Ο Εργοτέλης είχε το προβάδισμα μέχρι το 81ο λεπτό, όταν και τα Τρίκαλα ισοφάρισαν με Πελέαθ. Μόλις 8 λεπτά αργότερα ο Τσίπρας με κεφαλιά χάρισε τη νίκη στα Τρίκαλα, δίνοντας το προβάδισμα πρόκρισης ενάντια στον Εργοτέλη (3-2).

Το ματς

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν και οι δύο με σύστημα 4-3-3. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να απειλήσει. Τα Τρίκαλα στεκόντουσαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και έδειχναν να μην διατεθειμένοι να... παραδώσουν εύκολα τα όπλα στα Τρίκαλα. Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης τα Τρίκαλα απείλησαν με το σουτ του Σταμάτη να το μπλοκάρει ο Καλογεράκης.

Η καταρρακτώδης βροχή έκανε δύσκολη τη ζωή των παικτών των δύο ομάδων. Στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης το αριστερό μπακ των Τρικάλων μπήκε στην περιοχή, με το σουτ του να περνάει λίγο άουτ.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-0. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ελευθεριάδης μία σουτάρα από τα 25 μέτρα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Καλογεράκη. Στο 57΄ τα Τρίκαλα έχασαν χρυσή ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά το σουτ του Παπαγεωργίου έδιωξε εντυπωσιακά ο Καλογεράκης. Μέσα σε τρία λεπτά (67-70) με δύο γκολ του Ιατρούδη ο Εργοτέλης γύρισε το ματς.

Τα Τρίκαλα δεν φαινόντουσαν διατεθειμένα να παρατήσουν το ματς και έτσι ισοφάρισαν στο 81΄ με τον Πελάεθ. Στο 89΄τα Τρίκαλα πέτυχαν την απόλυτη ανατροπή με γκολ του Τσίπρα και πήραν προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Κρήτη.

Τρίκαλα: Γιακουμής, Γρηγορόπουλος, Νιάρος, Βέρτζος, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Πέλκας, Ελευθεριάδης, Λώττας, Σταματής

Εργοτέλης: Καλογεράκης, Βουτσάς, Μπούσης, Πεϊος, Οικονόμου, Μπρους, Αλεξάκης, Τσέλιος, Μανουσάκης, Μπαράτα, Σταθόπουλος

Τρίκαλα - Εργοτέλης 3-2