• 63΄ Ομάρ
  • 67΄ Σεμέδο
Κοκκινες καρτες
  • 94; Σεμέδο

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε απέναντι σε έναν εξαιρετικό φέτος ΟΦΗ, ωστόσο έστω κι έτσι κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε από το ματς του «Γεντί Κουλέ». Με γκολ του Καμαρά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα από την Κρήτη (0-1) και παρέμειναν στην κορυφή της Super League, διατηρώντας παράλληλα και το αήττητο σερί τους στο πρωτάθλημα για 30ο σερί παιχνίδι από πέρσι και 15ο εκτός έδρας.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, δεν είχε καλό ρυθμό, με πολλά φάουλ και μοιρασμένη κατοχή για τις δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος του. Ολυμπιακός και ΟΦΗ αλληλοεξουδετερώθηκαν για πολλή ώρα στη μεσαία γραμμή, αφού αμφότεροι γνώριζαν ότι ο αντίπαλος έχει την ικανότητα να κυκλοφορήσει γρήγορα τη μπάλα και να βρει επιθετικό ρυθμό από αυτή. Ως συνέπεια δεν υπήρξε καν τελική για 13 λεπτά στο παιχνίδι. Μετά το δεκάλεπτο άρχισε να πιέζει περισσότερο ο Ολυμπιακός με τον Μαρτίνς να ζητάει από την ομάδα του να μείνει πιο «ψηλά» στο γήπεδο. Ο ΟΦΗ την ίδια ώρα ήταν όμως αποτελεσματικός στην άμυνα και τη μεσαία γραμμή, έκλεισε σωστά τους χώρους και τις κάθετες πάσες των «ερυθρόλευκων» χαφ, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μαρτίνς να μην βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και να αναλώνεται σε αρκετές σέντρες και γεμίσματα.

Αυτές δεν είχαν αποτέλεσμα, ενώ αναποτελεσματικοί ήταν αντίθετα και οι Κρητικοί από τη μέση και μπροστά, με την άμυνα των Πειραιωτών να ανταποκρίνεται όποτε χρειάστηκε. Το σκορ τελικά άνοιξε για τον Ολυμπιακό σε μια ανύποπτη φάση, όπως συμβαίνει συνήθως στη μπάλα, μετά από ένα ατομικό λάθος. Ο Γιαννούλης ήταν απρόσεκτος σε καθοριστικό σημείο, ο Ελ Αραμπί έκλεψε τη μπάλα, είδε τον Καμαρά και του πέρασε τη μπάλα, με τον νεαρό χαφ να ανοίγει το σκορ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι. «Κλειστό» παιχνίδι στο «Γεντί Κουλέ» γενικά σε αυτά τα 45λεπτά με ελάχιστες φάσεις και τον Ολυμπιακό να βρίσκει την ουσία στο φινάλε του πρώτου μέρους και πάλι με έναν καθοριστικό Ελ Αραμπί.

Ίδια εικόνα και στο β' μέρος με τον Ολυμπιακό να ελέγχει καλύτερα το ματς μετά το 0-1. Λίγες φάσεις και σε αυτό, με τους «ερυθρόλευκους» να δίνουν και λίγο περισσότερο χώρο στον αντίπαλο ώστε να χτυπήσουν στην κόντρα, ενώ αμυντικά και πάλι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα, με τον Ουσεϊνού Μπα να είναι κορυφαίος σε απόδοση στο ανασταλτικό κομμάτι. Η ομάδα του Μαρτίνς είχε και λίγες ακόμη καλές στιγμές για να καθαρίσει οριστικά το ματς με ένα δεύτερο γκολ, το οποίο δεν ήρθε, ωστόσο έστω κι έτσι η ομάδα του Μαρτίνς έκανε τη δουλειά της, διατήρησε το αήττητο με αυτό το 0-1  και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

• 21

Ο Στάικος διάβασε καλά το τελευταίο ματς του Ολυμπιακού με τον Άρη και γενικότερα το παιχνίδι του Ολυμπιακού, επιλέγοντας και αυτός 4-3-3 ώστε να ματσάρει την ενδεκάδα του αντιπάλου. Έκλεισε σωστά τους χώρους προς την περιοχή του, περιορίζοντας με σωστή πίεση και αλληλοκαλύψεις την κυκλοφορία μπάλας των «ερυθρόλευκων», ενώ επέλεξε να κόψει τις κάθετες μπαλιές προς την περιοχή του Σωτηρίου με αρκετούς παίκτες μπροστά από την περιοχή του, επιτρέποντας μοιραία περισσότερες σέντρες. Αν δεν ήταν ένα ατομικό λάθος, θα είχε πάρει πιθανότατα τον βαθμό της ισοπαλίας. Το 4-2-3-1 στο δεύτερο ημίχρονο δεν απέδωσε καρπούς από τη μέση και μπροστά πάντως.

