Μετά από γερή... εκτός έδρας μάχη, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (No.7) επικράτησε του 30χρονου Αυστριακού (Νο.99) με 7-6(5), 6-4 σε 1 ώρα και 58 λεπτά και πέρασε για άλλη μια φορά στον δεύτερο γύρο της Βιέννης. Εκεί θα συναντήσει την Πέμπτη (26/10) τον Τσέχο qualifier Τόμας Μάχατς (Νο.74), που απέκλεισε τον Αλεξάνταρ Βούκιτς με 6-3, 6-2.

Χωρίς να έχει βρει 100% τον καλό του εαυτό, ο Στεφ άφησε ενθαρρυντικά μηνύματα κόντρα σε έναν άκρως επικίνδυνο αντίπαλο και έκανε ένα ακόμα βήμα προς το ATP Finals (12-19/11).

Αν καταφέρει να πάει βαθιά στη διοργάνωση, θα... ξεμπερδέψει με την υπόθεση-πρόκριση και θα έχει τη δυνατότητα να πάει με λιγότερο άγχος στο Μπερσί για το τελευταίο Masters της σεζόν.

Ο Τσιτσιπάς στην ουσία... άρπαξε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ, αλλά στη συνέχεια ήταν σαφώς ανώτερος από τον Τιμ και βελτίωσε το ρεκόρ του απέναντι στον Αυστριακό σε 6-5.

Αρχικά οι δύο παίκτες σέρβιραν πολύ καλά και η... φυσιολογική εξέλιξη ήταν το τάι μπρέικ, όπου ο Τιμ προηγήθηκε δύο φορές με μίνι μπρέικ (0-1, 2-3). Ο Στεφ, ωστόσο, είχε τις άμεσες απαντήσεις και μετά το τρίτο μίνι μπρέικ που σημείωσε στο 5-5, έκλεισε το σετ στο σερβίς του.

Ο Τιμ, πάντως, μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και αφού κράτησε με άνεση το σερβίς του, απείλησε τρεις φορές το σερβίς του Τσιτσιπά σε ένα... μαραθώνιο γκέιμ γεμάτο επιπόλαιες επιλογές του Στεφ. Ο 25χρονος Έλληνας, ωστόσο, όχι μόνο έμεινε όρθιος, αλλά «χτύπησε» στο επόμενο γκέιμ και πήρε το καθοριστικό προβάδισμα με 2-1. Ήταν το πρώτο και μοναδικό μπρέικ του ματς!

Παρότι είχε και τρεις ακόμα ευκαιρίες για μπρέικ στο 3-1, ο Τιμ έμεινε προσωρινά στο ματς και... ανάγκασε τον Στέφανο να σερβίρει για τη νίκη στο 5-4, κάτι που εκείνος έκανε με επιτυχία. Είναι η τρίτη του φετινή νίκη σε βάρος του Τιμ (είχε νικήσει και σε Μαδρίτη, Wimbledon) και η τέταρτη σερί χρονιά που περνάει στους «16» της διοργάνωσης.

Τα πήγε πολύ καλά πίσω από το πρώτο σερβίς, όπου κέρδισε το 81% των πόντων, ενώ είχε 28 winners και 27 αβίαστα λάθη. Έσωσε και τα τρία μπρέικ πόιντ του Τιμ στον αγώνα.

Είναι σίγουρα μια νίκη που μπορεί να του δώσει την αυτοπεποίθηση που τόσο πολύ χρειάζεται για να κάνει ένα δυνατό φινάλε στη σεζόν.

Στον δεύτερο γύρο πέρασε και ο Αντρέι Ρούμπλεφ, που νίκησε με 7-6(5), 6-4 τον Άλεξ Πόπιριν και θα παίξει στη συνέχεια με τον Ματέο Αρνάλντι. Ο 26χρονος Ρώσος θέλει τώρα μια νίκη για να κλείσει θέση στο ATP Finals.

Ο Τόμι Πολ, τέλος, άφησε εκτός με 6-3, 6-1 τον Αλεξάντρ Μιουλέρ και θα περιμένει τον νικητή του αγώνα Καράτσεφ-Γκόγιο. Ο Αμερικανός διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στο Τορίνο και, μάλιστα, μπορεί να συναντήσει τον Στέφανο στα προημιτελικά.

Πέρασε το τεστ της πρεμιέρας ο Τσιτσιπάς (vid)