• Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
  • Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)
  • Άγγελος Ζήρδας (Αθηνών)
  • Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
  • 78' Αμρ Ουάρντα (πεν.)
  • 86' Αμρ Ουάρντα (πεν.)
  • 46' Αλέξης Μιχαήλ
  • 62' Θανάσης Παπάζογλου
  • 71' Νίκος Καρανίκας
  • 28' Αμπιόλα Ντάουντα
  • 64' Αμπιόλα Ντάουντα
  • 57' Χουάν Άλβαρεζ
  • 74' Μανώλης Τζανακάκης
  • 84' Άγγελος Τσιγγάρας
  • 84' Φεντερίκο Ντουάρτε
Κοκκινες καρτες
  • 89' Άγγελος Τσιγγάρας

Μέχρι και το 80' του αγώνα ο Αμπιόλα Ντάουντα ήταν έτοιμος να γράψει τη δική του ιστορία, παίρνοντας μια... γλυκιά για τον ίδιο εκδίκηση από την πρώην ομάδα του. Ο Αφρικανός επιθετικός που μέχρι πριν μία εβδομάδα ανήκε στην ΑΕΛ, ήταν αυτός που με δύο προσωπικά του γκολ, ήταν έτοιμος να χαρίσει στον Παναιτωλικό το πρώτο του διπλό στο πρωτάθλημα (ήδη έχει τρία γκολ σε δύο παιχνίδια με τον Παναιτωλικό).

Λογάριαζε όμως χωρίς τον Αμρ Ουάρντα, με τον Αιγύπτιο, να σκοράρει με δύο γκολ-πέναλτι, χαρίζοντας από το... πουθενά στην ΑΕΛ, έναν «χρυσό» όπως εξελίχθηκε ο αγώνας βαθμό.

Γενικώς, ο Παναιτωλικός ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του, δημιούργησε πολλά ρήγματα στην άμυνα των Θεσσαλών και βρήκαν νωρίς το γκολ με τον Ντάουντα, να σκοράρει ένα όμορφο γκολ από πολύ δύσκολη θέση, αφού η μπάλα είχε φύγει σε αρκετά πλάγια θέση στην προσπάθειά του να αποφύγει τον Κρίστινσον.

Η ΑΕΛ, μόνο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως μια έξοχη συνεργασία των Ρόσα και Ντάουντα, αρκούσε για να δώσει «αέρα» δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

Και εκεί που άπαντες νόμιζαν πως όλα είχαν κριθεί, ήρθε ο Αιγύπτιος άσος, που κατάφερε να δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι (στο 78' και το 86'), να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του, που ωστόσο έμεινε για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη. Μάλιστα, η ομάδα του Μάκη Χάβου, έμεινε και με παίκτη λιγότερο στο 88' λόγω αποβολής του Τσιγγάρα, με την ΑΕΛ, να έχει στις καθυστερήσεις μία ακόμα καλή στιγμή και πάλι με τον Ουάρντα για να πετύχει την ολική ανατροπή.

Με το τελικό 2-2 στο AEL FC Arena, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 24 βαθμούς και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της εξάδας. Αντίθετα, οι Αγρινιώτες, πήγαν στους 10 βαθμούς και παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

• 11

Ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του κόντρα στον Παναιτωλικό με σχηματισμό 4-2-3-1. Οι «βυσσινί» δεν μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο όπως θα ήθελαν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-1. Η ΑΕΛ άλλαξε την προσέγγιση της στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 63ο λεπτό. Παρόλα αυτά η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έδειξε πείσμα μέχρι το τέλος και έφτασε στην ισοφάριση (2-2).

• 25

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάχθηκε και ο Παναιτωλικός κόντρα στην ΑΕΛ. Ο Μάκης Χάβος είδε την ομάδα του να βγάζει μεγάλη διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνει από νωρίς τους χώρους για να δημιουργήσει. Το προβάδισμα στην ομάδα του Αγρινίου έδωσε ο Ντάουντα (πρώτη φορά βασικός) στο 28ο λεπτό, δικαιώνοντας την προσέγγιση του προπονητή του.

• 10’

Σουτ του Ντάουντα από μακριά, με τον Κρίστινσον να απομακρύνει με δυσκολία σε κόρνερ.

• 28’

ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό! Ο Ντίας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την πορεία της μπάλα να αλλοιώνεται, να φτάνει στον Ντάουντα που από πολύ πλάγια θέση σούταρε και πέτυχε το 0-1.

• 34’

Ο Ρόσα έκανε του σουτ έξω από την περιοχή της ΑΕΛ, με τον Κρίστινσο να απομακρύνει σε κόρνερ.

• 60’

Ο Μπούστος προσπάθησε να αιφνιδιάσει από μακριά τον Κνετ, αλλά ο πορτιέρε του Παναιτωλικού μπλόκαρε σταθερά.

• 63’

ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό! Ο Ρόσα έκανε την παράλληλη σέντρα για τον Ντάουντα και εκείνος με πλασέ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον για το 0-2.

• 78’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Ουάρντα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μείωσε για την ομάδα του σε 1-2, βάζοντας και πάλι τους «βυσσινί» στο παιχνίδι.

• 86’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Ούαρντα ευστόχησε για δεύτερη φορά από την άσπρη βούλα και έφερε το ματς στα ίσια για την ΑΕΛ.

Ο Αμπιόλα Ντάουντα στην δεύτερη του εμφάνιση με την φανέλα του Παναιτωλικού (πρώτη ως βασικός), πέτυχε το δεύτερο του τέρμα το οποίο μάλιστα έδινε στα «καναρίνια» το προβάδισμα σε μια δύσκολη έδρα, ωστόσο ο Νιγηριανός επιθετικός σεβόμενος την προηγούμενη του ομάδα επέλεξε να μην πανηγυρίσει το τέρμα του. Το Fair Play σε όλο του το μεγαλείο...

25
Αμπιόλα Ντάουντα
Ο επιθετικός του Παναιτωλικού βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα, σκόραρε δύο φορές κόντρα στην παλιά του ομάδα, από ένα σε κάθε ημίχρονο και έβαλε την ομάδα του Αγρινίου σε ρόλο οδηγού μέχρι το 86ο λεπτο. Η εκτελεστική ικανότητα του Νιγηριανού επιθετικού, δεν αποδείχθηκε αρκετή για να μπορέσει ο Παναιτωλικός να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της ΑΕΛ

14
Φρεντερίκο Ντουάρτε
Ο νεαρός Πορτογάλος αντικατέστησε τον Μανώλη Τζανακάκη στο 78ο λεπτό και λίγα λεπτά αργότερα έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής καθώς ανέτρεψε τον Αμρ Ουάρντα, δίνοντας στον Αιγύπτιο την ευκαιρία να σκοράρει για δεύτερη φορά από έντεκα βήματα και να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

7
Αμρ Ουάρντα
Ο Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός, βλέποντας την ομάδα του να χάνει ανέλαβε δράση στο 78ο λεπτό και με πέναλτι, μείωσε σε 1-2. Μάλιστα λίγο αργότερα, κέρδισε και δεύτερο πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Ντουάρτε το οποίο ανέλαβε και να εκτελέσει ευστοχώντας για το 2-2.

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές φάσεις για τον διαιτητή και τους βοηθούς του, ο Αριστείδης Βάτσιος, είχε σωστές αποφάσεις στις φάσεις των δύο πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΛ.

Ξανά στην ζώνη πλέι-οφ ο ΟΦΗ, ψάχνει θαύμα ο Ατρόμητος - η βαθμολογία της Super League