Close

Μας έκαναν να κλάψουμε από χαρά - Οι Έλληνες αθλητές που ξεχώρισαν το 2018

Τελευταία ανανέωση: 19 Ιανουαρίου 2019, 21:50

Κατέκτησαν μετάλλια στις μεγάλες διοργανώσεις και μας έκαναν να κλάψουμε από χαρά και περηφάνια. Αυτοί είναι οι αθλητές και οι αθλήτριες που ξεχώρισαν το 2018.

Το 2018 ήταν μια σπουδαία χρονιά για τον ελληνικό αθλητισμό. Με μεγάλες επιτυχίες σε ομαδικά αθλήματα και ατομικά σπορ οι Έλληνας αθλητές έδωσαν πολλές φορές αφορμή για να νιώσουμε λίγο πιο περήφανοι.

Παρακάτω παρουσιάζονται οι αθλητές και οι αθλήτριες που ξεχώρισαν με τις αθλητικές τους επιδόσεις:

Λευτέρης Πετρούνιας

Το άρθρο συνεχίζεται μετά τη διαφήμιση

Οι λέξεις μοιάζουν φτωχές για να περιγράψουν το μεγαλείο του Λευτέρη Πετρούνια. Ο «άρχοντας των κρίκων» κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα για τρίτη σερί φορά. Ωστόσο αυτή τη φορά αγωνίστηκε με αφόρητους πόνους στον ώμο λίγες μέρες αργότερα υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση. Αναδείχτηκε κορυφαίος Έλληνας αθλητής για το 2018 από τους αθλητικούς συντάκτες.

Κατερίνα Στεφανίδη

Είναι τόσο σπουδαία αθλήτρια που ακόμη και τραυματίας ανέβηκε στο βάθρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος κλειστού στίβου στο Μπέρμιγχαμ. Ένα πρόβλημα στον ώμο δεν της επέτρεψε να πάρει το χρυσό (κατέκτησε το χάλκινο) ωστόσο η χρονιά της ήταν εντυπωσιακή. Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου και το δεύτερο σερί διαμάντι στη σειρά του Diamond League. Ήταν υποψήφια για αθλήτρια της χρονιάς από την ευρωπαϊκή ομοσπονδία.

Στέφανος Τσιτσιπάς

Ανάγκασε όλους τους Έλληνας να παρακολουθούν τένις. Ο Στέφανος Τσίτσιπας ήταν σίγουρα από τα πρόσωπα της χρονιάς στον ελληνικό αθλητισμό. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών έφτασε μέχρι το Νο.15 της παγκόσμιας κατάταξης αφού κατέκτησε το τουρνουά της Στοκχόλμης ενώ αγωνίστηκε σε δύο ακόμη τελικούς (Βαρκελώνη, Τορόντο) όπου ηττήθηκε από τον σπουδαίο Ράφα Ναδάλ. Ακόμη έφτασε στην κατάκτηση του Next Gen Finals στο Μιλάνο ενώ παρέλαβε το βραβείο του πιο βελτιωμένου παίκτη.

Άννα Κορακάκη

Αποτελεί μια κλασική πλέον αξία για τον ελληνικό αθλητισμό. Αν και μόλις 22 ετών η Άννα Κορακάκη έχει γράψει ήδη ιστορία. Μέσα στο 2018 κατέκτησε τρία μετάλλια σε παγκόσμια κύπελλα σκοποβολής ενώ έφτασε στην κορυφή του παγκοσμίου πρωταθλήματος στα 10 μέτρα αεροβόλο, βελτιώνοντας παράλληλα το παγκόσμιο ρεκόρ στις προκριματικές βολές σφραγίζοντας το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο.

Κριστιάν Γκολομέεβ

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκόβης αποτέλεσε μια πρώτη δικαίωση για τον σπουδαίο Έλληνα κολυμβητή. Ο Κριστιάν Γκολομέεβ κατέρριψε στη διοργάνωση πέντε το πανελλήνιο ρεκόρ στα αγωνίσματά του ενώ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50 μέτρα ελεύθερο με χρόνο 21.44 δευτερόλεπτα.

Χριστίνα Μπούρμπου και Μαρία Κυρίδου

Το πλήρωμα του διπλού σκιφ διατηρεί την σπουδαία παράδοση που έχει αναπτύξει εσχάτως η χώρα μας στην κωπηλασία. Οι δύο αθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας, στο ευρωπαϊκό Κ23 και στους Ολυμπιακούς αγώνες Νέων του Μπουένος Άιρες. Μάλιστα στον ημιτελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος εφήβων/νεανίδων σημείωσαν παγκόσμιο ρεκόρ.

Απόστολος Χρήστου

Την συνέπειά του στις μεγάλες διοργανώσεις επιβεβαίωσε ο Απόστολος Χρήστου. Ο 22χρονος κολυμβητής στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκόβης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα ύπτιο. Έσπασε αρκετά πανελλήνια ρεκόρ μέσα στην χρονιά.

