Την δεύτερη της νίκη μακριά από την Πάτρα πανηγύρισε η Παναχαϊκή στο ντεμπούτο του Σούλη Παπαδόπουλου στην τεχνική της ηγεσία. Οι Αχαιοί μπήκαν  καλύτερα στο ματς και στο 32΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε εκτέλεση φάουλ Χαντί.

Από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα της Ζακύνθου πίεσε και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 41΄, ο Μεταξάς όμως εντελώς μόνος του, δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ό,τι δεν κατάφερε σε εκείνο το χρονικό σημείο το συγκρότημα του Στάθη Καραμαλίκη, το πέτυχε στο 45΄η ομάδα της Πάτρας, με τον Χαντί να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Μπουρλάκης.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους είχαν σημαντική ευκαιρία για να κάνουν το 1-2, ο Λιποράσε όμως απέκρουσε πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Τσουκαλά… Στην επανάληψη οι «κοκκινόμαυροι» κατάφεραν να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη, χάρη στην κεφαλιά του Λιποράσε στο 49, ο οποίος με τον τρόπο αυτό έκανε το 0-3. Τρία λεπτά αργότερα η Παναχαϊκή έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αλεξόπουλο για να κάνει το 0-4.

Από το σημείο εκείνο και μετά η Παναχαϊκή είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 80΄ είχε ακόμα μία καλή στιγμή για να σκοράρει με τον Μπουρλάκη, η προσπάθεια του όμως δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Στα  λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με το υπάρχον 0-3 να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Στάθης Καραμαλίκης): Ζήβας, Σουμελάς, Ελεζί, Λύρτζης, Μούστα, Μεταξάς, Τσουκαλας, Νικολακόπουλος (82’  Κλάδης),Μαρούδας, Κάρδαρης (66’ Πλέσσας), Κακολύρης (58’ Αγαλιώτης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σούλης Παπαδόπουλος): Αθανασόπουλος, Λιποράσε, Σελινιωτάκης (90’ Στασινόπουλος), Σμίλτος, Στεργίδης, Κωνσταντακόπουλος, Χαντί, Τεγούσης (70’ Καρακλάιτς), Αλεξόπουλος, Μπουρλάκης, Κυβελίδης (83’ Γούλας).

Εθνικός Σκουλικάδου - Παναχαϊκή 0-3