Euro 2020 Χορηγός ΟΠΑΠ Α.Ε

Όλα τα νέα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίου Euro 2020 - 2021 παίζουν μπάλα στο SDNA.gr. Ειδήσεις και αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με προκριματικά, τους αγώνες, την βαθμολογία και τα αποτελέσματα από τις ομάδες. Δείτε το πρόγραμμα για το Euro και ποιοι όμιλοι έχουν σχηματιστεί. Ρεπορτάζ για την Εθνική Ελλάδας και τις υπόλοιπες ομάδες. Η ομάδα του SDNA σας προσφέρει όλες τις πληροφορίες. Μείνετε συντονισμένοι.

EURO
Ιταλία
ΙΤΑΛΙΑ
3 0
Ελβετία
ΕΛΒΕΤΙΑ

Η ενδεκάδα της Ιταλίας που ξεκίνησε απαράλλαχτη για δεύτερο συνεχόμενο ματς είχε έναν παίκτη της Μίλαν (Ντοναρούμα), έναν της Ρόμα (Σπινατσόλα), έναν της Λάτσιο (Μπεράρντι), έναν της Τσέλσι (Ζορζίνιο), έναν της πρωταθλήτριας Ιντερ (Μπαρέλα), δύο της Νάπολι (Ντι Λορέντσο, Ινσίνιε), δύο της Γιουβέντους (Κιελίνι, Μπονούτσι) και δύο της… Σασουόλο!

Ο πληθυσμός αυτής της κωμόπολης στην Εμίλια-Ρομάνια είναι όσο το μισό Σαν Σίρο, το καμάρι της πόλης δεν έχει κατακτήσει ποτέ τίποτα, έχει βγει μία φορά Ευρώπη και φέτος τερμάτισε στην όγδοη θέση, όμως όλα αυτά δεν παίζουν κανένα ρόλο στο μυαλό του Ρομπέρτο Μαντσίνι.

Στην δική του Εθνική Ιταλίας παίζουν οι καλύτεροι, αυτοί που κουμπώνουν καλύτερα σε αυτό που έχει στο μυαλό του, αυτοί που παίζουν καλύτερα μαζί.

Ο Μανουέλ Λοκατέλι και ο Ντομένικο Μπεράρντι δεν είναι οι πιο ελκυστικοί παίκτες στον κόσμο, όμως κάνουν την δουλειά. Κολλάνε με τους υπόλοιπους. Κι αυτό είναι που μετράει.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, μετά την πρεμιέρα απέναντι στην Τουρκία, η σκουάντρα ατζούρα είχε ποιότητα. Είχε κυριαρχική διάθεση. Είχε ωραίες συνεργασίες. Ακύρωσε τον αντίπαλο με οργάνωση και πολύ τρέξιμο. Ήταν μία μοντέρνα, ευχάριστη ομάδα, που είχε ιδέες, λύσεις, ψυχραιμία ακόμα και σε αναποδιές όπως το ακυρωθέν γκολ του Κιελίνι ή η αναγκαστική αλλαγή του μόλις στο 24ο λεπτό.

Έχει και εναλλακτικούς πρωταγωνιστές. Αυτή τη φορά ήταν το βράδυ του Μανουέλ Λοκατέλι, ο οποίος ντύθηκε… Ταρντέλι από την ομάδα του ’82 που κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο. Όταν το «οκτάρι» σου σκοράρει δις, τότε τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά.

Από το 60ό λεπτό αρχίσαν τα «όλε, όλε» στην εξέδρα, η εξέλιξη του ματς έδωσε την δυνατότητα στον Μαντσίνι να ξεκουράσει παίκτες, να δοκιμάσει σχήμα με τρεις καθαρούς κεντρικούς αμυντικούς (Τολόι, Ατσέρμπι, Μπονούτσι), η Ιταλία έφτασε τα 10 παιχνίδια χωρίς να δεχθεί γκολ και μέχρι κάποιος να σκοράρει απέναντι της, θα θεωρείται βασική υποψήφια για να φτάσει μέχρι τέλους.

