Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της Volleyleague γυναικών αποζημίωσε όσους το παρακολούθησαν. ΑΕΚ και ΠΑΟΚ μονομάχησαν τη δεύτερη αγωνιστική σε ένα ματς που τα είχε όλα. Μεγάλες φάσεις, διακυμάνσεις αλλά και πάθος από τις παίκτριες των δύο ομάδων.

Ο Κώστας Αρσενιάδης είδε την πασαδόρο Όλγα Βεργίδου να τραυματίζεται στο δεύτερο σετ όπως και την Παναγιώτα Διώτη. Η Ένωση όμως βρήκε τις λύσεις και έφτασε σε μία σπουδαία νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ που περιμένει τις επόμενες ώρες τις αδερφές Λι.

Ο ΠΑΟΚ την επόμενη αγωνιστική δίνει ακόμη ένα ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό. Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Ηλυσιακό.

Η ΑΕΚ μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και με όπλο το καλό της σερβίς προηγήθηκε με 11-4. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μπόρεσε να μειώσει στους δύο (11-9) και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 13-13. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη πάτησε και πάλι γκάζι για το 19-15 και το 20-15 με τη Γκουντιμένκο. Η ομάδα του Τάκξη Φλώρου μείωσε στους δύο πόντους (22-20) αλλά η Ένωση πάτησε γκάζι και καθάρισε το πρώτο σετ με 25-20

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 2-7 με την ΑΕΚ να μειώνει σε 5-7 με ένα μικρό σερί. Όπως ο ΠΑΟΚ με τη δική του σειρά έφτασε στο +7 (5-12) δείχνοντας να ελέγχει το σετ. Ο ΠΑΟΚ με την Καλαντάτζε στο σερβίς διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Με μπλοκ άουτ της Τέρελ η ΑΕΚ μείωσε σε 18-21 έχοντας χάσει τη βασική της πασαδόρο, Όλγα Βεργίδου αλλά και τη Γιώτα Διώτη που τραυματίστηκαν στο δεύτερο σετ. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμά του και κατέκτησε το δεύτερο σετ.

Η ΑΕΚ ήταν υποδειγματική στο τρίτο σετ. Η Ένωση προηγήθηκε με 8-4 και 11-7 διατηρώντας τον έλεγχο. Η Ένωση έφτασε στο +8 (21-13) και καθάρισε με άνεση το τρίτο σετ.

Η Ένωση μπήκε αποφασισμένη στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 12-7. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με το σκορ στο 13-10 η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχτισε εντυπωσιακό σερί για το 13-17 φτάνοντας στη συνέχεια στο 14-21 και την κατάκτηση του τέταρτου σετ.

Στο τάι μπρέικ έγινε μία ακόμη μεγάλη μάχη. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο ματς μπολ δύο φορές (13-14, 14-15) αλλά η ΑΕΚ έκανε σερί 3-0 και έφτασε στη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Α.Ε.Κ.):
«Η αλήθεια είναι ότι χίλιες φορές θα προτιμούσαμε να χάναμε 3-0 σετ και να ήταν καλά τα δύο κορίτσια που χτύπησαν, η Διώτη και η Βεργίδου. Στον αθλητισμό προέχει η υγεία και το αποτέλεσμα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Ήταν ένα μεγάλο σοκ για εμάς, καθώς μέσα σε πέντε λεπτά είχαμε δύο σοβαρούς τραυματισμούς. Οι συμπαίκτριές τους έκλαιγαν στον πάγκο. Όμως πρέπει να τους δώσω συγχαρητήρια γιατί κράτησαν τη συγκέντρωσή τους και πήραν μία μεγάλη νίκη, ειδικά η Μαρίνα Τσοχατζή είχε να προπονηθεί μία εβδομάδα λόγω γαστρεντερίτιδας και μπήκε και έπαιξε πολύ καλά. Ήταν αγχωτικό και ψυχοφθόρο παιχνίδι. Θα πρέπει να καταλάβει ο κόσμος όμως ότι πάντα προέχει η υγεία των αθλητών και των αθλητριών και το αποτέλεσμα είναι δευτερεύον».

Τάκης Φλώρος (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Είχαμε τις ευκαιρίες μας να πάρουμε το παιχνίδι. Περισσότερο εμείς δεν είχαμε την τόλμη να τελειώσουμε το πέμπτο σετ. Ήταν δύσκολο παιχνίδι, το ξέραμε και είχε πλεονέκτημα η Α.Ε.Κ. που έπαιζε στην έδρα της, αλλά άμα θες να κάνεις πρωταθλητισμό αυτά πρέπει να τα ξεπεράσουμε. Έχουμε τα πιο σημαντικά παιχνίδια της σεζόν συνεχόμενα και παίζουμε τώρα μεσοβδόμαδα με τον Ολυμπιακό στην έδρα μας».

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σταυράτη, Καλούδας, Γραμματεία: Κρανιά.