Στους ίδιους, εμφανώς βελτιωμένους, ρυθμούς συνεχίζει την πορεία της η Ελλάδα του Τζον Φαν'τ Σχιπ. Στην έδρα της ομάδας που βρίσκεται στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, του Βελγίου, η Εθνική ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστική, έπαιξε -και πάλι- αυτό που μπορούσε απέναντι σε έναν πολύ πιο ποιοτικό αντίπαλο που έχει μπει στην τελική ευθεία για το Euro, έφτιαξε φάσεις, κράτησε τους άκρως επιθετικογενείς Βέλγους σε... ρηχά νερά και τελικά με ένα γκολ του Γιώργου Τζαβέλλα στο 66ο λεπτό, πήρε και την ισοπαλία σε αυτό το φιλικό προετοιμασίας. Μπορεί οι Βέλγοι να είχαν τις απουσίες τους και να μην ήθελαν να ρισκάρουν οτιδήποτε φορτσάροντας λίγες μέρες πριν ριχτούν στη μάχη του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, ωστόσο έστω κι έτσι, το παιχνίδι της Ελλάδας ήταν αυτό που κυρίως οδήγησε σε αυτό το θετικό αποτέλεσμα που ναι μεν δεν προσφέρει κάτι... χειροπιαστό, ωστόσο δίνει ακόμη μια μεγάλη ένεση ψυχολογίας πριν ξεκινήσουν τα προκριματικά του Μουντιάλ τον προσεχή Σεπτέμβριο.

Φορτσάτο ξεκίνημα

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, η Εθνική μας έκανε δυνατό μπάσιμο στο ματς βρίσκοντας δύο πολύ καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο με το χαμένο τετ-α-τετ του Μασούρα στο 3' έπειτα από λάθος γύρισμα στη βελγική άμυνα και το κοντινό σουτ του Μπακασέτα στο 10' από γύρισμα του Μασούρα που απέκρουσε εκ νέου ο Μινιολέ. Από τη στιγμή που το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν τις αξιοποίησε, το σαφώς πιο ποιοτικό και έτοιμο για αγωνιστική δράση Βέλγιο, ήταν λογικό να ανεβάσει ρυθμούς στη συνέχεια. Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν τον έλεγχο του αγώνα από το τέταρτο περίπου και μετά και ταλαιπώρησαν την -αρκετά οπισθοχωρημένη- άμυνα της Ελλάδας, η οποία με τη σειρά της προσπαθούσε να παίξει παιχνίδι αντεπιθέσεων. Αυτές οι αντεπιθέσεις στο σύνολό τους έμειναν επίσης ανεκμετάλλευτες αφού για τη γαλανόλευκη έλειψαν οι καλές τελικές πάσες. Αντίθετα, το Βέλγιο που κυκλοφορούσε σταθερά τη μπάλα και πίεσε με πολύ και γρήγορο παιχνίδι από τις δύο πτέρυγες,

Ισορρόπησαν και πήραν κεφάλι οι Βέλγοι

Γρήγορα προηγήθηκαν και στο σκορ οι Βέλγοι, στο 20ο λεπτό, όταν μια λάθος πάσα του Παυλίδη έβγαλε τους Βέλγους στην ταχύτατη αντεπίθεση. Καράσκο και Τοργκάν Αζάρ έκρυψαν τη μπάλα και ο τελευταίος από πολύ κοντά έγραψε το 1-0. Στο 23' ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε σουτ του Αλντερβάιρελντ και στο 36' ο Αζάρ σούταρε εξ επαφής στο δοκάρι και άουτ μετά από γύρισμα του Ντοκού, στις επόμενες δύο φάσεις των γηπεδούχων για το 2-0. Αυτό δεν ήρθε όμως και στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους η Εθνική μας ισορρόπησε και πάλι το ματς, κρατώντας τη μπάλα στα πόδια της και σπάζοντας έτσι την πίεση των αντιπάλων.

«Γαλανόλευκο» το... κουμάντο στην επανάληψη

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ ψηλά ποσοστά κατοχής του Βελγίου, όμως αυτή ήταν παντελώς φλύαρη, χωρίς καλές ομαδικές συνεργασίες όπως στο πρώτο, ενώ όποτε χρειάστηκε τη δουλειά της έκανε με αποτελεσματικότητα και η ελληνική άμυνα. Η Εθνική μας ήταν αντίθετα αυτή που πρώτη άρχισε να απειλεί στην επανάληψη και να... προειδοποιεί. Στο 58' ο Γιαννούλης για λίγο δεν πήρε την κεφαλιά προ του Μινιολέ μετά από σέντρα του Ανδρούτσου, ενώ τρία λεπτά μετά ο Μινιολέ και πάλι έσωσε διαγώνιο σουτ του Μασούρα εντός περιοχής, μετά από μπαλιά του Μπουχαλάκη στην πλάτη της άμυνας. Ότι δεν συνέβη σε αυτές τις φάσεις, ήρθε τελικά μετά από μια στημένη μπάλα στο 66'. Ο κορυφαίος της Εθνικής σε αυτό το ματς, Γιώργος Μασούρας, εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος «σημάδεψε» δοκάρι με ωραία κεφαλιά-ψαράκι, όμως ο Τζαβέλλας πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-1.

Στο τελευταίο 20λεπτο το ματς «άνοιξε» περισσότερο, με το Βέλγιο να προσπαθεί -χωρίς αποτέλεσμα- να διασπάσει, κυρίως με ατομικές προσπάθειες, την καλά στημένη άμυνα της Εθνικής. Αυτή, όπως και ολόκληρη φυσικά η ελληνική ομάδα, είχε πάρει πια ψυχολογία μετά το 1-1 και μετά τις αλλαγές του Φαν'τ Σχιπ που φρέσκαραν τη μεσαία γραμμή, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στο να κρατήσει αυτή την ισοπαλία. Κάπως έτσι, το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ομάδα μας να φεύγει με ένα σημαντικό αποτέλεσμα από το «Χέιζελ» και να πηγαίνει πλέον στο τελευταίο φιλικό κόντρα στη Νορβηγία την Κυριακή, λίγο πριν ξεκινήσουν οι καλοκαιρινές διακοπές.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ - 3-4-3): Μινιολέ (90' Σελς), Αλντερβάιρελντ (82' Τίλεμανς), Ντεναγιέ, Μπογιατά, Μενιέ, Ντεντόνκερ, Πρατ, Τ. Αζάρ (74' Τροσάρ), Ντοκού (46' Μέρτενς), Λουκάκου (46' Μπατσουαγί), Καράσκο (74' Σαντλί).
Ελλάδα (Τζον Φαν'τ Σχιπ - 4-2-3-1): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (80' Σάλιακας), Κ. Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (60' Κούτρης), Μπουχαλάκης (69' Σιώπης), Γαλανόπουλος (69' Ζέκα), Γιαννούλης, Μπακασέτας (80' Μάνταλος). Μασούρας, Παυλίδης (60' Πέλκας).

Βέλγιο – Ελλάδα 1-1