• 33' Λέο Μάτος
  • 13' Τσούμπα Άκπομ
  • 23' Ζοζέ Μαουρίσιο
  • 90+5' Λέο Μάτος

Ένα γκολ του Λέο Μάτος στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν αρκετό για να δώσει το προβάδισμα (σ.σ. και εν τέλει τη νίκη) στον ΠΑΟΚ μετουσιώνοντας κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου την υπεροχή των «ασπρόμαυρων» απέναντι στη Λαμία. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν με το «καλημέρα» διάθεση να κυριαρχήσουν, πιέζοντας ψηλά τη Λαμία, θέλοντας να κάνουν κυρίως παιχνίδι από τα άκρα δεδομένου πως οι γηπεδούχοι έμοιαζαν άκρως συμπαγείς στον άξονα.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι «ασπρόμαυροι» δημιούργησαν στο πρώτο ημίωρο ρήγματα με τον ορεξάτο Βιεϊρίνια, είδαν σε ένα ακόμη παιχνίδι τα τρεξίματα του Γιαννούλη και οι κινήσεις σε κενό χώρο να δίνουν πλεονέκτημα ενώ ακόμη και ο δεξιός οπισθοφύλακας του ΠΑΟΚ που έχει επωμιστεί έναν διαφορετικό ρόλο τη φετινή χρονιά, Μάτος, κατέγραψε τη δική του απειλητική ευκαιρία.

Το γκολ -ωστόσο- για τον ΠΑΟΚ ήρθε από μια στατική φάση, με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια να εκτελεί το φάουλ από τα δεξιά, τον Μάτος να νικάει τον Βύντρα και με προβολή να σκοράρει για το 0-1 στο ΔΑΚ Λαμίας. Μια φάση που εξετάστηκε και από το VAR, παρά την αρχική παρερμηνεία πως δεν λειτουργούσε, και μέτρησε αφού δεν υπήρχε καμία παράβαση.

Με τη σειρά τους, οι γηπεδούχοι «στόχευσαν» στην κόντρα επίθεση, θέλοντας να εκμεταλλευτούν τα λάθη του ΠΑΟΚ στη μεσαία γραμμή, χωρίς -όμως- να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στην περιοχή του Ζίβκοβιτς, με το 0-1 να συνοδεύει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο β΄ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο της μπάλας αλλά συνέχισε να κινείται σε ρηχά νερά δημιουργικά και να μην «τελειώνει» την υπόθεση - τρίποντο ενώ για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν ο Αμπέλ Φερέιρα αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον Γιαννούλη μετά από μια γονατιά που δέχθηκε, χάνοντας ένα δυνατό χαρτί στην ανάπτυξη από τα πλάγια.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι, βλέποντας τον ΠΑΟΚ να στερείται... ηρεμίας και το σκορ να παραμένει εύθραυστο, κέρδισαν μέτρα και αυτοπεποίθηση προκειμένου να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους αλλά υστερούσαν στην τελική προσπάθεια, παρουσιάζοντας -ωστόσο- μέχρι τέλους ένα άκρως μαχητικό πρόσωπο που έφερε μία αγχωτική νίκη στους Θεσσαλονικείς.

Και μπορεί ο Μάτος να έδωσε τη λύση σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ένα ματς που κρίθηκε στη δύναμη, στις λεπτομέρειες και στην ποιότητα των «ασπρόμαυρων», ωστόσο, είναι σαφές πως αποτελεί «καμπανάκι» για τους παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα που προβλημάτισαν με την εικόνα τους σε αντίθεση με την ομάδα του Άκη Μάντζιου που βρίσκεται σε εποχή αγωνιστικής ανόδου...

• 18

Ο Άκης Μάντζιος παρέταξε την Λαμία με ενισχυμένο κέντρο επιλέγοντας το 3-5-2, με την ομάδα της Φθιώτιδας να εμφανίζεται συμπαγής στον άξονα, αφήνοντας όμως χώρους στα πλάγια, κάτι που το εκμεταλλεύτηκαν οι ακραίοι του ΠΑΟΚ και που είχε ως αποτέλεσμα η Λαμία να «πληγωθεί» από τα άκρα γνωρίζοντας την ήττα από τον ποιοτικά ανώτερο Δικέφαλο, παρά τις διορθωτικές κινήσεις του Άκη Μάντζιου στο δεύτερο ημίχρονο.

• 47

Ο Αμπέλ Φερέιρα επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι με τρία χαφ και φορ τον Άκπομ. Ο Πορτογάλος τεχνικός βασίστηκε στα χαφ σε Μαουρίσιο και Εσίτι, δίνοντας τον Μίσιτς έναν πιο προωθημένο ρόλο πίσω από τον επιθετικό. Το πρόβλημα του Γιαννούλη έφερε τον Κρέσπο στο αριστερό άκρο της άμυνας ενώ κατά την προσφιλή του τακτική, ο Πορτογάλος προχώρησε και σε αλλαγή των φορ με τον Σφιντέρσκι να μπαίνει αντί του Άκπομ.

33'

Ενα και να καίει. Παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ προβλημάτισε, τελικά η λύση δόθηκε από τον Μάτος και ένα γκολ ήταν αρκετό για να κρίνει την «μάχη» των δύο ομάδων.

• 10’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μίσιτς με κούρσα από τα δεξιά έβγαλε την μπαλιά στον Γιαννούλη, που έστρωσε στον Βιεϊρίνια, όμως το σουτ που επιχείρησε ο αρχηγός του Δικεφάλου κατέληξε στην αγκαλιά του Θεοδωρόπουλου.

