CRVENA ZVEZDA
  • Όλεγκς Λάτισεβς
  • Τζόρντι Αλιάγκα
  • Μάρτσιν Κοβάλσκι

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Ρόκας Γκιεντράιτις με 22 πόντους και ακολούθησε ο Τζόελ Μπολομπόι με 14 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Τζιορντάνο Μπορτολάνι έβαλε 14 πόντους με 3/6 τρίποντα και ο Άλεξ Πόιθρες 12 πόντους με 6/6 δίποντα.

Στο +18 ο Ερυθρός Αστέρας με τρομερό επιμέρους σκορ

Σε απόλυτη ισορροπία κύλησαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα (9-8) με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Ο Νέντοβιτς είχε μπει όμως «ζεστός» και με 8 δικούς του πόντους έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά (13-14). Στο τελευταίο 1,5 λεπτό της πρώτης περιόδου, ο Ερυθρός Αστέρας... κοίμησε τους γηπεδούχους και με τρία σερί τρίποντα (0-9) από Χάνγκα και Γκιεντράιτις (2) έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ του 15-23.

Η Αρμάνι για κάποιο λόγο έδειχνε αποσυντονισμένη και έτσι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά. Νταβίντοβατς και Γκιεντράιτις έδωσαν την ώθηση για να γίνει το 17-32 και λίγο μετά ο Λιθουανός φόργουορντ έγραψε και το +18 (19-37) για την ομάδα του, ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 4-23! Ο Τόνουτ έδωσε κάποιες λύσεις στους γηπεδούχους (29-43), όμως ο Μπολομπόι διατήρησε τον Ερυθρό Αστέρα σε απόσταση ασφαλείας στο τέλος του ημιχρόνου (31-47).

Πλησίαζε η Αρμάνι, ξέφευγε ο Ερυθρός Αστέρας

Αποφασισμένη να γυρίσει το ματς επέστρεψε η Αρμάνι και με σερί 9-0 από Μέλι και Πόιθρες μείωσε σε 40-47, βάζοντας... φωτιά στο Μιλάνο. Ωστόσο, ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε άμεσα με σερί 0-5 και με τρίποντο του Ντος Σάντος έφερε τη διαφορά ξανά στο +15 (42-57), αλλά η Αρμάνι πλησίασε εκ νέου διαμορφώνοντας το 47-57 της τρίτης περιόδου.

Παρά το 47-59 που έγραψε ο Γκιεντράιτις, οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα αντέδρασαν ξανά και με έναυσμα το τρίτο τρίποντο του Μπορτολάνι πλησίασαν σε 54-59. Κάθε φορά όμως που κέρδιζαν σε ψυχολογία, ο Ερυθρός Αστέρας έβρισκε λύσεις. Ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έκανε το 56-66 στο 35' και όταν ο Χολ έριξε την απόσταση στο 62-68, μίλησε ξανά ο Γκιεντράιτις με γκολ-φάουλ για το καθοριστικό 62-71 στο 1,5' πριν το φινάλε. Ο Μπόλομπόι έβγαλε την άμυνα και ο Τεόντοσιτς καθάρισε το ματς με νέο τρίποντο για το 62-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 47-57, 62-76