CLUB BRUGGE
0 2
Benfica
BENFICA
  • 51' Zoάο Μάριο πεν.
  • 87΄ Ντέιβιντ Νέρες

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «8» του Champions League έκανε η Μπενφίκα! Οι Πορτογάλοι πήραν μεγάλο διπλό στην έδρα της Κλαμπ Μπριζ με σκορ 2-0, χάρη σε τέρματα των Ζοάο Μάριο με πέναλτι και του Ντέιβιντ Νέρες, στο πλαίσιο του πρώτου ματς της φάσης των «16».

Μπήκαν και οι δύο δυνατά

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με το ματς να έχει γρήγορο ρυθμό. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Μπιουκάναν, ο οποίος έκανε πολύ όμορφη κίνηση στην πλάτη της άμυνας, να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο, ωστόσο ο Έλληνας κίπερ απέκρουσε και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Το... σφυροκόπημα της Μπενφίκα

Οι Πορτογάλοι ξεκίνησαν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο, είχαν την κατοχή και στο 27ο λεπτό ήταν σειρά τους να βρεθούν μία ανάσα από το γκολ. Συγκεκριμένα, ο Αντόνιο Σίλβα βρέθηκε μόνος του σε θέση βολής στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του δεν ήταν καλή και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Τρία λεπτά μετά (30') οι «Αετοί» είχαν ακόμη μία τεράστια ευκαιρία, όταν από μία κομπίνα σε φάουλ, ο Ζοάο Μάριο έκανε τη λόμπα στην περιοχή για τον Ράφα Σίλβα, αυτός σούταρε με τη μία με το εξωτερικό αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.Η Μπενφίκα συνέχισε να πιέζει και απείλησε με τους Ράφα Σίλβα και Γκονσάλο Ράμος, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Σκόραραν αλλά δεν μέτρησε

Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος (45'), οι Βέλγοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν και άνοιξαν το σκορ όταν από σέντρα του Νόα Λανγκ, ο Ντένις Οντόι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε κιόλας και κατέληξε στα δίχτυα. Ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε ποτέ,  καθώς ο Γκανέζος ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έγινε η σέντρα, η φάση ελέγχθηκε και από το VAR και το 0-0 παρέμεινε.

Εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην άμυνα και πήραν τη νίκη

Με την αρχή του δεύτερου μέρους η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ τα κατάφερε και πήρε το προβάδισμα στο σκορ με πέναλτι. Στο 49ο λεπτό ο Γκονσάλο Ράμος πρόλαβε και «τσίμπησε» τη μπάλα στην περιοχή, ο  Χέντρι δεν είχε δει πως έρχεται ο Πορτογάλος φορ και στην προσπάθειά του να διώξει τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή να δείχνει απευθείας την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζοάο Μάριο και ο 30χρονος μέσος νίκησε τον Μινιολέ για το 1-0, ενώ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων βρήκε τη μπάλα, η οποία βρήκε και στο δοκάρι πριν βρεθεί στο βάθος της εστίας.

Από εκεί και έπειτα ηρέμησαν λίγο τα πράγματα στο ματς, με καμία από τις δύο ομάδες να μην βρίσκει τρόπο να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Τελικά, εκεί όλα έδειχναν πως το ματς θα λήξει με 1-0, ακόμη μία λάθος αντίδραση στην άμυνα των Βέλγων έφερε το 2ο τέρμα στο ματς. Στο 87ο λεπτό, ο Μέγιερ κράτησε τη μπάλα παραπάνω από ότι θα έπρεπε, ο Νέρες που ερχόταν από πίσω έκλεψε, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε τον Μινιολέ, διπλασιάζοντας τέρματα της ομάδας του. Στις καθυστερήσεις o Bραζιλιάνος σκόραρε ξανά, αλλά το γκολ σωστά δεν μέτρησε για οφσάιντ και το 2-0 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Μπριζ: Μινιολέ, Μάτα, Μέχελε, Χέντρι, Μπουκάναν, Βάνακεν, Οντόι (65' Νίλσεν), Ονιεντίκα, Μέιχερ, Λανχ, Σογουά (79' Τζουτγκλά)

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Μπα, Α. Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλντο, Λουίς, Σικίνιο, Άουρσνες, Μάριο, Ρ. Σίλβα (65' Νέρες), Ράμος (65' Γκέδες)

Κλαμπ Μπριζ - Μπενφίκα 0-2