Λίγο πριν τα ματς με Μολδαβία και Κόσοβο για το Nations League, η ανανεωμένη Εθνική Ελλάδας του Τζον Φαν'τ Σιπ, στο δυνατό εκτός έδρας φιλικό με την Αυστρία ήταν για 75 λεπτά η... ομάδα που «ψάχνουμε», με τα καλά της και τα κακά της. Ανεξαρτήτως προσώπων, αλλαγών, απουσιών και σχημάτων, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να ακολουθήσει το πλάνο και τη νέα φιλοσοφία του προπονητή της και κυρίως να καταθέσει την θέλησή της για νίκη και για... διαρκή εξέλιξη.

Το κατάφερνε σχεδόν άψογα ως το 77ο λεπτό, με υποδειγματική κατά κανόνα αμυντική λειτουργία και προηγούμενη στο σκορ αφού αξιοποίησε την μεγάλη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε. Ωστόσο, μέσα σε τρία λεπτά, από το 77' ως το 80', κλώτσησε την... καρδάρα και το 0-1 του Φορτούνη από το 63' μετατράπηκε στο 2-1 των Αυστριακών. Ειδικά μετά το 1-1 του 77ου λεπτού, οι διεθνείς μας -με την κούραση να αυξάνεται- μάλλον απογοητεύτηκαν και κατέρρευσαν πλήρως. Το δεύτερο γκολ ακολούθησε άμεσα, ενώ οι Αυστριακοί απείλησαν και για μεγαλύτερο σκορ, την ώρα που η μέχρι εκείνο το σημείο σταθερή ελληνική άμυνα, ξαφνικά... έμπαζε από παντού.

Φυσικά το τελικό 2-1 του αγώνα δεν έχει την παραμικρή σημασία ως προς το αποτέλεσμα αυτό καθαυτό, όμως η ουσία παραμένει ότι οι διεθνείς που χρησιμοποιήθηκαν από τον Ολλανδό τεχνικό, παρουσίασαν και πάλι ένα σύνολο που έδειξε ότι έχει τις δυνατότητες να... κάνει τη δουλειά, όταν θα βελτιώσει τις ακόμη εμφανείς αδυναμίες της. Ακόμη και όταν δεν θα κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση. Σε γενικές γραμμές, η Ελλάδα στάθηκε αξιοπρεπέστατα μέχρι το 75ο λεπτό, όμως στο φινάλε σίγουρα χάλασε τις εντυπώσεις σε αυτό το φιλικό προετοιμασίας για τα επόμενα επίσημα ματς.

Ο Τζον Φαν'τ Σιπ τις επόμενες μέρες θα έχει σίγουρα πολλή δουλειά με τους παίκτες του, έχοντας καταφέρει να δει και αγωνιζόμενους αρκετούς «νέους» σε αυτό το ματς. Όπως το δίδυμο Κουρμπέλη-Μπουχαλάκη στα χαφ, τον Λαμπρόπουλο στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Μπακάκη, τον Κυριακόπουλο στο αριστερό άκρο αντί για Γιαννούλη-Τσιμίκα, τον Τζαβέλλα που επέστρεψε σε θέση αριστερού στόπερ ως αντι-Σιόβας, αλλά και τον Φορτούνη σε ρόλο σέντερ φορ, με τους Φούντα και Λημνιό στα πλευρά του. Ντεμπούτο με το εθνόσημο έκαναν Διούδης και Κυριακόπουλος.

Το 0-1 ξύπνησε την Αυστρία

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική περίμενε τους αντιπάλους στο μισό γήπεδο, την ώρα που ο Φαν'τ Σιπ από τον πάγκο άλλαζε τη διάταξη των παικτών του στο γήπεδο, δοκιμάζοντας Μάνταλο-Μπουχαλάκη ως κεντρικά χαφ μπροστά από τον Κουρμπέλη. Έτσι έκλεισε σωστά τους διαδρόμους προς την περιοχή της, περιορίζοντας στο μίνιμουμ την επιθετικότητα της Αυστρίας, παρότι και αυτή από τη μέση και μπροστά δεν έδειξε τίποτα ιδιαίτερο, ούσα αρκετά ασύνδετη. Καλύτερα ήταν τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ελλάδα να πιέζει περισσότερο και να απειλεί με ένα γύρισμα του Λημνιού για τον Φούντα, πριν το γκολ του Φορτούνη.

Αυτό σημειώθηκε στο 63' όταν ο Φούντας, έμεινε όρθιος παρά το μαρκάρισμα (ίσως και με την παράτυπη χρήση του χεριού του), έβγαλε μια υπέροχη τριαντάρα μπαλιά, ο Φορτούνης από θέση φορ κατέβασε άψογα, μπήκε στην περιοχή και με έξοχο πλασέ με το αριστερό έγραψε το 0-1. Αυτή ήταν μόλις η πρώτη τελική για την Εθνική! Κάπου εκεί όμως... ξύπνησε και την Αυστρία, η οποία έφτασε στην ισοφάριση στο 77' με το κοντινό πλασέ του Γκρίμπιτς και πήρε τη νίκη στο 80' με τον  Μπαουμγκάρντερ, σε δύο φάσεις που οι αντίπαλοι «τρύπησαν» πλήρως την άμυνά μας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Αυστρία (Φόντα): Περβάν, Φράιντλ, Τρίμελ, Ντράγκοβιτς, Χίντεργκερ, Χολτσχάουσερ, Σκοπφ, Ίλσανκερ, Μπάουμγκαρντλιγκερ, Ονισίβο, Γκρμπιτς

Έπαιξαν επίσης οι: Γκρις, Λάινερ, Πος, Σάουμπ

Ελλάδα (Φαν΄τ Σχιπ): Διούδης, Λαμπρόπουλος, Κυριακόπουλος, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Μανταλος, Λημνιος, Φούντας, Φορτούνης

Έπαιξαν επίσης οι: Ζέκα, Λυκογιάννης, Μιχαηλίδης, Μπακασέτας, Κουλούρης, Τζόλης

Αυστρία – Ελλάδα 2-1