• 25' Φοσέ
  • 38' Κοβάτσεβιτς
  • 56' Μπαξεβανίδης
  • 75' Τζουρίτσκοβιτς

Ο Άρης κέρδισε για τέταρτη φορά μέσα στη χρονιά την Ξάνθη με 1-0 και πλέον βρίσκεται στην πέμπτη θέση της Super League 1, δύο βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό.

Οι «κιτρινόμαυροι» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα, επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, ενώ η Ξάνθη παραμένει ισόβαθμη με τους ΟΦΗ και Ατρόμητο στην έκτη θέση με 26 βαθμούς.

Ο Άρης είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα 45 λεπτά, με τους ποδοσφαιριστές του Μίχαελ Ένινγκ να προσπαθούν από την αρχή του παιχνιδιού να επιβάλουν τον ρυθμό τους κόντρα στην Ξάνθη.

Η ακριτική ομάδα αρκέστηκε σε έναν πιο παθητικό ρόλο, με το σύνολο του Γιώργου Παράσχου να κλείνει τους χώρους, γεγονός που οδήγησε τους «κιτρινόμαυρους» σε αρκετές ατομικές ενέργειες ή σε μακρινά σουτ με στόχο να αιφνιδιάσουν τον Κάρλος Αμπάντ.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης, ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία από τις δύο ομάδες, με την Ξάνθη ωστόσο να «αγγίζει» το γκολ στο 36ο λεπτό, μετά από ένα χαμένο κοντρόλ του Κουέστα που πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο οι ρόλοι παρέμειναν ίδιοι. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να ψάχνουν για κάποιο τέρμα με την Ξάνθη να έχει έναν πιο αμυντικό προσανατολισμό.

Τον... γόρδιο δεσμό για τον Άρη έλυσε η συνεργασία του Φετφατζίδη με τον Σάσα, με τον Βραζιλιάνο να πατάει περιοχή και να ανατρέπεται από την αρχηγό της Ξάνθης Δήμο Μπαξεβανίδη. Με τον Μπρούνο Γκάμα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί για το 1-0 στο 58ο λεπτό.

Η Ξάνθη προσπάθησε να αντιδράσει μετά την επίτευξη του τέρματος του Μπρούνο Γκάμα, παίζοντας πιο επιθετικά. Παρόλα αυτά οι «κιτρινόμαυροι» άντεξαν μέχρι το τελευταίο λεπτό και πήραν τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς που τους καθιστούν μόνους πέμπτους στη βαθμολογία της Super League 1.

• 10

Ο Μίχαελ Ένινγκ παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-1-1 με τον Λάρσον στην κορυφή αντί του Ιντέγε, προσπαθώντας κυρίως να επιτεθεί από τα πλάγια με Φετφατζίδη και Κόρχουτ, ενώ ο Γκάμα προσπάθησε να δημιουργήσει «ρήγματα» από τον άξονα. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης συνέχισε με τους ίδιους παίκτες, με τον Φετφατζίδη να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες στο παιχνίδι. Σε μια από αυτές, έβγαλε την κάθετη πάσα στον Σάσα που κέρδισε το πέναλτι και μετέτρεψε σε γκολ ο Γκάμα.

• 11

Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε την Ξάνθη με σύστημα 4-4-1-1 έχοντας κυρίως παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ήθελε να προσέξει την άμυνά του και να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Η Ξάνθη βγήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Κουέστα, με το σουτ του Μπαξεβανίδη στο 88ο λεπτό να μην της επιτρέπει να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα.

36'

Ο Άρης είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ωστόσο ένας κακός υπολογισμός του Χουλιάν Κουέστα μετά από το γύρισμα του Φραν Βέλεθ λίγο έλειψε να βάλει πίσω στο σκορ τους «κιτρινόμαυρους». Ο Ισπανός πορτιέρε έχασε αρχικά το κοντρόλ με την μπάλα να κατευθύνεται προς την εστία και τον άσο του Άρη να την προλαβαίνει τελευταία στιγμή.

• 14’

Σέντρα του Μπρούνο Γκάμα μετά από ωραίες διαδοχικές τρίπλες στον Μπαξεβανίδη, ο Ρόουζ έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον πορτιέρε της Ξάνθης, Κάρλος Αμπάντ, να μπλοκάρει την μπάλα.

• 35’

Ο Μαντσίνι έκανε ένα αδύναμο σουτ εκτός περιοχής, με τον Αμπάντ να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

• 36’

Γύρισμα του Βέλεθ προς τον Κουέστα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά με τον Ισπανό πορτιέρε να χάνει την μπάλα, ωστόσο την πρόλαβε πριν αυτή περάσει την γραμμή.

