Μετά την απίθανη πορεία της στα προκριματικά του Μουντιάλ η Δανία συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και στο νέο Nations League. Μέσα σε 20' έκανε σπουδαία ανατροπή μέσα στο Παρκ Ντε Φρανς και πήρε τρεις υπέρ πολίτιμους βαθμούς κόντρα στην αντίπαλό της για την πρωτιά στον όμιλο.

Στο πρώτο μέρος η Γαλλία είχε την κατοχή αλλά μόλις δύο αξιόλογες ευκαιρίες. Η μία από τον Καρίμ Μπενζεμά μετά από συνεργασία με την Καντέ, αλλά και με τον Μπαπέ στο 30ο λεπτό να βλέπει τον Σμάιχελ να κρατάει το 0-0 για τους Δανούς στο ημίχρονο.

Αν και η Γαλλία είδε τον Κιλιάν Μπαπέ να περνάει εκτός στο 46ο λεπτό λόγω τραυματισμού, μόλις πέντε λεπτά μετά ο αντικαταστάτης του Μπαπέ, Ενκουκού έφτιαξε το 1-0 των Τρικολόρ με τον Μπενζεμά να κάνει νωρίς το 1-0, όμως...

Όμως η Δανία έκανε αλλαγές και ο Χιούμαντ δικαιώθηκε οκτώ λεπτά μετά. Ο Κορνέλιους μετά από γύρισμα του Χόιμπιεργκ με ωραίο πλασέ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο συμπαίκτης των Μπακασέτα - Σιώπη στην Τραμπζονσπόρ στο 90ο λεπτό με υπέροχο πλασέ έγραψε το τελικό 2-1 στο Πρακ Ντε Φρανς.

Στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου η Αυστρία στο ντεμπούτο του Ραλφ Ράνγκνικ στον πάγκο της πήρε ένα απίθανο διπλό στην Κροατία με 3-0.  Στο 41ο λεπτό ο Αρναούτοβιτς έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους πριν το τέλος του ημιχρόνου, ενώ οι Γκρέγκοριτς και Σάμπιτζερ έπειτα από ασίστ του Γουόμπερ «καθάρισαν» το παιχνίδι μέσα σε τρία λεπτά (54'-57') για τη σπουδαία νίκη που δίνει στη Αυστρία την πρωτιά στον όμιλο.

Τέλος η Ολλανδία έκανε... πάρτι στο Βέλγιο. Ο Μπέργκβαϊν άνοιξε το σκορ στο 40 λεπτό, με τη μαγική βραδιά για τους Οράνιε να συνεχίζεται στο δεύτερο μέρος. Μέσα σε 15' η ομάδα του Φαν Χάαλ, με πρωταγωνιστή τον Ντεπάι ανέβασε το δείκτη του σκορ σε επίπεδα θριάμβου.

Έπειτα από ασίστ του σκόρερ Μπέργκβαϊν ο Ντεπάι στο 51' έκανε το 2-0, ενώ με δύο ασίστ από τον Ντάλει Μπλιντ η Ολλανδία μέσα σε τέσσερα λεπτά πέτυχε ακόμα δύο τέρματα με τους Ντάμφρις και Ντεπάι να διαμορφώνουν το 4-0, πριν ο Μπατσουαγί στις καθυστερήσεις πετύχει το τελικό 4-1.

Γαλλία - Δανία 1-2