• 14’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Λέο Μάτος να κάνει ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε πάνω από την εστία του Θεοδωρόπουλου.

• 15’

Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Γιαννούλης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Άκπομ μπήκε στην πορεία της μπάλας, όμως το πλασέ του Άγγλου επιθετικού από πλεονεκτική θέση κατέληξε άουτ.

• 33’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια εκτελεί φάουλ από τα δεξιά, με τον Μάτος να πετάγεται στην καρδιά της άμυνας της Λαμίας και με προβολή να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Θεοδωρόπουλου.

• 51’

Καλή στιγμή για την Λαμία, με τον Μαρκ Ασίγκμπα να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή, δοκιμάζοντας την ετοιμότητα του Ζίβκο Ζίβκοβιτς, που μπλόκαρε την μπάλα.

• 59’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Με τον Μάτος να συνεργάζεται άψογα με τον Λημνιό, που μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά έκανε το γύρισμα, όμως ο Θεοδωρόπουλος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.

• 64’

Φάση διαρκείας για τον ΠΑΟΚ, με τον Μίσιτς να σουτάρει και την μπάλα να κοντράρει στον Αντέτζο, στην επαναφορά ο Εσίτι δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά πάνω από τα δοκάρια της Λαμίας.

• 66’

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ζοσέ Μαουρίσιο να ζυγίζει τις επιλογές του, αποφασίζοντας να σουτάρει έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

• 72’

Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια κάνει την κάθετη στον Λημνιό, που σέντραρε από τα δεξιά, ο Ίνγκασον έπιασε την πρώτη κεφαλιά, αλλά ο Βαρέλα δεν πρόλαβε να βάλει το κεφάλι του και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

• 88’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Μίσιτς να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά και τον Μαουρίσιο να πιάνει αδύναμα την κεφαλιά, χωρίς να καταφέρει να γίνει απειλητικός για την εστία της Λαμίας.

• 1

Μετά τον Αστέρα Τρίπολης, το «καμπανάκι» χτύπησε και στη Λαμία όσον αφορά τον ΠΑΟΚ. Μπορεί να διατηρεί «καυτή» την ανάσα του στον Ολυμπιακό, ωστόσο, ο Δικέφαλος προβληματίζει με την εικόνα και την απόδοσή του. Η μαχητικότητα της Λαμίας έφερε αγχωτική νίκη στον ΠΑΟΚ.

• 2

Μπορεί να αγωνίστηκε με τρία χαφ και τον Μίσιτς σε ένα πιο προωθημένο ρόλο, ωστόσο, ο σχηματισμός στο χορτάρι δεν απέδωσε, με τους «ασπρόμαυρους» να κινούνται σε ρηχά νερά δημιουργικά ενώ ακόμη και ο Μίσιτς φαίνεται πως αποδίδει καλύτερα ως κεντρικός μέσος, βλέποντας γήπεδο και διαβάζοντας σωστά το παιχνίδι.

• 3

Στην εποχή του Άκη Μάντζιου, η Λαμία βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο, έχει βελτιώσει αισθητά την εικόνα της και απέναντι στον ΠΑΟΚ προσπάθησε μέχρι τέλους να φέρει το ματς στα μέτρα της. Της έλειψε η τελική προσπάθεια παρά το γεγονός πως ο Έλληνας τεχνικός τα έπαιξε όλα γι΄όλα στο τέλος.

20
Αντελίνο Βιεϊρίνια
Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του γηπέδου, αφού από τα δικά του πόδια ξεκίνησαν οι περισσότερες επιθετικές ενέργειες του Δικεφάλου, με τον Βιεϊρίνια να ξεδιπλώνει στον αγωνιστικό χώρο όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του.

11
Τάσος Καραμάνος
Ο έμπειρος επιθετικός της Λαμίας, δεν βοήθησε σε κανένα σημείο του αγώνα την ομάδα του, αφού μπλοκαρίστηκε καλά από τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα να μην φανεί καθόλου απειλητικός για την εστία του Ζίβκοβιτς.

3
Λέο Μάτος
Ο Βραζιλιάνος μπακ του ΠΑΟΚ με το γκολ που σημείωσε χάρισε το τρίποντο της νίκης στον Δικέφαλο, δείχνοντας για ακόμη μια φορά την έφεση που έχει στο σκοράρισμα μετά από εκτέλεση στατικών φάσεων.

Διάφορα προβλήματα αντιμετώπισε ο Αθανάσιος Σέζος στο παιχνίδι της Λαμίας με τον ΠΑΟΚ. Οι περισσότερες διαμαρτυρίες αφορούν κυρίως τον β΄βοηθό, ο οποίος υπέπεσε σε λάθη και για τις δύο ομάδες με αποκορύφωμα την υπόδειξη οφσάιντ στον Βιεϊρίνια, παρά το γεγονός ότι καλυπτόταν... ένα μέτρο. Πάντως η φάση του τέρματος του ΠΑΟΚ που σήκωσε και τη μεγαλύτερη συζήτηση, ορθώς μέτρησε και αφού προηγουμένως ελέγχθηκε κανονικά στο VAR. Στον πειθαρχικό έλεγχο, φαίνεται πως χαρίστηκαν κάρτες σε Βάντερσον και Μάτος.

Ζαμόρα: «Μας δίνει αυτοπεποίθηση αυτός ο βαθμός»