• 19

Ο Μαρτίνς επέλεξε και πάλι το 4-3-3 που χρησιμοποίησε κόντρα στον Άρη, με την ίδια ακριβώς ενδεκάδα. Η ομάδα του δεν είχε την ίδια απόδοση, όμως για αυτό οφειλόταν και το καλό αμυντικό παιχνίδι των Κρητικών. Όταν ο Πορτογάλος είδε ότι η ομάδα του δεν λειτουργούσε σωστά σε αυτό το 4-3-3, προώθησε τον Καμαρά πιο μπροστά, μετατρέποντας το σχήμα σε 4-2-3-1 και αυτό ήταν ένα καθοριστικό σημείο αφού κέρδισε μέτρα, ενώ ο νεαρός χαφ ήταν αυτός που πέτυχε και το γκολ της νίκης από θέση «δεκαριού».

21’

Σε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις ήταν φανερό ότι όποιος πετύχαινε πρώτος το γκολ θα έφτανε στο τέλος και στην νίκη. Ο ΟΦΗ έχασε την τεράστια ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν ο Στάικος ανενόχλητος από το ύψος της περιοχής σημάδεψε άστοχα στην καλύτερη ευκαιρία που είχαν οι Κρητικοί σε όλη την αναμέτρηση.

• 13’

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τον Τσιμίκα να βγάζει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και τον Γκιγέρμε να στέλνει τη μπάλα ένα μέτρο άουτ με δυνατή κεφαλιά.

• 21’

Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, ο Κοροβέσης έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε απ' όλους και έφτασε δεξιά στον Στάικο ο οποίος σούταρε δυνατά αλλά άστοχα, 1-2 μέτρα άουτ.

• 45+1’

ΓΚΟΛ! Ο Ελ Αραμπί κλέβει την μπάλα από τον Γιαννούλη, κάνει το γύρισμα στο σωστό σημείο και ο Καμαρά από το σημείο του πέναλτι πλάσαρε εύστοχα τον Σωτηρίου για το 0-1.

• 48’

Κεφαλιά του Νέιρα, μετά από σέντρα του Βαζ, μπλόκαρε ο Σα.

• 51’

Κακό, απρόσεκτο γύρισμα του Κουτρουμπή προς τα πίσω που αιφνιδιάζει τον Σωτηρίου, όμως η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι, σε κόρνερ.

• 68’

Μακρινό, δυνατό σουτ του Μαρινάκη, η μπάλα αρκετά μέτρα πάνω από την εστία του Σα.

• 70’

Καλή επίθεση για τον Ολυμπιακό, όμως το σουτ του Βαλμπουενά λίγο έξω από την περιοχή είναι αδύναμο και ο Σωτηρίου μπλοκάρει εύκολα.

• 78’

Μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 του Ολυμπιακού, με τον Μπα να αστοχεί με εξ επαφής προβολή μετά από γέμισμα και κακή έξοδο του Σωτηρίου.

• 83’

Σουτ του Λοβέρα έξω από την περιοχή, ο Σωτηρίου είναι σε σωστή θέση και μπλοκάρει.

• 1

Οι δύο καθοριστικές φάσεις του πρώτου ημιχρόνου. Η πρώτη του 21' όταν ο Στάικος έχασε την μεγάλη ευκαιρία του ΟΦΗ, η δεύτερη αυτή του 45+1' όταν ο Καμαρά δεν σπατάλησε τη δική του.

• 2

Η αλλαγή του σχήματος από τον Πέδρο Μαρτίνς στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, από 4-3-3 σε 4-2-3-1 με τον Καμαρά σε θέση «δεκαριού». Έδωσε μέτρα και καλύτερη πίεση στην ομάδα του, ενώ ο Αφρικανός χαφ βρέθηκε έτσι σε θέση για να σκοράρει.

