• 62' Αντρέ Σιμόες
  • 84' Ντάμιαν Σιμάνσκι
  • 7' Παουλίνιο
  • 55' Έλντερ Λόπες

Αρης και ΑΕΚ συναντήθηκαν για 6η διαδοχική φορά την φετινή σεζόν ως αντίπαλοι. Το αποψινό παιχνίδι ήταν το τρίτο μέσα σε διάστημα (μόλις) 15 ημερών. Συγκριτικά με τις προηγούμενες φορές, η σημερινή αναμέτρηση είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα ήθελε το τρίποντο για να ξεφύγει (με δύο βαθμούς) από τον ΠΑΟΚ και να εδραιωθεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη το χθεσινό στραβοπάτημα του Δικεφάλου στην Κρήτη. Από την άλλη ο ελλιπής Αρης των 14άρων ποδοσφαιριστών δεν είχε κανένα βαθμολογικό όφελος από το παιχνίδι.

Το κίνητρο της νίκης ήταν φανερό για την Ένωση και εντός αγωνιστικού χώρου. Είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν δέκα τελικές στην εστία, έναντι μόνο μιας που είχαν οι γηπεδούχοι. Κι όμως, ο Αρης στην μοναδική φορά που απείλησε την εστία του Μπάρκα, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γκάμα (29') να ισοφαρίζει το γκολ που είχε πετύχει νωρίτερα ο Ολιβέιρα (24'). Βέβαια, εν αντιθέσει με το γκολ που προηγήθηκε η ΑΕΚ, ο συμπατριώτης του Ολιβέιρα, ήταν πολύ τυχερός, αφού στο μακρινό σουτ που επιχείρησε η μπάλα κόντραρε πάνω στον Τσιγκρίνσκι και άλλαξε πορεία πριν καταλήξει στα δίχτυα του Μπάρκα.

Η ΑΕΚ που είχε συντριπτικά υπέρ της την κατοχή της μπάλας, πίεσε ασφυκτικά τον Αρη, ειδικά στο διάστημα από το 35' μέχρι και το 45' δημιουργώντας την μία φάση πίσω από την άλλη, όμως οι Κίτρινοι είχαν και πάλι σε εκπληκτική ημέρα τον Χουλιάν Κουέστα που είπε «όχι» σε Μάνταλο, Σβάρνα και Ολιβέιρα που άγγιξαν το γκολ.

Τη λύση που απεγνωσμένα ζητούσε η ΑΕΚ για να πάρει «κεφάλι» στο σκορ την έδωσε και πάλι ο κορυφαίος του γηπέδου, Νέλσον Ολιβέιρα, που βρήκε τον τρόπο να νικήσει για δεύτερη φορά τον Κουέστα, επτά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Το γκολ αυτό «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Αρη και έκανε πολύ πιο εύκολη την ζωή των παικτών του Καρέρα, με τους φιλοξενούμενος, με αρκετή δόση τύχης (γκολ που θύμισε το αντίστοιχο του Γκάμα) να βρίσκουν και τρίτο τέρμα με τον Σιμόες (η μπάλα βρήκε στον Σάσα κι άλλαξε πορεία). Κάπου εκεί τα πάντα, είχαν κριθεί, με τον Αρη (που δεν είχε λύσεις) να ξεμένει και από δυνάμεις. Στροφές μπορεί να έριξε και η Ενωση, όμως, έστω και έτσι η ομάδα του Καρέρα, βρήκε και τέταρτο γκολ με σκόρερ τον Σιμάνσκι (84'). Με την νίκη της αυτή η ΑΕΚ έκανε έκανε το back to back στη Θεσσαλονίκη, κερδίζοντας μετά την Τούμπα και στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και έγινε πλέον το απόλυτο φαβορί για να είναι αυτή που θα τερματίσει στην 2η θέση της βαθμολογίας.

• 9

Έχοντας για ένα ακόμα παιχνίδι μόλις 14 παίκτες στην διάθεσή του ο Μίχαελ Ενινγκ, έδωσε φανέλα βασικού στον Χουλιάν Κουέστα, με τον νεαρό Εμαν να μένει στον πάγκο. Επίσης για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα βρέθηκε ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος που ήταν στην κορυφή της επίθεσης στο 4-2-3-1 που επέλεξε ως σχηματισμό ο Γερμανός τεχνικός, ενώ τη θέση του στο κέντρο της άμυνας διατήρησε ο νεαρός Μπαγκαλιάνης.

• 7

Με σύστημα 4-3-3 παρέταξε την ΑΕΚ ο Μάσιμο Καρέρα, ο οποίος προτίμησε να κρατήσει στον πάγκο τον σχετικά ανέτοιμο Μπακάκη για να δώσει θέση βασικού στον Παουλίνιο. Εν γένει, ο Ιταλός τεχνικός εμπιστεύτηκε την συνταγή της επιτυχίας της Τούμπας, δηλαδή τους Τσιγκρίνσκι-Σβάρνα για το κέντρο της άμυνας, τους Σιμόες, Κρίστιστιτς και Μάνταλο στο κέντρο και τους Βέρντε, Λιβάγια και Ολιβέιρα στην επιθετική τριπλέτα.

