντα με τον Χατζηθεοδωρίδη από αριστερά είναι για σεμινάριο και τελικός αποδέκτης της μπάλας Καμπετσής την έστειλε στα δίχτυα, πλην όμως ο διαιτητής Ευαγγέλου ακύρωσε το τέρμα για τραβηγμένο επιθετικό φάουλ του Μακέντα στο ξεκίνημα της φάσης.

• 15’

Ο Χατζηγιοβάνης βλέπει τη διαγώνια κίνηση του Μπουζούκη προς την περιοχή και του δίνει τη μπάλα, αυτός σπρώχνεται ελαφρώς από τον Ρόουζ και πέφτει στο έδαφος με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το ματς.

• 28’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα από πλάγια αριστερά, η μπάλα περνάει λίγα εκατοστά δίπλα απ' το αριστερό παράθυρο του Χριστογεώργου.

• 36’

Ωραίος συνδυασμός των παικτών του Αρη από αριστερά, με τον Ματίγια αποδέκτη της μπάλας, το πλασέ του οποίου πέρασε άουτ.

• 41’

ΓΚΟΛ! Ο Κουρμπέλης κλέβει τη μπάλα από τον Ματίγια έξω από την περιοχή και σουτάρει με δύναμη στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Εμαν (1-0).

• 45+5’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, ο Χριστογεώργος αποκρούει στην αριστερή του γωνία σε κόρνερ.

• 50’

Ωραία ατομική ενέργεια του Μακέντα από αριστερά και γύρισμα προς τον Καμπετσή που πλασάρει από τη μικρή περιοχή αλλά η μπάλα σταματάει στο κάθετο δοκάρι.

• 58’

Εξοχος συνδυασμός του Μακέντα με τον Χατζηθεοδωρίδη από αριστερά και πάσα στον Καμπετσή που πλασάρει στα δίχτυα. Το γκολ όμως ακυρώνεται μέσω VAR για επιθετικό φάουλ του Μακέντα.

• 88’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη,, ο Κολοβέτσιος από τη μικρή περιοχή με ωραία κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 2-0.

• 1

Η διαμάχη του Κουρμπέλη με τον Ματίγια ξύπνησε τον εγωισμό του αρχηγού του Παναθηναϊκού που το πήρε προσωπικά και πέτυχε το καθοριστικό πρώτο γκολ του ματς.

• 2

Η μεταμόρφωση του Μακέντα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ιταλό να κάνει ένα εξαιρετικό 30λεπτο και να συμβάλει καθοριστικά στο να γίνει ο Παναθηναϊκός κυρίαρχος στο συγκεκριμένο διάστημα.

• 3

Οι πολλές απουσίες του Αρη που δεν του επέτρεψαν να μπορέσει να κάνει αλλαγές στη διάρκεια του ματς για να φρεσκάρει την ομάδα του, με συνέπεια η απόδοσή του να πέσει αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο.

Σοκαριστική ήταν η στιγμή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Ντουάρτε πάτησε άσχημα το πόδι του στο χορτάρι και έδειξε να έχει πάθει ζημιά στο γόνατο στην προσπάθεια να προστατέψει τη μπάλα.

21
Δημήτρης Κουρμπέλης
Στο κακό πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού, ο αρχηγός ήταν αυτός που έδωσε τη λύση και έβαλε το τριφύλλι μπροστά στο σκορ με μία προσωπική ενέργεια, κλέψιμο της μπάλας από τον Ματίγια και δυνατό σουτ στα δίχτυα του Εμαν.

26
Χαβιέ Ματίγια
Ο έμπειρος κεντρικός μέσος του Αρη ξεκίνησε καλά το ματς, αλλά όσο περνούσε η ώρα αποκτούσε νεύρα και ειδικά μετά την αψιμαχία του με τον Κουρμπέλη έχασε το μυαλό του και τέθηκε εκτός αγώνα.

9
Φεντερίκο Μακέντα
Στο πρώτο ημίχρονο έψαχνε τα πατήματά του ως δεξί «φτερό» αλλά στο δεύτερο ήταν ο κινητήριος μοχλός του Παναθηναϊκού και από τα πόδια του προέκυψαν οι περισσότερες υποσχόμενες ευκαιρίες των πράσινων στο ματς.

Ο διαιτητής Ευαγγέλου από την Αθήνα έκανε λάθος που ακύρωσε το γκολ του Καμπετσή στο 58' παρά το γεγονός ότι είδε τη φάση στο VAR καθώς δεν φάνηκε ο Μακέντα να σπρώχνει τον παίκτη του Αρη προκειμένου να δικαιολογείται η απόφαση για επιθετικό φάουλ.

Παναθηναϊκός - Αρης 2-0