Τέλος με κούπα. Μπορεί η Γιουνάιτεντ να ήταν σε όλη τη χρονιά ο ορισμός της θλίψης, αλλά στο κύπελλο Αγγλίας έφτασε μέχρι το τέλος.

Εκεί βρήκε την σπουδαία Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα που μέτρησε φέτος 4 σερί πρωταθλήματα ρεκόρ στην ιστορία του Αγγλικού πρωταθλήματος και έψανχε το 2ο σερί νταμπλ, όμως...

Όμως εκεί που έπρεπε, στο τελευταίο του ματς στον πάγκο της Γιουνάιτεντ, ο Έρικ τεν Χαγκ, παρέταξε την ομάδα του όπως έπρεπε και έκανε... πλάκα στην Σίτι. Οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ νωρίς και πήραν το 13ο κύπελλο της ιστορίας τους και έκοψαν τη χαρά από τον Πεπ. Μάλιστα με αυτή τη νίκη η Γιουνάιτεντ στέρησε την ευρωπαϊκή έξοδο από τη Νιουκάστλ, καθώς πήρε το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ και έστειλε Κόνφερενς την Τσέλσι.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Τεν Χαγκ που έπαιζε χωρίς κλασικό επιθετικό, «κλείδωσε» την Σίτι που δεν είχε ευκαιρία και κατάφερε να χτυπήσει σε δύο στιγμές. Ο Γκαρνάτσο έκανε το 1-0 σε κενό τέρμα στο 30ο λεπτό έπειτα από τραγικό λάθος του Γκβάρντιολ, ενώ μόλις εννέα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έκρυψαν την μπάλα με τον Μέινου να νικάει τον Ορτέγκα για το 2-0.

Στην επανάληψη το σκηνικό ωστόσο άλλαξε. Ο Πεπ έκανε αλλαγές με τους Άλβαρεζ, Ντοκού να δημιουργούν αρκετά προβλήματα. Μάλιστα ο Βέλγος εξτρέμ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των πολιτών. Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν μέσα σε τέσσερα λεπτά (55'-59'), πολύ κοντά στο 2-1, όμως τόσο το σουτ του Χάαλαντ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ η... οβίδα του Γουόκερ βρήκε σε ετοιμότητα τον Ονάνα.

Αντίθετα η Γιουνάιτεντ είχε μόλις μία ευκαιρία στο δεύτερο μέρος στο 68ο λεπτό, με τον Γκαρνάτσο να μη μπορεί να πλασάρει όπως ήθελε τον Ορτέγκα. Στα τελευταία λεπτά η Σίτι... έπνιξε την ομάδα του Τεν Χαγκ, που κλείστηκε στην περιοχή της και είδε τον Ονάνα να την προδίδει.

Στο 87ο λεπτό ο Ντοκού βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ με τον Καμερουνέζο να έχει τραγική αντίδραση και να δέχεται το γκολ για το 2-1. Από εκεί και μετά η Σίτι αν και πίεσε δεν είχε άλλη στιγμή για το 2-2 και έτσι η Γιουνάιτεντ έφερε το κύπελλο στην κόκκινη πλευρά του Μάντσεστερ.

Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2