Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε 46 αγωνιστικά λεπτά η Φενέρμπαχτσε του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε το break στο Μόντε Κάρλο, πήρε την νίκη με 80-79, έκανε το 3-2, πήρε το εισιτήριο της για το Βερολίνο όπου στον ημιτελικό της διοργάνωσης θα συναντήσει τον Παναθηναϊκό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης δεν ήταν άλλος από τον Νικ Καλάθη ο οποίος λίγο πριν το τέλος της παράτασης είχε 1/8 τρίποντα και με δύο συνεχόμενα δικά του στα τελευταία δευτερόλεπτα... καθάρισε την μπουγάδα.

Αξίζει να αναφερθεί πως η Φενέρμπαχτσε με την νίκη της αυτή έβαλε τέλος σε μια απίστευτη παράδοση όπου για 19 σε Game 5 ήθελε τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές.

Νευρικό το ξεκίνημα της Μονακό στην αναμέτρηση με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν τα ηνία. Με τον Καλάθη να “διαβάζει” σωστά τις άμυνες των Μονεγάσκων, οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο τετράλεπτο προηγήθηκαν με 2-6. Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι προσπαθούσα να βάλουν στο παιχνίδι τον Μοτεγιούνας ο οποίος τελείωνε τις φάσεις κάτω από το καλάθι και ο Οκόμπο τρία λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 9-8. Γρήγορα όμως η Φενέρ έκανε το 9-11 και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιθέσεις των Τούρκων (οι οποίοι τα περίμεναν όλα από τον Νικ Καλάθη) “έτρεξαν” σερί 6-0 με κάρφωμα του Χολ και τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-13, έπειτα από όμορφη προσωπική φάση του Έλληνα γκαρντ.

Προσπαθούσε να ξεφύγει η Μονακό από κοντά η Φενέρ

Γρήγορο 5-0 για τους Μονεγάσκους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και η Μονακό παίρνει προβάδισμα 7 πόντων στο 11’, αλλά η Φενέρμπαχτσε έχει το αντίδοτο. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο επόμενο λεπτό από τους Μπιμπέροβιτς και Σέρστινα οι Τούρκοι απαντούν και “γράφουν” το 20-19. Άμεση απάντηση και πάλι από τους γηπεδούχους οι οποίοι μπορεί να μην είχαν σε καλό βράδυ και πάλι τον Μάικ Τζέιμς, αλλά ο Έλι Οκόμπο ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά. Σερί 5-0 και 25-19, με τους Οκόμπο και Ουίλμπεκίν να “πυροβολούν” και το σκορ λίγο πριν το 15’ να είναι 28-24. Η Μονακό είχε τον έλεγχο, έπαιρνε τα ριμπάουντ και προσπαθούσε να τρέξει στο γήπεδο και ήθελε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ. Κάτι που κατάφερε σε μεγάλο βαθμό μιας και στη συνέχεια κατάφερε να επιβληθεί και με επιμέρους σκορ 10-3, πήρε προβάδισμα με 40-32. Ο Ουίλμπεκιν όμως με τρίποντο στα 25 δεύτερα για το τέλος του πρώτου μέρους έκανε το 40-35, ενώ στο τελευταίο δευτερόλεπτο προσπάθησε να πετύχει ένα τρίποντο από το logo και να ρίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Τον έλεγχο η Μονακό, το προβάδισμα η Φενέρ με τον Μπιμπέροβιτς

