• 67' Εμανουέλ Ινσούα
  • 71' Τάσος Χατζηγιοβάνης
  • 88' Φεντερίκο Μακέντα
  • 91' Ματίας Γιόχανσον

Ο Γιάννης Φετφατζίδης έκανε το ματς της ζωής του, καθώς ήταν λες και έμοιαζε με τον… Λιονέλ Μέσι απόψε στο «Κλ. Βικελίδης», και με ένα γκολ και δύο ασίστ πήρε από το χεράκι τον Αρη και τον οδήγησε σε ανεπανάληπτο θρίαμβο επί του αξιοθρήνητου Παναθηναϊκού (4-0), που βυθίστηκε ακόμη περισσότερο στην εσωστρέφειά του, λίγες μόλις μέρες πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, μετατρέποντας το ντέρμπι σε παράσταση για ένα ρόλο και οδήγησε σε πρωτοφανή διασυρμό το φάντασμα του «τριφυλλιού», πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και τη μεγαλύτερη σε εύρος στην ιστορία της απέναντι στον (ένας ο θεός να τον κάνει επί των ημερών του Αλαφούζου) Παναθηναϊκό.

Ο Αρης μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο ματς και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, πρεσάροντας στη μεσαία ζώνη και ψάχνοντας τα ρήγματα στα δύο άκρα με τους Φετφατζίδη και Μπρούνο Γκάμα.

Ο Παναθηναϊκός αντιθέτως μπήκε στο γήπεδο με υπερβολική πίεση και έντονη ανασφάλεια σε βαθμό που να δείχνει φόβο, με τους παίκτες του να κάνουν αβίαστα λάθη, να έχουν χαμένα κοντρόλ σε εύκολες φάσεις και να μην βγάζουν την παραμικρή ένταση στις μονομαχίες και το πρέσινγκ.

Το κυριότερο πρόβλημα όμως για το «τριφύλλι» ήταν ότι έκανε απίστευτες… ευγενικές προσφορές και τα δύο γκολ του Αρη στο πρώτο ημίχρονο, φαινόμενο που είχε συμβεί και απέναντι στον ΟΦΗ (με τα δώρα των Νούνες-Μπουζούκη).

Αρχικά με τον Ζαχίντ να «σερβίρει» το 1-0 στον Φετφατζίδη που σκόραρε με κεφαλιά (20’) και εν συνεχεία με τον Ινσούα να εμποδίζει τον Γιόχανσον και τον Φετφατζίδη να βγάζει τον Βέλεθ μόνο του με τον Διούδη και να διαμορφώνει το 2-0 στο 43’.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ένα ακόμη λάθος, αυτή τη φορά από τον Πούγγουρα, έδωσε τη δυνατότητα στον Αρη να φτάσει στο 3-0 (54’) με τον Φετφατζίδη και πάλι να βγάζει μόνο του τον Ντιγκινί που απλώς έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

Ο Αρης δεν έβαλε φρένο και στο 64’ έφτασε στο 4-0 με τον Ιντέγε και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην αποψινή του επιτυχία, μία στροφή πριν το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Τόλης Τερζής
Ο υπηρεσιακός προπονητής του Αρη διατήρησε το σχηματισμό της ομάδας του και το 4-2-3-1 του προκατόχου του Σάββα Παντελίδη, ενώ επέλεξε να χρησιμοποιήσει από την αρχή τόσο τον Μπρούνο Γκάμα όσο και τον Ρόουζ, κρατώντας στον πάγκο τον Μαντσίνι. Ολες οι κινήσεις που έκανε, αλλά και η τακτική του προσέγγιση στο ματς, ήταν αψεγάδιαστες.

• 18

Γιώργος Δώνης Ο προπονητής του Παναθηναϊκού τροποποίησε το σχηματισμό της ομάδας του σε 3-4-3, επιλέγοντας τη βασική περυσινή του συνταγή. Επανέφερε Μαυρομμάτη, Μπουζούκη, Χατζηγιοβάνη στην 11άδα, ενώ στη θέση «6» χρησιμοποίησε τον Χ. Δώνη. Στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Κολοβού άλλαξε το σύστημα σε 4-3-3, αλλά δεν του βγήκε απολύτως τίποτα στο ματς.

20'

Τη φάση στην οποία ο Άρης παίρνει το προβάδισμα στο σκορ πρέπει να την βλέπει σε βίντεο κάθε επαγγελματίας ποδοσφαιριστής στα πρώτα του βήματα προκειμένου να μην κάνει ό,τι έκανε ο Ζαχίντ. Μία μπαλιά μέσα στην περιοχή, σκέτο ρίσκο που έδωσε την ευκαιρία στον Φετφατζίδη να βρει δίχτυα με κεφαλιά.