• 3

Η ανασταλτική λειτουργία του Ολυμπιακού που ήταν και πάλι σχεδόν αλάνθαστη, πέρα από 1-2 ατομικά λάθη που δεν κόστισαν καν ευκαιρία για τον αντίπαλο, ήταν καθοριστική σε ένα ακόμη φετινό 90λεπτο για τους Πειραιώτες.

Παρότι το γήπεδο δεν γέμισε ένεκα της ημέρας και της ώρας, υπήρχε καυτή ατμόσφαιρα, κάτι για το οποίο φρόντισαν οι οπαδοί των δύο ομάδων που έδωσαν την δική τους μάχη στις εξέδρες. Την ώρα που έκαναν την εμφάνιση τους οι δύο ομάδες, το πέταλο στο Γεντί Κουλέ πήρε κυριολεκτικά φωτιά με τους πιο θερμόαιμους να σκαρφαλώνουν στα κάγκελα.

24
Ουσεϊνού Μπα
Το πρώτο του μεγάλο και πολύ ηχηρό παιχνίδι με την φανέλα του Ολυμπιακού. Ο ΟΦΗ επέλεξε να παίξει με αρκετές σέντρες και ο Αφρικανός στόπερ ήταν απροσπέλαστος ψηλά, κερδίζοντας σχεδόν όλες τις εναέριες μονομαχίες. Εξαφάνισε τον Φιγκεϊρέδο, έκανε πάρα πολλά σημαντικά κοψίματα, έχοντας ηγετική παρουσία στο μετόπισθεν. Στο τέλος έχασε μάλιστα και την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, όταν πλάσαρε ψηλά σε κενή εστία μετά από άστοχη έξοδο του Σωτηρίου.

18
Κώστας Γιαννούλης
Δεν είναι σε καλό φεγγάρι, έχει ένα σερί προβληματικών εμφανίσεων με λάθη που δεν συνάδουν με την ποιότητα και την εμπειρία του. Από δικό του πολύ σοβαρό πούλημα μπάλας σε ζώνη «έκαιγε» προήλθε το μοιραίο για τον ΟΦΗ λάθος που έφερε το κλέψιμο του Ελ-Αραμπί και εν συνεχεία την ασίστ στον Καμαρά. Ένα ανάλογο λάθος που παραλίγο να προσφέρει ένα αυτογκόλ για bloopers είχε και ο παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας (Κουτρουμπής) με τους δύο στόπερ των Κρητικών να έχουν μεγάλη δυσκολία να «καθαρίσουν» ακόμα και απ

11
Γιουσέφ Ελ-Αραμπί
Ακόμα και σε ένα παιχνίδι που είχε άχαρο ρόλο κατάφερε να φανεί καθοριστικός και αφήσει το αποτύπωμά του. Παίζοντας μόνος στην κορυφή της επίθεσης και με έναν Ολυμπιακό που δεν ήταν ιδιαίτερα δημιουργικός, ο Μαροκινός πήρε την κατάσταση πάνω του. Στην εκπνοή του ημιχρόνου πίεσε τον Γιαννούλη, του έκλεψε την μπάλα και με ιδανική ασίστ πρόσφερε το γκολ στον Καμαρά, με τον Ελ-Αραμπί να έχει πια 14 γκολ και 5 ασίστ σε 19 αγωνιστικές, δείγμα της τεράστιας συνεισφοράς του φέτος.

Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά δεν είχε την πολύ δύσκολη φάση για τον διαιτητή Μανούχο. Ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος, όμως ο ρέφερι έκανε εκπτώσεις στις κάρτες. Χάρισε μία κίτρινη σε Μπα (για κλάδεμα στον Φιγκεϊρέδο) και Σεμέδο (για τράβηγμα φανέλας στον Στάικο) στο πρώτο μέρος, ενώ άδικη ήταν η κάρτα στον Νέιρα, σε φάση που δεν είχε κάνει καν φάουλ (η κάρτα δόθηκε γιατί κλώτσησε την μπάλα μακριά μετά το σφύριγμα). Στην επανάληψη άφησε επέτρεψε τις πολλές επαφές και άφησε το παιχνίδι να βρει ρυθμό, ενώ μετά το τέλος του ματς ορθώς απέβαλλε μεν τον Σεμέδο για το χτύπημα του σε ball-boy, αλλά θα έπρεπε να του δείξει απευθείας κόκκινη και όχι δεύτερη κίτρινη.

Έκτακτη Γενική Συνέλευση στην Ξάνθη για αύξηση Μετοχικού Κεφαλαίου! (pic)