Τουρνουά «Orange Trophy»
94 76
Unics Kazan
UNICS KAZAN

Το τρία στα τρία στις φετινές φιλικές του αναμετρήσεις πέτυχε κόντρα στην Ούνικς Καζάν με εντυπωσιακό τρόπο ο Παναθηναϊκός, στο πρώτο ουσιαστικό crash test της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη. Απόλυτος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ο Τζίμερ Φριντέτ, ο οποίος έβρισκε... χίλιους και δύο τρόπους για να σκοράρει, ολοκλήρωσε την παρουσία του με 31 πόντους (5 τρίποντα) και άφησε υποσχέσεις για μαγικές εμφανίσεις στην σεζόν που ακολουθεί.

Εξαιρετική παρουσία και από τον Ντεσόν Τόμας (20π.), ο οποίος συνεχίζει από το σημείο που σταμάτησε την περασμένη σεζόν και επιβεβαιώνει ότι αποτελεί σταθερά στο «πράσινο» ρόστερ. Άστοχος αλλά εξαιρετικός δημιουργός ο Ταϊρίς Ράις (11ας), μεστός και εντυπωσιακά σοβαρός ο Ουέσλι Τζόνσον (16π.). Για την ελληνική Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε θετική παρουσία (8π., 2ριμπ. 2ας), με την ομάδα του πάντως να καταρρέει στην τελευταία περίοδο.

Τελικός στο τουρνουά «Orange Trophy» με αντίπαλο τον Προμηθέα για τον Παναθηναϊκό (20:00, 15/9), την τρίτη θέση θα διεκδικήσει η Ούνικς Καζάν κόντρα στην FMP (18:00, 15/9).

Η Ούνικς Καζάν ήταν εκείνη που ξεκίνησε δυναμικά την φιλική αναμέτρηση στην αχαϊκή πρωτεύουσα. Με αιχμή του δόρατος τον Άλεξ Τάιους (4π.) και την στόχευση κοντά στο καλάθι, η ρωσική ομάδα βρέθηκε από πολύ νωρίς στο +10 (4-14). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στην άμυνα, ο Ουέσλι Τζόνσον ανέβασε... στροφές και η διαφορά μειώθηκε (17-23) προτού αναλάβει δράση ένας «σεσημασμένος» σκόρερ.

Ο Τζίμερ Φριντέτ βρήκε επαφή με το αντίπαλο καλάθι και σε σύντομο χρονικό διάστημα οι ρόλοι στην εικόνα της αναμέτρησης αντιστράφηκαν. Η ποικιλία στο σκοράρισμα, είτε με σουτ τριών πόντων είτε με προσπάθειες εντός των 6,75, έδωσαν λύσεις στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη που προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με σκορ 30-25.

Ο Φριντέτ κατάφερε σε μόλις 11 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ να μετρήσει 18 πόντους με 4 τρίποντα, βοηθώντας τον Παναθηναϊκό να βρεθεί με διψήφια διαφορά (35-25 στο 20'). Οκτώ συνεχόμενοι πόντοι του Σμιθ επέτρεψαν στην Ούνικς να μείνει κοντά στο σκορ (40-35). Νέο μίνι ξέσπασμα του Παναθηναϊκού τον έφερε στο +14 (51-37), αλλά η ζώνη του Πρίφτη έκοψε τον δρόμο προς το καλάθι και συνέβαλε στην διαμόρφωση του 51-46 στο ημίχρονο.

Το πρώτο τρίποντο του Ταϊρίς Ράις έφερε ξανά την απόσταση σε διψήφια τιμή (56-46), με τον Αμερικανό αρκετά άστοχο αλλά εντυπωσιακά δημιουργικό (8ας), ειδικά με πάσες στην weak side. Με εμφανώς πεσμένο τον αγωνιστικό ρυθμό, η Ούνικς δεν άφηνε τον αντίπαλό της να ξεφύγει (69-61 στο 30'), την ώρα που οι «πράσινοι» δεν αξιοποίησαν τα πολλά κλεψίματά τους (9) κάνοντας αρκετά λάθη στην 3η περίοδο (5).

Ο ΜακΚόλουμ ξεκίνησε με τρίποντο το τελευταίο δεκάλεπτο (69-64), με τον Παναθηναϊκό να... δένει ξανά αμυντικά με την είσοδο του Παπαγιάννη και τον έλεγχο των ριμπάουντ. Όταν ο Φριντέτ συνδέθηκε ξανά με το σκοράρισμα (81-66) οι «πράσινοι» ουσιαστικά ξεδιάλυναν το τοπίο για τον τελικό νικητή, κάνοντας διαχείριση αποτελέσματος στα τελευταία λεπτά στα οποία ο Αμερικανός σούπερ σταρ ξεπέρασε και τους 30 ατομικούς πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 51-46, 69-64, 94-76

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 20 (3), Ράις 7 (1), Παπαγιάννης 6 (10ριμπ.), Παππάς 1, Περσίδης, Βουγιούκας, Παπαδάκης, Τζόνσον 16 (1), Μπράουν 9 (1), Φριντέτ 31 (5τρ., 6κλ.), Ουάιλι, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 2.

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Μόργκαν 14, ΜακΚόλουμ 11 (3), Τάιους 14, Λικχοντέι 2, Κλιμένκο, Ουζίνσκι 3 (1), Σμιθ 14 (2), Μάντζαρης 8 (1), Πάλσον 5 (1), Κολέσνικοφ 5 (1), Καϊμακόγλου.

Παναθηναϊκός - Ούνικς Καζάν 94-76