Το κερασάκι στην τούρτα από τον Ιμόμπιλε όταν όλοι είχαν… σβήσει έφερε δεύτερη συνεχόμενη τριάρα (3-0) και μία χώρα να καμαρώνει μία ομάδα που δεν είχε καν καταφέρει να προκριθεί στο περασμένο Μουντιάλ!

• 11

Με μία αλλαγή σε σχέση με το ματς με την Τουρκία παρέταξε την Ιταλία στο 4-3-3 ο Ρομπέρτο Μαντσίνι. Ο Ντι Λορέντζο πήρε τη θέση του Φλορέντσι στο δεξί μπακ, αριστερά ήταν ο Σπινατσόλα και οι στόπερ, Κιελίνι - Μπονούτσι, μπροστά από τον Ντοναρούμα. Στο κέντρο Λοκατέλι, Μπαρέλα, Ζορζίνιο ήταν η 3άδα και στην επίθεση οι Μπεράρντι, Ινσίνιε, Ιμόμπιλε.

• 9

Ο Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς παρέταξε με 3-5-2 την Ελβετία. Στο τέρμα ο Ζόμερ, Ακάντζι, Σαρ, Ελβέντι ήταν οι τρεις κεντρικοί αμυντικοί, ενώ σε ρόλο μπακ-χαφ έπαιξαν οι Ρικάρντο Ροδρίγες [αριστερά] και Εμπαμπού [δεξιά]. Στον άξονα ήταν οι Τσάκα και Φρόιλερ και ακριβώς μπροστά τους σε ρόλο 10αριού ο Σακίρι. Εμπολό και Σεφέροβιτς ήταν το δίδυμο στην επίθεση. Οταν βρέθηκε να χάνει 2-0, γύρισε σε 4άδα στην άμυνα αλλά ήταν αργά.

52

Το δεύτερο γκολ του Λοκατέλι. Ο μέσος της Σασουόλο ‘πετούσε’ από την εμφάνισή του και το γκολ στο πρώτο μέρος και τα απογείωσε όλα στο δεύτερο. Οπως και η μπάλα απογειώθηκε από το αριστερό του πόδι για να πραγματοποιήσει χαμηλή πτήση στο 52’ και να πάει στα δίχτυα του Ζόμερ, που δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να αντιδράσει.

• 10’’

Ο Σπινατσόλα στην πρώτη κούρσα από τα αριστερά κάνει την σέντρα, όμως η κεφαλιά του Ιμόμπιλε που πετάγεται πρώτος δεν βρίσκει τον στόχο.

• 19΄’

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κιελίνι παίρνει αμπάριζα στον αέρα Ακάνζι, Σερ, η μπάλα στρώνεται στα πόδια του και από κοντά ανοίγει το σκορ με προβολή, όμως το γκολ ακυρώνεται για χέρι μετά από υπόδειξη του VAR.

• 26’’

O Λοκατέλι με υπέροχη μπαλιά βγάζει τον Μπεράρντι στον κενό χώρο, εκείνος με παράλληλη μπαλιά βρίσκει το ανέβασμα του στην περιοχή και ο μέσος της Σασουόλο σε κενή εστία κάνει το 1-0.

• 28’’

Πρώτη απειλή της Ελβετίας με σουτ του Ροντρίγκες, το οποίο όμως δεν ανησυχεί τον Ντοναρούμα.

• 33’’

Ο Ζόμερ με έγκαιρη έξοδο πέφτει στα πόδια του Ιμόμπιλε που ήταν έτοιμος να τον ντριμπλάρει. Η μπάλα στρώνεται στον Ινσίνιε που κάνει την λόμπα, όμως ο Ακάνζι με το κεφάλι διώχνει πάνω στην γραμμή.

• 38’’

Νέο ανέβασμα του Σπινατσόλα που βρίσκεται σε θέση εξτρέμ από τα αριστερά, όμως το πλασέ του περνάει παράλληλα με την εστία του Ζόμερ.

• 44’’

Ο Ιμόμπιλε βρίσκεται ξανά σε θέση βολής εντός περιοχής, όμως εκτελεί από δύσκολη γωνία και ο Ζόμερ σώζει.