Νικόλ Κυριακοπούλου

Έβαλε μια άνω τελεία στην αθλητική της καριέρα λόγω εγκυμοσύνης. Αυτό όμως δεν εμπόδισε τη Νικόλ Κυριακοπούλου να επιστρέψει ακόμη πιο δυνατή. Η Ελληνίδα επικοντίστρια κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου σημειώνοντας το 1-2 με την Κατερίνα Στεφανίδη για πρώτη φορά στην ιστορία του ελληνικού στίβου.

Μίλτος Τεντόγλου

Από το παρκούρ στον στίβο, ο Μίλτος Τεντόγλου θεωρείται από τα κορυφαία ταλέντα στο μήκος. Το καλοκαίρι κατέκτησε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου το χρυσό μετάλλιο αν και μόλις 20 ετών επιβεβαιώνοντας ότι μας απασχολήσει ιδιαίτερα τα επόμενα χρόνια.

Mαρία Μπελιμπασάκη

Η αθλήτρια από την Κρήτη κατέκτησε ένα ανέλπιστο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου. Αφήνοντας τα 100 και τα 200 η Μαρία Μπελιμπσάκη έτρεξε τα 400 μέτρα κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο. Μάλιστα ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο κομμάτι της κούρσας αλλά προς το φινάλε παραπάτησε και έχασε τον ρυθμό της.

Χρήστος Βολικάκης

Ο αθλητής από τον Βόλο κρατάει τη σημαία της ελληνικής ποδηλασίας ψηλά. Παρά τα προβλήματα και τις αντιξοότητες ο Χρήστος Βολικάκης ανεβαίνει σταθερά σε βάθρα παγκοσμίων κυπέλλων, που δίνουν βαθμούς για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς του Τόκιο. Παράλληλα φιγουράρει μέσα στην τριάδα της παγκόσμιας κατάταξης σε τρία αγωνίσματα, στο αγώνα των πόντων, στο omniun και στο σκρατς.

Βούλα Παπαχρήστου

Επιβεβαίωσε ότι είναι αθλήτρια μεγάλων αγώνων. Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν, ενώ κατέλαβε την έκτη θέση στο παγκόσμιο κλειστού στίβου στο Μπέρμιγχαμ.

Δημήτρης Τσιάμης

Στα 36 του ο Δημήτρης Τσιάμης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου. Ήταν το πρώτο του μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση. Ο αθλητής του Ολυμπιακού σημείωσε 16,78 μέτρα στην τρίτη του προσπάθεια, επίδοση που του χάρισε και το μετάλλιο.

Ελένη Χατζηλιάδου

Κατάφερε να εντυπωσιάσει το 2018. Η Ελένη Χατζηλιάδου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα καράτε που διεξήχθη στην Μαδρίτη στην κατηγορία των +68 κιλών. Μάλιστα στον τελικό επικράτησε της τέως παγκόσμιας πρωταθλήτριας Αγιούμι Ουεκούσα από την Ιαπωνία. Αξίζει να σημειώσουμε ότι το καράτε μπήκε ξανά στο Ολυμπιακό πρόγραμμα του Τόκιο.

Αντώνης Μέρλος

Ο νεαρός αθλητής άφησε τους πάντες άφωνους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κάτω των 20 ετών στο Τάμπερε. Με άλμα στα 2.23 μέτρα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση βελτιώνοντας δύο φορές το ατομικό του ρεκόρ.

Μαρία Σάκκαρη

Κάθε χρόνο ξεπερνά τον εαυτό της. Η Μαρία Σάκκαρη έφτασε το 2018 μέχρι το Νο.29 της παγκόσμιας κατάταξης ξεπερνώντας τη μητέρα της Αγγελική Κανελλοπούλου. Πλέον είναι η δεύτερη καλύτερη Ελληνίδα στο άθλημα μετά την Λένα Δανιηλίδου που έφτασε μέχρι το Νο.14. Το 2018 έφτασε μέχρι τον ημιτελικό του τουρνουά της Σεούλ όπου ηττήθηκε από την Κίκι Μπέρτενς και της Κωνσταντινούπολης και στον τελικό του Σαν Χοσέ όπου ηττήθηκε από την Μιχαέλα Μπουρζανέσκου. Μάλιστα στον προημιτελικό του τουρνουά των ΗΠΑ απέκλεισε τη Βίνους Γουίλιαμς.

Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης

Ο νεαρός ιστιοπλόος εντυπωσίασε το 2018. Ο Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα TECHNO 293 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ18 ενώ πήρε το χρυσό στους Ολυμπιακούς αγώνες Νέων και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην κατηγορία youth boys.

Ελίνα Τζένγκο

Ακόμη μια μεγάλη ελπίδα του ελληνικού αθλητισμού είναι η νεαρή ρίπτρια. Η Ελίνα Τζένγκο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό στους Ολυμπιακούς αγώνες Νέων. Ελληνίδα αθλήτρια είχε εντυπωσιάσει στην πρώτη φάση του τελικού όπου με βολή στα 63,34 μέτρα σημείωσε Ολυμπιακό ρεκόρ Νέων και πανελλήνιο ρεκόρ. Η νεαρή ακοντίστρια έδειξε από την πρώτη κιόλας βολή ότι ήρθε για το χρυσό μετάλλιο. Η επιτυχία αυτή της έδωσε και τον τίτλο της αθλήτριας του μήνα Οκτωβρίου από την ευρωπαϊκή ομοσπονδία.