• 4’

Σέντρα του Κόρχουτ από αριστερά προς τον Ιντέγε που πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα βρίσκει στον ώμο του Μαυρομμάτη και με την επέμβαση του Διούδη περνάει κόρνερ.

• 20’

ΓΚΟΛ! Τραγικό λάθος του Ζαχίντ που ενώ βρίσκονταν μέσα από την περιοχή σέρβιρε στο πιάτο το γκολ στον Φετφατζίδη, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (1-0).

• 24’

Εξαιρετική βαθιά μπαλιά του Ντιγκινί προς τον Ιντέγε που προλαβαίνει τον Διούδη στην έξοδο και πλασάρει, αλλά η μπάλα περνάει δίπλα απ’ το δοκάρι.

• 33’

Ο Γκάμα δίνει ωραία στον Ιντέγε που σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή, ο Διούδης αποκρούει σωτήρια, ο Φετφατζίδης σουτάρει στην επαναφορά, αλλά και πάλι ο Διούδης λέει «όχι».

• 41’

Κλέιψιμο του Παναθηναϊκού ψηλά, με τον Χατζηγιοβάνη να βγάζει ωραία σέντρα από δεξιά προς τον Μακέντα που αν και μόνος του στο δεύτερο δοκάρι δεν καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

• 43’

ΓΚΟΛ! Ο Ινσούα δεν αφήνει τον Γιόχανσον να σουτάρει έξω από την περιοχή και ο Αρης βγαίνει ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον Φετφατζίδη να δίνει θαυμάσια μπαλιά στον Βέλεθ που μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει ιδανικά τον Διούδη (2-0).

• 54’

ΓΚΟΛ! Λάθος του Πούγγουρα, ο Ντιγκινί δίνει στον Ιντέγε κι αυτός στον Φετφατζίδη που περνάει τον Γιόχανσον και στρώνει στον Ντιγκινί που κάνει το 3-0 σε κενή εστία.

• 64’

ΓΚΟΛ! Γρήγορη αντεπίθεση του Αρη με τον Λάρσον να δίνει στον Ντιγκινί και αυτός στον Ιντέγε που με σουτ μέσα από την περιοχή διαμορφώνει το 4-0.

• 1

Το τραγικό λάθος του Ζαχίντ και το απρόσμενο «δώρο» που έκανε στον Φετφατζίδη στη φάση του πρώτου γκολ του Αρη, έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στους γηπεδούχους και αύξησαν την πίεση στους «πράσινους».

• 2

Το δεύτερο γκολ του Αρη προήλθε στην ιδανική χρονική συγκυρία, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έπαιξε σαφώς σημαίνοντα ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

• 3

Το γρήγορο τρίτο γκολ των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι από λάθος των παικτών του Παναθηναϊκού έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

Όταν ο σεβασμός είναι πάνω από όλα. Η Θύρα 13 τίμησε πριν τη σέντρα της αποψινής αναμέτρησης τη μνήμη του "Κουκ", του ηγέτη των οργανωμένων οπαδών του Άρη που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

28
Γιάννης Φετφατζίδης
Ο Έλληνας παίκτης ήταν ο κορυφαίος σε απόδοση για τον Άρη. Με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης αξιοποιώντας το τραγικό λάθος του Ζαχίντ στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Συνολικά πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, έτρεξε πολύ και με τις μπαλιές του ήταν μία μόνιμη πηγή κινδύνου για τον Παναθηναϊκό.

10
Γκιάς Ζαχίντ
Όλη η ομάδα του Παναθηναϊκού παρουσίασε εικόνα... ναυαγίου στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ωστόσο, ο Νορβηγός χαφ ήταν από τους χειρότερους σε απόδοση. Έκανε τραγικό λάθος στο πρώτο γκολ των γηπεδούχων σε ένα γύρισμα μέσα στην μεγάλη περιοχή της ομάδας του που θύμισε... ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο. Επιπλέον, δεν κατάφερε καθόλου να βοηθήσει στην επίθεση κάνοντας πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή.

7
Νικολάς Ντιγκινί
Εξαιρετικός σε απόδοση ο Ντιγκινί συνετέλεσε καθοριστικά στο να μπορέσει ο Άρης να πάρει αυτή τη σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού. Με το γκολ που πέτυχε «κλείδωσε» το τρίποντο για τους Θεσσαλονικείς, ενώ συνολικά ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις δημιουργώντας ουκ ολίγα προβλήματα στην άμυνα της ομάδας του Δώνη.

Ο διαιτητής Φωτιάς ήταν κοντά στις φάσεις και παρότι του ξέφυγαν κάποιες περιπτώσεις δεν έκανε το μεγάλο λάθος, δεν έκανε κατάχρηση στις κάρτες και τα σφυρίγματά του γενικώς και πέρασε απαρατήρητος στο ματς.

Ολυμπιακός: Τι «παίζει» με Τζολάκη και Μπράγκα