• 52’’

Ο Λοκατέλι βρίσκει χώρο λίγο έξω από την περιοχή, με το αριστερό κάνει ένα «ξερό» σουτ, αφήνει άγαλμα τον Ζόμερ και κάνει το 2-0, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

• 60’’

Ο Σακίρι κάνει κάθετη κίνηση, όμως υπό την πίεση του Μπαρέλα κάνει ένα άστοχο σουτ από το ύψος της περιοχής.

• 63’’

Ο Τσούμπερ για πρώτη φορά τρυπάει την ιταλική άμυνα από τα αριστερά, όμως ο Ντοναρούμα του κρύβει την εστία στην πρώτη τελική της Ελβετίας on target.

• 72’’

Ο Ιμόμπιλε φεύγει στην πλάτη της άμυνας και επιχειρεί πλασέ με το δεξί εξωτερικό από δύσκολη γωνία, η μπάλα φεύγει σαδιστικά άουτ.

• 75’’

Ξανά ο Ιμόμπιλε φεύγει μόνος του από τα αριστερά, αυτή τη φορά επιλέγει δυνατό διαγώνιο αριστερό βολέ, όμως η μπάλα φεύγει και πάλι άουτ.

• 88’

Τρίτη και φαρμακερή για τον Ιμόμπιλε που το έψαχνε. Με δεξί διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής κάνει το 3-0 και σκοράρει στο γήπεδο που νιώθει σαν στο σπίτι του.

Λίγα λεπτά αφού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και είδε το γκολ του να ακυρώνεται από το VAR, ο Τζόρτζιο Κιελίνι αποχώρησε από το τερέν του Olimpico τραυματίας. Ο βετεράνος αμυντικός της Γιουβέντους έδωσε το γνωστό πάθος του για όσο αγωνίστηκε και η εικόνα μιλάει από μόνη της για την απογοήτευσή του τη στιγμή της αναγκαστικής αλλαγής μόλις στο 24’.

5
Μανουέλ Λοκατέλι
Εκανε απλά το καλύτερο ματς της καριέρας του. Ο μέσος της Σασουόλο ξεκίνησε την αντεπίθεση με… βολέ και μπαλιά 40 μέτρων για να ακολουθήσει και να τελειώσει τη φάση σε κενό τέρμα για το 1-0. Στην επανάληψη είχε την αυτοπεποίθηση και έπιασε γεμάτο αριστερό εκτός περιοχής για να ‘σφηνώσει’ την μπάλα στα πλαϊνά δίχτυα σφραγίζοντας τη νίκη της Ιταλίας και πιθανότατα μια πολύ μεγάλη μεταγραφή.

4
Νίκο Ελβέντι
Δεν ήταν καλά τα πράγματα για τον παίκτη της Γκλάντμπαχ, ο οποίος ήταν το δεξί στόπερ στην 3άδα της άμυνας της Ελβετίας. Ο 24χρονος αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από νωρίς, με τους Ιταλούς να βγάζουν πολλές φάσεις από την πλευρά του. Αν και δεν έκανε την γκάφα, ήταν ο αδύναμος κρίκος σε μια άμυνα που δέχθηκε τρία γκολ από μια πολύ… χαλαρή Εθνική Ιταλίας.

18
Νικολό Μπαρέλα
Εχει αλλάξει επίπεδο και αυτό φαίνεται πλέον και στην Εθνική. Ο άσος της Ιντερ ήταν ένα «κτήνος» στο κέντρο κάνοντας όλες τις δουλειές για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι. Πρέσινγκ, κοψίματα, τρεξίματα, ήταν παντού, ενώ είχε συνεισφορά και στο passing game. Ο Μπαρέλα μπορεί να μην ήταν μέσα στην τεράστια φάση, όμως η δουλειά του είναι ό,τι ακριβώς θέλει να βλέπει ένας προπονητής.

Με εξαίρεση το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Σεργκέι Καράσεβ δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα στο ματς. Ο Ρώσος ρέφερι σε εκείνο το σημείο έβγαλε μία κίτρινη και δεν επέτρεψε ένταση και μέχρι το φινάλε θα μπορούσαμε να πούμε ότι ήταν άνετος.