• 39’

Εκτέλεση φάουλ του Γκάμα, ο Δεληζήσης πήρε την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε εύκολα την μπάλα ο Αμπάντ

• 41’

Ο Κάστρο έκανε ένα γυριστό εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα

• 45’

Ο Γκάμα εξασφαλίζει λίγο χώρο εκτός περιοχής και κάνει το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει ελάχιστα στο σώμα του Λισγάρα, περνώντας δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αμπάντ και να καταλήγει κόρνερ.

• 46’

Ο Μπρούνο Γκάμα με ωραία ατομική προσπάθεια, σύγκλινε από αριστερά προς το άξονα της μεγάλης περιοχής, το σουτ που επιχείρησε όμως εκτός ισορροπίας, κατέληξε άουτ.

• 57’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Φετφατζίδης περνάει ωραία κάθετη πάσα στον Σάσα, με τον Μπαξεβανίδη να ανατρέπει τον Βραζιλιάνο μέσο του Άρη και ο διαιτητής Φωτιάδης να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μπρούνο Γκάμα, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας του Αμπάντ, κάνοντας το 1-0 για τον Άρη.

• 68’

Πανέμορφη συνεργασία ανάμεσα σε Κόρχουτ, Ντιγκινί και Φετφατζίδη, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό του Άρη, να χάνει μεγάλη ευκαιρία με γυριστό σουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αμπάντ.

• 87’

Δοκάρι για τον Αρη! Ο Γκάμα εκτέλεσε ένα φάουλ εκτός περιοχής, ο Ντιγκινί πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αμπάντ.

• 88’

Σουτ του Μπαξεβανίδη από μακρινή απόσταση, με τον Κουέστα να πέφτει στην δεξιά του γωνία, κάνοντας μια δύσκολη αλλά εντυπωσιακή απόκρουση.

• 1

Στο 36ο λεπτό ο Κουέστα έχασε τον έλεγχο της μπάλας μετά από γύρισμα του Βέλεθ, ωστόσο αντέδρασε γρήγορα προλαβαίνοντας την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή και καταλήξει στα δίχτυα της ομάδας του.

• 2

Η εξαιρετική συνεργασία του Φετφατζίδη με τον Λούκας Σάσα, άνοιξε την άμυνα της Ξάνθης και έφερε τον πέναλτι για τους «κιτρινόμαυρους» μετά από το μαρκάρισμα του Μπαξεβανίδη.

• 3

Στο 88ο λεπτό ο Δήμος Μπαξεβανίδης άγγιξε την ισοφάριση, κάνοντας ένα δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση αλλά η αντίδραση του Χουλιάν Κουέστα ήταν σωστή και κράτησε απαραβίαστη την εστία της ομάδας του.

Οι δύο ομάδες εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και κατά την παρουσίαση τους, κρατούσαν ένα πανό που έλεγε «Όχι στον ρατσισμό». Η μάστιγα του ρατσισμού έχει - δυστυχώς - εισέλθει και στον χώρο του ποδοσφαίρου, με τον παίκτη των «κιτρινόμαυρων», Αμπού Μπα, να το βιώνει πριν από λίγο καιρό στην αναμέτρηση του Άρη με την ΑΕΛ.

16
Μπρούνο Γκάμα
Ο Πορτογάλος άσος είχε καταλυτικό ρόλο στην επικράτηση του Άρη καθώς ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, σκοράροντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ωστόσο προσέφερε καθ'όλη την διάρκεια του παιχνιδιού στην ομάδα του αναλαμβάνοντας τις περισσότερες επιθετικές ενέργειες της ομάδας τους είτε ως δημιουργός είτε ως εκτελεστής.

5
Δήμος Μπαξεβανίδης
Ο αρχηγός της Ξάνθης είχε από την αρχή δύσκολο ρόλο καθώς έπρεπε να μαρκάρει έναν από τους ποιοτικότερους ποδοσφαιριστές του Άρη τον Μπρούνο Γκάμα. Μάλιστα στο 57ο λεπτό ανέτρεψε τον Λούκας Σάσα στέλνοντας τον Άρη στην... άσπρη βούλα.

88
Λούκας Σάσα
Ο άσος του Άρη πραγματοποίησε μια ακόμα γεμάτη εμφάνιση, κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή βοηθώντας ανασταλτικά και επιθετικά την ομάδα του. Η συνεργασία του με τον Γιάννη Φετφατζίδη και η διείσδυση στο 57ο έδωσε το πέναλτι στον Άρη, χάρη στο οποίο προηγήθηκε η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης κ.Φωτιάδης είχε ένα ήσυχο παιχνίδι, ωστόσο επέλεξε να τιμωρήσει το «σκληρό» παιχνίδι μοιράζοντας αρκετές κάρτες. Στο 57ο λεπτό έστειλε τον Άρη στο σημείο του πέναλτι καταλογίζοντας παράβαση στο μαρκάρισμα του Μπαξεβανίδη στον Σάσα, με την απόφαση του να επιβεβαιώνεται και μέσω VAR.

Κούτρης: «Προσπάθησα αλλά ο Τσιμίκας είναι... τρένο»!