VOLLEY LEAGUE
PAOK Sports Arena/ΕΡΤ 3
2η αγωνιστική
2 3

Με κορυφαίο τον Φερνάντο Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός νίκησε στις λεπτομέρειες τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Volley League και έφτασε τους 5 πόντους με 2 νίκες σε ισάριθμα ματς. Σπουδαία προσπάθεια και από τον Δικέφαλο που αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό του ακραίο, Τόμας Ρούσο, μίλησε στα κρίσιμα η εμπειρία της ομάδας του Ανδρεόπουλου που της έλειψε ο βασικός πασαδόρος Ιερεθουέλο.

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι επέλεξε για την αρχική του σύνθεση τους Μπλάνκεναου, Παπαλεξίου, Λινάρδο, Φαν Χάρντερεν, Κοκκινάκη, Κωνσταντινίδη και Ντεν Ντρις, ενώ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τους Κασαμπαλή, Ερνάντεζ, Πρωτοψάλτη, Κόβαρ, Πετρέα, Ρανγκέλ και Κοντοστάθη.

O Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο σετ και με τον Ερνάντεζ να αναλαμβάνει από νωρίς δράση προηγήθηκε με 3-7 και 6-11. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τον Φαν Χάρντερεν να δίνει λύσεις μείωσε σε 11-12, αλλά οι «πράσινοι» ανέκτησαν και πάλι την χαμένη διαφορά με 12-16.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το προβάδισμα υπέρ τους με 21-23 από πρώτο χρόνο του Πετρέα, ενώ με επίθεση του Ερνάντεζ έκαναν το 0-1 με 22-25, ανοίγοντας το σκορ στο Παλατάκι.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερα πατήματα και με τον Κοκκινάκη να μπαίνει στην εξίσωση των επιθέσεων προηγήθηκε με 9-7 και 13-11, έχοντας ένα σαφώς διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με το προηγούμενο σετ.

Ο Δικέφαλος συνέχισε με τον ίδιο τρόπο, βρήκε μερικές απαντήσεις στον Ερνάντεζ που μονοπωλούσε τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού και ξέφυγε με +3 (22-19) σε ένα κρίσιμο σημείο. Ο Κόβαρ με δύσκολη επίθεση μείωσε σε 24-23 αλλά ο Ντεν Ντρις με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη ισοφάρισε σε 1-1 με 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για το 1-2 και με τους Ερνάντεζ και Κόβαρ να πιάνουν εκ νέου δουλειά ξέφυγε γρήγορα με 6-10 και 9-14, αναγκάζοντας τον Μιλενκόσκι να πάρει δύο ταιμ άουτ.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει (11-14), αλλά οι πράσινοι πάτησαν και πάλι το πόδι στο γκάζι και με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ έκαναν το 12-18 και με 17-25 έπειτα από μπλοκ του Πρωτοψάλτη το 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός με την ψυχολογία υπέρ του και με άσσο του Κασαμπαλή προηγήθηκε με 6-9 και έβαλε από νωρίς τα δύσκολα στον ΠΑΟΚ. Οι ασπρόμαυροι έβγαλαν ξανά αντίδραση και με τους Φαν Χάρντερεν-Κοκκινάκη επιθετικά αλλά και τους Παπαλεξίου-Λινάρδο σε μπλοκ και σερβίς έφτασαν τους φιλοξενούμενους και μάλιστα προσπέρασαν με 15-13.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν ένα τρομερό ντέρμπι στο τέταρτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 20-16 αλλά τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν και με μεγάλη ανατροπή να πιάνουν τον Δικέφαλο στους 23. Με μπλοκ του Βουλκίδη ο Παναθηναϊκός πήγε σε ματς μπολ (23-24) αλλά ο Φαν Χάρντερεν με πλασέ ισοφάρισε και έστειλε το ματς σε... παράταση.

Eκεί το σκορ είχε πολλές εναλλαγές αλλά ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Ντεν Ντρις στην διαγώνιο ισοφάρισε με 29-27 σε 2-2 και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Με καλό σερβίς και άσσο του Βουλκίδη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο τάι μπρέικ με 4-6 ενώ ο Ερνάντεζ με μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 5-8 στην αλλαγή τερέν.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και βάζοντας στο παιχνίδι τους και το μπλοκ, ξέφυγαν με 6-11 δια χειρός Κόβαρ και παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μειώσει με τα καλά σερβίς του Λινάρδου, οι «πράσινοι» πήραν το σημαντικό δίποντο με 10-15 και 2-3.