Το ξεκίνημα της Φενέρμπαχτσε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό και φαινόταν πως το ματς θα πάει μέχρι τέλους σαν ένα πραγματικό ντέρμπι. Τη στιγμή που οι γηπεδούχοι ήταν… μουδιασμένοι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα από το καλό τους κλείσιμο στο ημίχρονο και κατάφεραν στο πρώτο πεντάλεπτο να φέρουν το ματς στα ίσια, 45-45, έπειτα από τρίποντο του Νικ Καλάθη. Ο Σάσα Ομπράντοβιτς την ίδια ώρα περίμενε… καρτερικά την αφύπνιση του Μάικ Τζέιμς, ο οποίος με το πρώτο του τρίποντο έφτασε τους 9 πόντους και έκανε το 52-48, 4 λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 30 λεπτών. Αμέσως μετά πήρε με τον γνωστό του… τρόπο φάουλ από τον Καλάθη και με τρεις βολές έκανε το 55-48. Ο Μπιμπέροβιτς όμως απάντησε από τα 6.75 μέτρα για το 55-51 και η ομάδα του Γιασικεβίτσιους στο τελευταία λεπτό έφερε τη διαφορά στο σουτ, 55-53. Ο Μπιμπέροβιτς μάλιστα ήταν ο παίκτης που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με ένα ακόμα τρίποντο με τον Οκόμπο να μη μπορεί να απαντήσει και το δεκάλεπτο να τελειώνει με 55-56.

Μοιραίος ο Οκόμπο και παράταση

Μετά από ένα λεπτό μπάσκετ στην τέταρτη περίοδο το ματς διακόπηκε για αρκετή ώρα λόγω προβλήματος στο χρονόμετρο. Οι δύο ομάδες θέλαν τον χρόνο τους για να μπορέσουν να… ζεσταθούν και πάλι και στο 33’ ο Νικ Καλάθης με 2/3 βολές έκανε το 60-62. Οι δύο ομάδες έχαναν πολλές ευκαιρίες να σκοράρουν δείγμα του εκνευρισμού που επικρατούσε με τον Καλάθη να αστοχεί σε δύο συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα και τον Ταρίκ Μπιμπέροβιτς με δύο ελεύθερες βολές να κάνει το 60-64, πέντε λεπτά πριν από το τέλος. Τρία λεπτά πριν από το τέλος ο Οκόμπο με… μεγαική ενέργεια έκανε το 63-64, αλλά ο Γκούντουριτς απάντησε άμεσα με τρίποντο και έκανε το 63-67. Ο Ντιαλό δεν κατάφερε να απαντήσει και ο Τζέιμς με τρίποντο, 1:50 πριν τη λήξη έκανε το 66-67, με τον Οκόμπο να βάζει… φωτιά στο Πριγκιπάτο και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 68-67, 1:15 πριν το τέλος. Το θρίλερ συνεχιζόταν με τον Ουίλμπεκιν να πετυχαίνει τρίποντο για το 68-70 και τον Οκόμπο να ισοφαρίζει άμεσα, 70-70, ενώ απέμεναν 43 δεύτερα. Ο Οκόμπο όμως ήταν ο μοιραίος της κανονικής διάρκειας μιας στην τελευταία επίθεση έχασε την ευκαιρία να κάνει το 73-70 και να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του οδηγώντας το ματς σε παράταση.

Το... καθάρισε ο Καλάθης

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μονακό μπήκε με φόρα, πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Τζέιμς, αλλά με 4 συνεχόμενους πόντους η Φενέρ πέρασε μπροστά με 73-74, 2:30 πριν το τέλος. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε πολύ… ζωή ακόμα μέσα της και απάντησε για το 77-74, 76 δεύτερα πριν το τέλος της παράτασης και τον Καλάθη να πετυχαίνει τρίποντο για το 77-77, με τον Έλληνα παίκτη να έχει 2/9 έξω από το τρίποντο. Στα 40 δεύτερα ο Τζέιμς έκανε το 79-77 με τον Καλάθη να πετυχαίνει κι άλλο τρίποντο για το 79-80 με τους Μονεγάσκους να μη μπορούν να εκδηλώσουν επίθεση και τους Τούρκους να παίρνουν τη μεγάλη πρόκριση.

Τα Δεκάλεπτα: 15-13, 40-35, 55-56, 70-70, 79-80