53'

Καθοριστικό για την μετέπειτα εξέλιξη του αγώνα ήταν το δεύτερο (προσωπικό) γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα. Με το τέρμα αυτό, η ΑΕΚ, όχι μόνο ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα, αλλά επί της ουσίας έβγαλε... off τον ελλιπή Αρη, που δεν είχε δυνάμεις για να αντιδράσει.

• 3’

Σέντρα του Βέρντε από δεξιά με τον Ολιβέιρα να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και τον Λιβάγια τη δεύτερη χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

• 14’

Σουτ του Λιβάγια από τα όρια της περιοχής με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

• 24’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Ολιβέιρα υποδέχτηκε τη μπάλα έξω από την περιοχή γύρισε και σούταρε, νικώντας τον Κουέστα.

• 29’

Γκολ για τον Άρη! Ο Γκάμα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, με την μπάλα να βρίσκει στον Τσιγκρίνσκι και να καταλήγει στα δίχτυα του Μπάρκα.

• 43’

Ωραία σέντρα του Λόπες για τον Μάνταλο με τον τελευταίο να κάνει την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Κουέστα να στείλει τη μπάλα κόρνερ.

• 44’

Κεφαλιά του Σβάρνα μετά το κόρνερ του Λιβάγια, εξαιρετική επέμβαση του Κουέστα που έπεσε στη γωνία του και απομάκρυνε.

• 45’

Ο Κρίστιτσις έκανε την προβολή μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Λιβάγια, με τον Κουέστα να απομακρύνει.

• 45’

Κόρνερ για την ΑΕΚ με τον Ολιβέιρα να πατάει περιοχή, αλλά ο Μπαγκαλιάνης με αυτοθυσία πέταξε τη μπάλα κόρνερ.

• 52’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος τροφοδότησε με ωραία κάθετη πάσα τον Ολιβέιρα και αυτός με πλασέ από πλάγια θέση έκανε το 1-2!

• 58’

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Βέρντε να κάνει την σέντρα για το κεφάλι του Λόπες και τον Παουλίνιο να μπαίνει στη φάση αλλά η μπάλα κόντραρε και στην συνέχεια απομακρύνθηκε από τον Κόρχουτ.

• 62’

Γκολ για την ΑΕΚ με τον Σιμόες να κάνει του σουτ και την μπάλα να κοντράρει στον Σάσα και να καταλήγει στα δίχτυα.

• 84’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Παουλίνιο έκανε τη σέντρα-σουτ με τον Σιμάνσκι να κάνει την προβολή από κοντά για το 1-4.

18
Νέλσον Ολιβέιρα
Τα έκανε όλα για την ΑΕΚ ο Πορτογάλος επιθετικός. Πέτυχε τα δύο γκολ της νίκης και ταλαιπώρησε πολύ το αμυντικό δίδυμο του Αρη, όντας μέσα σε όλες τις φάσεις για την ομάδα του. Αυτά ήταν τα πρώτα του γκολ στα πλέι οφ με τον Ολιβέιρα να παραμένει ο πρώτος σκόρερ της Ενωσης.

9
Δημήτρης Διαμαντόπουλος
Επέστρεψε στην ενδεκάδα του Αρη μετά από 518 ημέρες, όμως η παρουσία του πέρασε απαρατήρητη. Δεν απείλησε καθόλου, ωστόσο ο Ελληνας φορ έχει ελαφρυντικά από την στιγμή που αυτή ήταν μόλις η δεύτερή του παρουσία στη φετινή σεζόν.

20
Πέτρος Μάνταλος
Πολύ καλό παιχνίδι από τον Ελληνα αρχηγό της ΑΕΚ. Το μόνο που του έλειψε ήταν το γκολ. Είχε τρεις τελικές να το πετύχει, όμως Κουέστα και ατυχία του το στέρησαν. Κινητικός, δραστήριος και γενικώς μαζί με τον Ολιβέιρα εκ των κορυφαίων για την ομάδα του.

Για μία φάση πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο σε σπρώξιμο του Σιμόες από τον Μαντσίνι «φωνάζει» η ΑΕΚ. Γενικώς πάντως το παιχνίδι δεν είχε πολλές δύσκολες φάσεις για τον Λευκορώσο Κουλμπάκοφ και τους βοηθούς του. Σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Μάνταλου ως οφσάιντ στο πρώτο ημίχρονο και επίσης, σωστά, μέτρησε του Σιμάνσκι στο δεύτερο.

Τάσος Νικολογιάννης
ΤΑΣΟΣ ΝΙΚΟΛΟΓΙΑΝΝΗΣ

Η μεγάλη αξία του 1-3, τα νέα δεδομένα στο πρωτάθλημα και η ξαφνική αγάπη για την… Ευρώπη!