Ποιος είπε ότι η Μπάγερν Μονάχου εξαρτάται αποκλειστικά από τα γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι; Είναι τέτοια η ποιότητα των Βαυαρών στην γραμμή κρούσης, που για τα γερμανικά δεδομένα κάθε παίκτης του Νάγκελσμαν μπορεί να κάνει την διαφορά.

Ο Πολωνός έμεινε άσφαιρος στο Βερολίνο, όμως η Μπάγερν δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να βρει εναλλακτικούς πρωταγωνιστές στην νίκη της με 1-4.

Δύο γκολ από το πρώτο μέρος από τους Τολισό (25’) και Τόμας Μίλερ (45’) έκαμψαν την αντίσταση της Χέρτα που είχε ρόλο κομπάρσου στην αναμέτρηση.

Στην επανάληψη, Σανέ (75’) και Γκνάμπρι (79’) απογείωσαν το σκορ στο 0-4, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν το γκολ της τιμής στο 89ο λεπτό με τον Εκέλενκαμπ για το τελικό 1-4, που επανέφερε την Μπάγερν στο +6 από τους διώκτες της.