• Τσοπουλίδης Παναγιώτης - Χρυσοβαλάντης
  • Σάββας Νικόλαος
  • Αναστασιάδης Αχιλλέας
  • Μπεκιάρης Λάμπρος

Με λευκή ισοπαλία τελείωσε το παιχνίδι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ Β' και τον Ηρακλή στο γήπεδο της Ευκαρπίας για την 20η αγωνιστική της Super League 2 με τους γηπεδούχους να παραμένουν αήττητοι για εννέα παιχνίδια και αντιστοίχως οι φιλοξενούμενοι για πέντε.

Oι «κυανόλευκοι» ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση έχοντας δύο φάσεις μέσα σε ένα λεπτό όταν αρχικά στο 3' ο Ταλιχμανίδης μπλόκαρε το αδύναμο σουτ που έπιασε ο Ναπολιτάνο ενώ ακολούθως στο 4', ο Τόμας εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και σούταρε αλλά ο Ταλιχμανίδης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει σταθερά.

Η πρώτη στιγμή για τους «ασπρόμαυρους» καταγράφηκε στο 7' με τον Κουλιεράκη να πιάνει κεφαλιά αλλά ο Παλαβράκης μπλόκαρε τη μπάλα. Το συγκρότημα του Κώστα Γεωργιάδη ήταν καλά στημένο και δεν επέτρεπε στο αντίστοιχο του Πάμπλο Γκαρσία να ελέγξει το παιχνίδι κρατώντας τη μπάλα με αρκετά λάθη να σημειώνονται και από τις δύο πλευρές.

O «Γηραιός» έχασε καλή φάση για να προηγηθεί στο 33' όταν μετά από αντεπίθεση, ο Ναπολιτάνο επιχείρησε να πλασάρει τον Ταλιχμανίδη αλλά είδε τον Ουεντραόγκο να του βάζει στοπ ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κάκκο να απειλήσει εντός μικρής περιοχής αλλά ο Ταλιχμανίδης έσωσε την εστία του. Οι ευκαιρίες των φιλοξενουμένων έκλεισαν στο 45' όταν ο Τόμας εκτέλεσε φάουλ και ο Κωστούλας έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση για το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ξανά στον Ηρακλή όταν στο 48', ο Μανωλιούδης των γηπεδούχων γύρισε στον Ταλιχμανίδη που μπλόκαρε με τον ρέφερι Τσοπουλίδη να δίνει έμμεσο υπέρ των φιλοξενουμένων που εκτελέστηκε δύο λεπτά αργότερα από τον Τόμας με τη μπάλα να κοντράρει στον Τάχατο.

Ο Πάμπλο Γκαρσία προσπάθησε να δυναμώσει τον χώρο της μεσαίας γραμμής με την είσοδο του Γιαξή που πήρε θέση δίπλα στους Ουεντραόγκο - Σαλαμούρα αλλά και την επίθεσή του με την είσοδο του Κούτσια παίρνοντας τον έλεγχο του ματς όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες για να απειλήσει τα καρέ του «Ημίθεου».

Σημειώνεται πως οι άνθρωποι του Ηρακλή φώναξαν για πέναλτι στη φάση του 73' που ο Κουλιεράκης μαρκάρει τον Πανάγου όμως ο διαιτητής του αγώνα δεν έδειξε παράβαση και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Μάλιστα, η μόνη αξιόλογη φάση μέχρι το φινάλε σημειώθηκε στο 89' καθώς ο Τάχατος των γηπεδούχων εκτέλεσε φάουλ όμως ο Παλαβράκης μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο ΠΑΟΚ Β' βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς ενώ αντίστοιχα ο Ηρακλής καταλαμβάνει την 8η θέση με 25 πόντους.

Την επόμενη, -21η- αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ Β' θα φιλοξενηθεί από τη Βέροια, το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00 στο Δημοτικό Στάδιο Βέροιας ενώ αντίστοιχα ο Ηρακλής θα υποδεχθεί τα Τρίκαλα, μία ημέρα αργότερα και ώρα 14:45 στο Καυτανζόγλειο.

Σημειώνεται ωστόσο πως οι δύο ομάδες έχουν υποχρεώσεις και μεσοβδόμαδα με εξ αναβολής αναμετρήσεις. Ειδικότερα, οι «ασπρόμαυροι» θα φιλοξενηθούν από τον Ολυμπιακό Βόλου, την Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου και ώρα 15:00 στο γήπεδο της Νεάπολης για τη 13η αγωνιστική ενώ αντίστοιχα οι «κυανόλευκοι» θα υποδεχθούν την ίδια ημέρα και ώρα την Αναγέννηση Καρδίτσας στο Καυτανζόγλειο για τη 12η αγωνιστική.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ Β' (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Αποστολόπουλος, Μανωλιούδης, Κουλιεράκης, Παναγιώτου (Γιαξής 46'), Ουεντραόγκο, Σαλαμούρας (Γκορντεζιάνι 80'), Φασίδης (Tσαούσης 46'), Τάχατος, Τζίμας (Σμυρλής 78'), Πανίδης (Κούτσιας 46').

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Πήλιος, Παπαστεριανός, Κωστούλας, Πατράλης, Ναπολιτάνο (Παπαδόπουλος 88'), Τότσκα (Γιουμπιτάνα 72'), Μπαστακός (Άλεξιτς 60'), Τόμας, Κάκκο.

ΠΑΟΚ Β' - Ηρακλής 0-0